(16.10 hodin)
(pokračuje Farský)

Jen jsem chtěl připomenout, jak je zbytečné to politikaření, které tady někdy předvádíte ve Sněmovně. Jen proto, že to byl opoziční návrh, tak ho bylo sejmout, jen proto, že jste na tom cítili ten marketingový potenciál, na kterém se dají udělat nějaké body, tak jste o rok prodloužili ostudu České republiky ve směnárnách. Je to škoda. Myslím, že bychom všichni měli mít zájem na tom, aby obraz České republiky byl v zahraničí co možná nejlepší, aby sem jezdili bonitní klienti, kteří tady budou i směňovat a nezkazí si náladu, když si sednou to taxíku cestou z letiště, a ještě si to nepotvrdí tím, když pak je oberou v první směnárně.

Také jsem byl svědkem toho, když vám před směnárnou stojí turisté, toto byla turistka z Říma, která přiletěla na víkend do České republiky a sobotní noc strávila tím, že s nápisem na papíře, na ubrousku z restaurace "zloději" stála před směnárnou a odrazovala každého, kdo tam má přijít.

Proto jsme také už v únoru tento návrh zákona předložili a 12. dubna jste hlasy hnutí ANO a SPD ten zákon smetli.

My podpoříme zkrácení té lhůty na 30 dní, protože ten zákon už tady měl být dávno, a také mohl být dávno, kdybyste ho takhle nesejmuli. My ho podpoříme a doufám, že projde jednáním co nejrychleji tak, aby tato ostuda, která tady zbytečně byla o rok déle, než musela být, tak aby skončila.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji a nyní tedy prosím, pan poslanec Čižinský. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Čižinský: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Já bych chtěl říci, že vítám návrh zákona. Také je mi líto, že ten minulý zákon neprošel dále, protože ten problém se neustále zhoršoval. V minulých měsících zase zavřely ty poctivé směnárny, my třeba tady na Malostranském náměstí jsme měli jednu, která byla poctivá a před dvěma měsíci zavřela, protože prostě nebyla schopna těm šmejdům konkurovat. A ten problém se nedal řešit tak, jako starostové řeší problém ve své městské části nebo ve své obci. Pokud tam jsou nějací šmejdi, kteří třeba okrádají seniory, tak skutečně informují před tou provozovnou, až toho šmejda odradí, a ten šmejd se odstěhuje, my máme zkušenosti z Prahy 7. Ale tohle takto nešlo řešit, protože těch míst bylo velmi mnoho. Navíc se to zhoršovalo, protože ti poctiví museli zavřít, protože nevydrželi konkurenci. Proto bych také rád podpořil zkrácení té lhůty, protože Praha to potřebuje a Praha potřebuje lepší pověst u turistů, kteří k nám jezdí, aby se ti lidé vraceli a aby trávili delší dobu než ty průměrné dvě noci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Teď se mi hlásí místopředseda Okamura s přednostním právem. Prosím, pane místopředsedo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, my jako SPD jsme rádi, že je tady konečně komplexní návrh řešení směnárenské činnosti. Jak jsem tady tak slyšel, tak jsou tady najednou všichni odborníci na cestovní ruch, přestože jsem je v cestovním ruchu za svoji dvacetiletou praxi v životě neviděl a nic jsem o nich neslyšel. Takže teď pan Farský je najednou odborník na cestovní ruch. Jsou to amatéři, kteří se samozřejmě v cestovním ruchu vůbec nevyznají. My jsme rádi, že je tady konečně ten vládní, ten komplexní návrh, protože ta problematika je skutečně vážná. Je potřeba zlepšit image České republiky. Je potřeba, abychom přijali prodiskutovaný komplexní návrh, který zapadá také do ostatní legislativy. Takže my samozřejmě, jak jsme říkali před pár měsíci, rádi jsme počkali na ten komplexní návrh, který je skutečně řešen tak, jak my si představujeme, mnohem podrobněji, takový my podporujeme v SPD, protože já tady hlásím střet zájmů, jsem ve vedení Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, a my chceme stabilní cestovní ruch, stabilní příjezdový cestovní ruch. A netýká se to jenom cizinců, jak tady říkáte, ale on se týká i českých turistů, kteří si směňují před svými cestami do zahraničí. Takže ten aspekt je tady skutečně široký a jsem rád, že jsme byli ti, kteří také, dá se říci, iniciovali to, aby vláda připravila tento komplexní návrh. Takže my ho podpoříme a jsme rádi, že čeští i zahraniční turisté budou více ochráněni před klamavými praktikami směnáren. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, pane místopředsedo. Vaše vystoupení vyvolalo faktické poznámky. Prvního poprosím pana poslance Ferjenčíka, připraví se pan poslanec Čižinský. Máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl jenom upozornit - aby člověk poznal zloděje, tak nemusí být odborník na cestovní ruch. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Prosím pana poslance Čižinského.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji. Já jsem chtěl říct víceméně totéž prostřednictvím pana předsedajícího, že pokud pan Okamura si myslí, že zloděje poznají jenom profesionálové, tak to tak není. A samozřejmě nic nebránilo tomu ten zákon opravit a doplnit. Úplně zbytečně se ztratil čas a byli okradeni další a další lidé. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a prosím pana poslance Jurečku. Dvě minuty, pane poslanče.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Něco tady už bylo řečeno mými předřečníky. Já chci jenom reagovat technicky na pana poslance Okamuru, který už odešel z jednacího sálu poté, co tady některé kolegy označil za neodborníky na danou problematiku. Já si myslím, že by tady slušelo trošku více pokory, protože nevím, co je tedy tou správnou aprobací být odborníkem na cestovní ruch, ale když občas tady slyším kolegu Okamuru mluvit, a nechci to vůbec zlehčovat, ale mluví o ekonomických tématech, o problematice důchodů, státního rozpočtu, o migraci, o veřejnoprávních médiích, o svobodě slova, to je poměrně široká paleta témat. Nevím, jestli je na všechno odborník. Každopádně si myslím, že je potřeba, aby vnímal, že je tady právo každého z nás hovořit k problematice, která se tady projednává. Říkat, že na něco je někdo lepší nebo horší odborník - já bych si to nedovolil říct ani u tématu zemědělství. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Přihlásil se mi s faktickou poznámkou ještě pan poslanec Benešík. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Pane místopředsedo, dámy a pánové, vážená vládo, tak my od pana Okamury tady míváme návrhy ohledně referenda, to si myslím, že je velmi složitá, sofistikovaná ústavněprávní záležitost. Ale tady rozhodně nevadí, že je to poslanecká iniciativa, protože evidentně pan Okamura je největší odborník na referenda v České republice. Já se také domnívám, že poznat zlodějnu umí i laik, nemusí na to být specialista, a mně prostě to arogantní vystoupení přišlo tak, jako když jsem byl malý, byl jsem domýšlivý, teď už nemám chybu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vám děkuji. Přihlásila se s faktickou poznámkou ještě paní poslankyně Procházková. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Věra Procházková: Zdravím všechny dneska. Já nechci být arogantní, ale chtěla bych říct jednu věc. Všichni, kdo si tady teď tahají ta předvolební trička, jak jsme to měli už před těmi pěti měsíci odsouhlasit, tak by si měli uvědomit, že tady byli mnohem dřív než ANO, SPD a Piráti u vlády a mohli to už dávno nastavit. Tak proč to neudělali? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Nyní se přihlásil s faktickou poznámkou pan poslanec Farský, poté pan poslanec Feri. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji za slovo. Já obdivuji každého, kdo něco v životě dokáže. A mám i obdiv k panu Okamurovi. Já si nedovedu představit, že bych třeba dokázal zřídit cestovku pro plyšáky. To je třeba věc, kterou já bych nedokázal, a tak jako ctím, v pořádku. (Smích.) Živil se tím a je to skvělé. Zároveň já jsem právník a nebudu říkat, že jediný, kdo může navrhovat zákony a mluvit u tohoto pultíku k zákonům, je právník. Ne, je to v pořádku, je tady více hlasů z více sektorů. Je tady více zkušeností. A od toho je Poslanecká sněmovna. Od toho je, od té široké diskuze, že tady jsme z různých sociálních skupin, s různými školami nebo i bez škol. Ale od toho je Poslanecká sněmovna.

Co se týká toho času, prostřednictvím pana předsedajícího k paní kolegyni Procházkové, čtyři roky mělo Ministerstvo financí hnutí ANO, a dokonce mělo, byť se to teď snaží popřít, maximálně v kampani i primátorku v Praze. A nepohnulo s tím ani o milimetr. Proto my jsme předložili ten zákon už před pěti měsíci. A teď říkat, že jste ho sejmuli před pěti měsíci, protože my jsme ho nepředložili dřív, když ta odpovědnost byla čtyři roky předtím na vás, je takové mírně licoměrné. Ale je to samozřejmě jenom možný názor, není to asi argument.

Já bych si s chutí - ale je zbytečné myslím v tuto chvíli opakovat tu debatu, která tady proběhla už před pěti měsíci. Ten zákon je potřebný pro Českou republiku, na tom se shodneme. Přišlo mi a pořád přijde zbytečné, že už není o pět měsíců dál v té legislativní práci, protože zároveň to bylo první čtení. To nebylo třetí čtení, kdy bychom rozhodovali o konečném čtení zákona a řekli: je špatně napsaný, tak ho zamítáme. To bylo první čtení. A mezi prvním a druhým čtením mohl kdokoliv podat jakýkoliv pozměňovací návrh, který z jeho pohledu by ty chyby opravil.

My jako Starostové a nezávislí k tomuto návrhu také budeme podávat pozměňovací návrh, byť bude ve zkrácené lhůtě (upozornění na čas), protože tam vidíme chybu v tom, že se ztrácí ten informovaný souhlas. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP