(17.50 hodin)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: My si opravdu, ale opravdu nerozumíme. Pan poslanec Bláha i dnes vlastně říká: Já musím podepsat nevýhodnou smlouvu. Jak mi zařídíte, abych ji nemusel podepsat? Pokud by byla pravda, co tu říkáte, že musíte prodávat za podnákladové ceny, tak mi řekněte, jak to, že vykazujete zisk? Tomu nerozumím. Pokud mám nějaké produkty, které mají náklad, a ty prodávám za podnákladové ceny, a pak jsem v zisku. To nedává ekonomickou logiku. Musí to být výhodné i pro vás. Přece byste tam nepodnikal, vy nebo vaši kolegové. Tak budu podnikat někde, kde mám ztrátu? A ještě si stěžovat na tu smlouvu? A ještě chtěl po státu, aby to stát řešil? Nesměšujte povinnosti soukromých subjektů vůči státu a smluvní vztahy dvou soukromých subjektů. Anebo jste fakt centrální plánovač, pane poslanče prostřednictvím pana místopředsedy. A bude ÚV nevím koho nebo čeho, ale ústřední výbor bude schvalovat i typizované nájemní smlouvy a kontrolovat všechno. To nemá žádnou logiku.

Tak pokud dlouhodobě prodávám za podnákladové ceny, jak ten podnik dopadne, můžete mi říct, ekonomicky? Jaké platí daně z příjmů, když je podnákladová cena? Tak nemůže být v zisku. Neplatí žádnou daň z příjmů, přesto tam už je 15 let. Patnáct let prodává za podnákladové ceny, a přesto ta firma dál existuje. Mně to připadá divné. To nevylučuji. Jako by tam pak byly nepřiznané příjmy. To není možné. Z čeho ta firma žije - 15 let za podnákladové ceny prodává! Z čeho platí své zaměstnance, kupuje ten materiál, když dostane míň, než kolik potřebuje na výrobu? Nenechte si mást hlavu, tohleto není možné.

A pokud někdo podepíše nevýhodnou smlouvu, tak ji může vypovědět - (Pane poslanče, čas.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Válek. Prosím.

 

Poslanec Vlastimil Válek: I já si prostřednictvím pana předsedajícího dovolím, dámy a pánové, reagovat na poznámku stran šmírování. Já si úplně nemyslím, že když řekněme připustím, že obchodní řetězce někoho šmírují, že správným řešením je šmírovat obchodní řetězce a finálně aby všichni šmírovali všechny. To bychom se dostali do roku 1984, jak o něm psal Orwell, pak už chybí jenom Velký bratr, který by nad tím šmírováním bděl. Já bych rád, abychom se vrátili k racionální debatě a k tomu, jestli je EET a další vlna zavedení prospěšná nebo neprospěšná pro naše občany, pro naše podnikatele, pro nás pro všechny. Já nejsem nijak předpojatý, já se snažím tady pro sebe studovat fakta. Připouštím, že nejsem na tuto problematiku odborník a snažím se ji poctivě dostudovat. Myslím si, že argumenty ze šmírování sem nepatří. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji za dodržení času. Pan poslanec Bláha a jeho dvě minuty.

 

Poslanec Jiří Bláha: Takže já už naposled. Opravdu, slibuji. Já vám to milerád všem vysvětlím, jak to ve skutečnosti je. Přijďte za mnou do kanceláře, jsem tam pro vás a rád vám vysvětlím, jak to funguje na trhu pekařském, cukrářském a jiném, který vykonává služby.

Co se týče podnákladových cen, tak je to úplně jednoduché. Já nedodávám právě do těch marketů. Už těch patnáct let tam nedodávám. A právě proto, že po mně chtěli, abych dodával v podnákladových cenách. Ty firmy, které dodávají, tak jsou v minusu. United Bakeries, minus už deset let. Minus, dotují to ze zahraničních peněz. Ostatní pekaři na to musí reagovat a opravdu často musí zaměstnávat načerno nebo částečně načerno. A tak to je! Protože nejsou schopni přežít na tom trhu jinak. A když se o to budete zajímat, tak zjistíte, kde je pravda. Já vám ji rád vysvětlím, a proto jsem tady a proto dělám kroky pro to, abychom mohli svobodně podnikat, bez toho, aniž by nás někdo nutil k podnákladovým cenám. Tak to je a chce to jenom o tom vědět něco víc. Já neříkám, že se na vás zlobím, že to nevíte. Já vám to rád všechno vysvětlím, přijďte, jsem připraven. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Faktická poznámka pan předseda Stanjura. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Jenom k nám byste musel zavítat do 25 kanceláří. Mně přijde mnohem efektivnější, když nám to řeknete na mikrofon. Je to ve stenozáznamu, takže i ten, kdo tady případně není, si to může dohledat a poučit se. Fakt je to lepší, od toho máme tu možnost, abychom debatovali.

Samozřejmě že jsou nástroje, jak to můžeme řešit. Ale ty vy odmítáte. Snižme sociální odvody. Onehdy jsem si listoval ekonomickým programem hnutí ANO před volbami. Snížíme sociální odvody zaměstnavatelům mezi 2 až 5 procenty podle ekonomické situace. Jaký návrh udělala jednobarevná vláda hnutí ANO v této oblasti? Žádný. Jaký návrh udělala - já vím, že s těmi socialisty to máte těžké, ale sami jste si je vybrali - v této oblasti? Žádný. Kdybyste napsali ještě 0 až 5 podle ekonomické situace a současně byste tvrdili v těchto měsících, že jsme ve špatné ekonomické situaci, tak bych tomu věřil. To je jedna věc, jak bojovat s černým zaměstnáním, snížit cenu vedlejších nákladů práce. A na těch 2 procentech - my jsme navrhovali 2, vy 2 až 5, byli jste odvážnější, někteří ještě víc, ale na těch 2 procentech bychom určitě našli shodu a většinu. Pan premiér rád počítá - sedmdesát osm a dvacet pět, no tak sedmdesát osm a dvacet pět, dva procentních bodů sociálního pojištění mohou být schváleny velmi rychle, v devadesátce by nám to asi socialisté a komunisté nepustili, zkrátíme lhůtu, tak to ještě letos stihneme. Ale to by musela být vůle, a ne jenom předvolební program.

Za chvíli bude daňový balíček - nebo berme to jako bonmot, za chvíli, ale příští bod je daňový balíček. Tak jsem hledal tu úžasnou slevu pro zaměstnance, kterou máte ve volebním programu. Zase jsem ji tam nenašel. My to asi navrhneme jako pozměňovák, uvidíme, jestli budete podporovat své vlastní předvolební sliby, nebo řeknete, že to je pravicový populismus nezodpovědné opozice. (Čas, pane předsedo.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Momentálně žádné faktické poznámky nemám, takže řádně přihlášen do rozpravy je pan poslanec Marek Benda, připraví se pan poslanec Martin Kupka.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane premiére, vážené paní ministryně, vážení páni ministři, dámy a pánové, aby nebyli zvýhodněni ti, kteří mě potkali na balkoně, rovnou říkám, že moje vystoupení bude poněkud delší. Takže kdo si chce jít dát kávu, v klidu si může jít dát kávu, možná i večeři stihnete, pokud se s ní nebudete příliš courat.

První poznámka k panu poslanci Bláhovi, který nám v zásadě vždycky řekne, že nám všechno vysvětlí u sebe v kanceláři, ale bohužel tady v sále nám toho většinou moc nevysvětlí. Tak představa, že daně za nás udělá stát, je krásná, akorát jsme se k tomu opravdu neposunuli za posledních pět let, co hnutí ANO vládne, ani o jeden jediný milimetr. Naopak stát od nás chce stále více a více a rozhodně nám v placení daní nepomáhá.

Já jsem v minulém volebním období patřil k jedněm z těch obětí tady zdivočelého hlasování tehdejší vládní koalice, jak jsme to nazvali, až zločinného spiknutí předsedy Poslanecké sněmovny s předsedou poslaneckého klubu ANO, které omezilo rozpravu a kdy jsem ve třetím čtení zákona o elektronické evidenci tržeb nebyl vůbec připuštěn ke slovu, nemohl jsem uplatňovat svoje návrhy. Ústavní soud bohužel posléze prohlásil, že míra zásahu do našich jednotlivých individuálních poslaneckých práv nebyla taková, aby zrušil zákon pro protiústavnost procedury, což mě mrzelo. Přesto zrušil třetí a čtvrtou vlnu zejména pro rozpor s ústavním pořádkem této země a proto, že zmocnění, která byla dávána vládě, byla příliš široká. (Nápověda: Odložil.) Ne prosím, neodložil, zrušil. Já bych prosil paní ministryni, Ústavní soud nemůže nic - když už mi napovídá, což by tedy neměla, ale beru to tak, že to bylo přátelské, tak jenom přátelsky odpovídám: Ústavní soud nemůže nic odložit. To není pravomoc, kterou by Ústavní soud měl. Ústavní soud může něco zrušit a pak to znovu může někdo prosadit, nebo prosadit v jiné variantě, nebo prosadit něco jiného, ale ten, kdo za to odpovídá, je znovu tato Sněmovna. Ne ten Ústavní soud. Ten třetí a čtvrtou vlnu zrušil pro rozpor s Ústavou zejména v otázce zmocnění, která byla dána vládě, ale i v dalších otázkách.

A nyní dovolte, abych předtím, než se vyjádřím sám, krátce ocitoval tři čtyři strany, déle to nebude, krátce ocitoval z onoho menšinového stanoviska pěti soudců Ústavního soudu, kteří se klonili k tomu, že měl být zrušen zákon o elektronické evidenci jako celek a neměla být ponechána v platnosti ani první a druhá vlna. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP