(11.40 hodin)
(pokračuje Filip)

Prosím, abychom tady jednostranné informace nebrali jako jedinou bernou minci, a upozorňuji na to, že placení té doby je podle mého soudu jenom důstojným jednáním vůči každému, kdo může onemocnět, a onemocnět z nás může opravdu každý.

Děkuji vám. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji panu místopředsedovi. Mám tady dvě faktické poznámky. První je pan předseda Stanjura a připraví se pan poslanec Juříček.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Nedělám to často ani rád, ale pan místopředseda Filip systému pojištění vůbec nerozumí. (Veselost v pravé části sálu.) Zdravotní pojištění, pravda, platí zaměstnanec i zaměstnavatel, ale z toho se platí léčba, ne nemocenská. Takže když hovoříte o zdravotním pojištění, tak jste úplně mimo tento zákon.

Když budeme mluvit o nemocenském pojištění, tak platí jenom zaměstnavatel. A právě, když se zavedla karenční doba, tak se zrušila platba zaměstnance nemocenského pojištění. To je, jako kdybychom u DPH argumentovali tím, že se změnila spotřební daň na motorovou naftu, když v souvislosti s tímto návrhem zákona mluvíme o zdravotním pojištění. To slouží k poskytování zdravotní péče. Já jsem si myslel, že je nám to v Poslanecké sněmovně všem jasné. Vidím, že jsem se mýlil. Byl jsem příliš velký optimista.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Omlouvám se za zkrácení svého vystoupení, měl jsem to říct celé. Dobře. Pokračujeme vystoupením pana poslance Juříčka s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Pavel Juříček: Děkuji. Dámy a pánové, omlouvám se za svůj indisponovaný hlas, ale prostřednictvím pana předsedajícího chci oslovit Vojtěcha Filipa, kterého si nesmírně vážím za jeho moudrost, ale já tenkrát u toho byl. Asi málokdo z vás byl u toho, když se dojednávala karenční doba v roce 2008. Já byl ten, který to tenkrát dojednával jako viceprezident Svazu průmyslu s odbory, a proto se tam tenkrát udělal ten ústupek, o 1,5 % snížení sociálního pojištění pro zaměstnance, tak aby to byla vlastně náhrada za to, že se ustoupilo k tomu, co bylo tenkrát zcela evidentní a potřebné, protože ta nemocnost v České republice byla dlouhodobě kritizovaná ze všech států, které tady měly svoje subsidiaries, svoje firmy, a chtěly, aby se ta situace vylepšila, aby tady nebyla tak vysoká nemocnost, protože se vědělo, že jsme tak trošku Švejci a že ta disciplína není tak stejná, jako je ve Spojených státech, Francii nebo Anglii. To je všechno jenom na doplnění. A Vojtěchu, bylo to takhle, jak to říkám. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Budeme pokračovat v diskusi, a to vystoupením pana poslance Karla Krejzy. Připraví se paní poslankyně Šafránková. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Krejza: Vážený pane předsedající, děkuji. Dámy a pánové, já sice načtu pozměňovací návrh, který je pod č. 1368, za chvíli odůvodním v podrobné debatě, nicméně se přece jenom vyjádřím ke karenční době trošku oklikou.

My jsme tady zažili změnu pravidel, která už nikomu nevadila, a to v otázce zdravotnických poplatků, regulačních poplatků ve zdravotnictví a pobytových poplatků. Politickou zodpovědnost a cenu nesla Občanská demokratická strana. Občané si na to zvykli, zdravotnictví to stabilizovalo. A z nějakých důvodů, mně v podstatě neznámých, protože občany už to opravdu nezajímalo, byly tyto poplatky zrušeny v minulém období. A dopady pro takovou okresní nemocnici vlastněnou městem - 13 milionů korun, které dnes občané města platí a musí někde vzít, berou je dětem ve školkách, ve školách, sportovcům, na chodnících a tak dále. Myslím si, že to není dobrý krok rušit něco, co vlastně nikomu nevadí a co pomohlo pracovní morálku napravit. Ta nemocnost tady opravdu byla a není možné o ní pochybovat.

Teď se vrátím k tomu pozměňovacímu návrhu, který trošku reaguje na to, že tato Sněmovna neustále komplikuje život podnikatelům, komplikuje ho občanům, ztěžuje jim život, zvyšuje byrokracii, a tento jednoduchý pozměňovací návrh by tu byrokracii mohl lehce snížit. Jeho cílem je odstranění zbytečných referentských zkoušek, pokud máte řidičské oprávnění a řídíte služební vozidlo. Netýká se sice karenční doby, ale byrokracii by mohl zjednodušit. Přihlásím se k němu v podrobné debatě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Krejzovi. Nyní paní poslankyně Šafránková. Omlouvám se, s přednostním právem - paní poslankyně ještě posečkejte - předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Omlouvám se paní kolegyni. Hlásil jsem se už předtím a pan místopředseda mě neviděl, což je normální.

Naše politické stanovisko je jednoduché. My podporujeme zamítnutí tohoto návrhu zákona. Já bych řekl, že zdůvodnění pregnantně přednesl v prvém čtení vládní poslanec kolega Juříček. Takže já nebudu opakovat důvody pro zamítnutí, myslím, že jsou evidentní. Jsem moc rád, že hospodářský výbor, který se má starat o oblast podnikání a české hospodářství, si to vlastně osvojil a doporučuje nám jako výbor, Poslanecké sněmovně, abychom to zamítli.

Nejdřív trošku politického hodnocení a potom konkrétní pozměňovací návrh, který jménem našeho klubu přednesu. Levice velmi ráda mluví o tom, jak jsou důležité sociální dialog a tripartita. Já myslím, že jsme to nakonec akceptovali všichni, že jsme se s tím naučili žít, že jsme se naučili vyjednávat a že to funguje. Jakmile - a to je pravidelný postup levice, bylo to stejné i v minulém volebním období, kdy připravila vláda Bohuslava Sobotky rozsáhlou novelu zákoníku práce, kterou podporovali odboráři, a proti byli zaměstnavatelé, najednou jsme nepotřebovali sociální dialog, najednou jsme nepotřebovali shodu sociálních partnerů, najednou sociální demokraté plnili přání odborů. A opakuje se to znovu. Ti samí, kteří se zaklínají sociálním dialogem, kteří dokonce vyčleňují ve státním rozpočtu peníze na sociální dialog, tak v tomto případě říkají co? Zaměstnavatelé jsou proti, ale nám je to jedno. Najednou není potřeba se dohodnout se sociálními partnery.

Tak si představme, že by to bylo naopak. Představme si, že přijde nějaký návrh, který budou podporovat zaměstnavatelé, pravicové strany a odbory budou křičet, že se jim to nelíbí, což je legitimní souboj názorů. Už vidím tu plejádu sociálních demokratů, jak se tady střídají za mikrofonem jak na orloji a budou říkat: ale přátelé z pravice, ten sociální dialog, to je klíčové, nemáme shodu se sociálními partnery. A tady na to kašlou. Je jim to úplně jedno. A hnutí ANO podle mě moc dobře ví, že to není dobře. Jsem o tom přesvědčený. A je to platba za koalici s ČSSD. Nic jiného to není. Ale účet má zaplatit někdo jiný - a to je předmětem našeho pozměňovacího návrhu.

Návrh, tak jak je předložen skupinou poslanců z České strany sociálně demokratické - já vím, že jste to zařadili, protože je dva dny do voleb, tak si myslíte, že když to tady dneska budete obhajovat, tak přijdou voliči a budou vás volit, možné to je, já tomu rozumím. My bychom taky chtěli dneska projednávat naše zákony, abychom mohli voličům ještě před volbami říct, co tady prosazujeme, bohužel na to nemáme sílu, abychom to prosadili. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP