(9.20 hodin)
(pokračuje Michálek)

Čili toto jsou ty dva extrémy, mezi kterými je potřeba najít nějaké optimum. Různé národy volí různý koeficient vztahu mezi průměrnou mzdou v podnikatelském sektoru a platem poslance. (Odmlčuje se pro hluk v sále.) Děkuji. Domnívám se, že finanční motivace poslanců v žádném případě není to jediné, proč by lidé vstupovali do funkce. Myslím si, že finanční motivace funguje pouze do určité hranice. Dokonce jsem k tomu četl nějaké články, výzkumy, že od určité hranice další zvyšování odměňování nevede k adekvátnímu růstu produktivity práce. Takže ta představa, že bychom si tady dali manažerské platy, extrémně vysoké, jaké berou šéfové státních podniků, by určitě nevedla k tomu, že by parlament fungoval lépe, jak se to někteří snaží naznačit, a kvalita parlamentní práce by se tím rozhodně nezvýšila.

Čili já ten návrh považuji za věcně správný, protože dosahuje lepší rovnováhy mezi těmito dvěma extrémy.

Proti tomu návrhu byly vzneseny dvě námitky. První námitka spočívá v tom, že je to návrh populistický. Mně se úplně nelíbí, že se označí zvyšování platu politiků za zodpovědné řešení, a když to někdo kritizuje, tak se mu namítá, že je to populismus a že by se to dělat nemělo. Já si myslím, že mohou být populistické návrhy, které se týkají odměňování ústavních činitelů. To jsou ty návrhy na to, aby například poslanci pracovali zadarmo, a tudíž byli závislí a zkorumpovatelní. A domnívám se, že na hraně populismu je i to, abychom si v tento okamžik zmrazili odměny, pro což není žádný rozumný důvod. Jediné, k čemu by to vedlo, je, že na začátku dalšího volebního období by zase skokově vyrostly platy politiků.

Druhá námitka, která je vznesena proti tomuto návrhu, je, že by si poslanci neměli sami zvyšovat platy. Přitom všichni víme, že to právě bylo politické rozhodnutí v minulém volebním období, kterým ty platy byly tímto způsobem politicky zvýšeny. Já jsem si tady vytiskl ilustrační graf, jak to vypadá, když politici mají vliv na zvyšování svých platů. Takhle to vypadá. (Ukazuje.) Takhle jednoduše lineárně rostou mzdy v ekonomickém sektoru a tímto kostrbatým způsobem rostly platy politiků.

A to je podstata mého pozměňovacího návrhu, který podávám dneska k sněmovnímu tisku 167, aby ty platy nerostly podle státního sektoru, protože to můžou politici ovlivňovat tím, že zvyšují platy učitelů, úředníků a tak dále, ale aby byly navázány na prosperitu celé naší země. To znamená, aby byly navázány na ten ekonomický sektor. Kdyby to tak skutečně bylo, tak platy politiků porostou lineárně, nebo přibližně tímto způsobem, jako rostla průměrná mzda v ekonomice, a nemusíme tady vůbec nic řešit, máme to vyřešeno na mnoho let dopředu.

Nevím, jestli ten návrh projde. Je to samozřejmě otázka hlasovací většiny, která tady bude. Nicméně myslím, že bychom se i v této oblasti měli posunout směrem k systémovému řešení. My jako pirátská strana jsme k tomu ochotni a uspořádáme kulatý stůl, abychom se sešli k tomu, jak to do budoucna vyřešit, aby se odměny, platy politiků odvíjely od celé podnikatelské sféry a aby nastal i nějaký vyvážený vztah vzhledem k představitelům soudní moci. Došlo tady totiž historicky k tomu, že soudci si zvýšili platy, a došlo k tomu, že někteří soudci berou podstatně více než třeba ministr spravedlnosti. A to si myslím, že rozhodně systémové není. Proto jsem vás chtěl poprosit, jestli byste byli ochotni se této dlouhodobější diskuze zúčastnit, abychom se s tím konečně jednou provždy vypořádali a nemohl mít nikdo z veřejnosti námitky proti tomu, že si politici jakýmkoliv způsobem zvyšují platy. Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Obecná rozprava bude pokračovat tak, že s přednostním právem vystoupí pan místopředseda Okamura, pan předseda Kalousek a po něm ti, kteří jsou přihlášeni do rozpravy písemně. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, poté co jsme slyšeli košatou řeč předsedy Pirátů pana Michálka, tak já bych to zase zkrátil a zrekapituloval. Jsou tady tři návrhy.

Za prvé, jako první budeme hlasovat o návrhu SPD, které jako jediné navrhuje zamrazení nárůstu platů politiků až do roku 2021. Takže o tom budeme hlasovat. Tady se ukáže, kdo chce skutečně zamrazit nárůst platů, nebo kdo nechce nárůst platů.

Následně budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu - mluvím jenom o těch pozměňovacích návrzích, které se týkají těch platů. Tak je tady návrh Pirátů, kteří navrhují zvýšit platy politiků cirka o devět procent. Možná mě opraví, že o deset, nebo o devět a půl. Myslím, že je to úplně jedno. To znamená, Piráti navrhují zvýšení platů.

A pak je tady vládní návrh, který navrhuje zvýšit platy o deset procent, nebo o devět, o deset, o pět, nějaké nuance, jak jsou tam ty přepočty, v kterých ani občan se nevyzná a různě se tam kamufluje to navyšování.

No a pak je tady ten původní návrh, který vytvořila v minulém volebním období vláda hnutí ANO, ČSSD, KDU-ČSL a který v minulém volebních období - já jsem tady seděl - podpořila také ODS, podpořila ho také TOP 09, podpořily ho také tyto strany, u komunistů si nepamatuju, a ten navrhuje zvýšení o dvacet procent. To je, kdybychom to nechali tak, jak to je.

Takže je tady návrh zamrazení, to navrhuje pouze SPD. Pak je tady návrh Pirátů a hnutí ANO, cirka navýšení o devět až deset procent. To je pro SPD absolutně nepřijatelná záležitost. A pak je tady původní návrh. Když nic neprohlasujeme, tak to zůstane tak, jak to je, a navýší se o dvacet procent, což je ovšem návrh hnutí ANO, KDU-ČSL, ČSSD, ODS a TOP 09 z minulého volebního období, který si sami prohlasovali. Takže to je vlastně to shrnutí, o čem budeme hlasovat.

To, co chci říct, je, že je teda neuvěřitelné, co se v téhle Poslanecký sněmovně děje kvůli ostatním politickým stranám, že mám takový neblahý dojem, že bude zamítnut náš návrh na zamrazení nárůstu platů politiků do roku 2021, to znamená na celé volební období, a vy nás postavíte, nás poslance SPD vy politici ostatních stran, nás postavíte před variantu, že si budeme muset vybrat, zdali teda navýšit o devět až deset procent, jak navrhují Piráti a hnutí ANO, aby se nenavýšilo o dvacet procent, když to necháme tak, jak to je. Tak to je teda neuvěřitelná situace. To znamená - samozřejmě z toho vyplývá to, že vlastně v podstatě kromě SPD si všichni chtějí přidat a v podstatě je to plivnutí do tváře všem občanům České republiky. Protože jak víme, tak plat poslanců je cirka 100 tisíc korun měsíčně, a vůbec nechápu, proč si chcete navyšovat. Já myslím, že vůbec si nemůžeme navyšovat. Myslím, že ty platy jsou dostatečné. Nechápu, proč někdo z vás jde do politiky z toho důvodu, že si chce navyšovat plat jako Piráti a hnutí ANO o devět až deset procent měsíčně, anebo jako zbytek, kterému to vyhovuje o dvacet procent.

Takže já jsem na vás chtěl znova apelovat. Prosím vás, podpořte ten náš pozměňovák. Bude se o něm hlasovat v podstatě kromě - tuším, že první hlasování je o nějakých legislativně technických připomínkách - tak se o něm bude hlasovat hned následně. A ukažme občanům, že to myslíme vážně.

Vždyť na jednu stranu se vláda honosí tím, že přidala důchodcům. Ano, je to i díky hlasům SPD. My jsme taky hlasovali pro zvýšení důchodcům a naše hlasy byly také potřeba. Pochopitelně. My těm důchodcům, a to invalidním i starobním, SPD bude zvyšovat, jak jen to půjde. To jako samozřejmě. Ale v kontrastu s tím, že důchodcům dáte pár stovek - my jsme to samozřejmě podpořili, ale neočekávali jsme, že nás nepodpoříte v návrhu na zamrazení platu politiků. Že sami si chcete přidat ještě více. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP