(10.10 hodin)
(pokračuje Okamura)

Dále na sjetině vidím, že ti, kteří nepodpořili návrh na zamražení, jsou i mezi ČSSD. Ti, kteří nepodpořili návrh na zamražení, jsou i mezi KDU-ČSL. Ti, kteří nepodpořili návrh na zamražení platů, jsou i TOP 09, například pan Schwarzenberg nepodpořil návrh na zamražení platů politiků. Máme tady i v hnutí STAN poslance, kteří také nepodpořili návrh na zamražení. To znamená, když to shrnu, jediný poslanecký klub, který podpořil návrh na zamražení vůbec nárůstu platů politiků je poslanecký klub SPD.

Takže k panu předsedovi Stanjurovi, když tady tedy něčím argumentujete, tak vy máte slova, já tady mám důkazy. Jsou to sjetiny z tohoto posledního hlasování. Každý se na ně může podívat na internetu. Snad nebudete chtít, abych to tady četl jmenovitě. Já myslím, že bychom se zdrželi.

Takže já bych to nechal u té debaty, že jsme teď hlasovali o návrhu na zamražení platů politiků, který navrhlo SPD. Ten návrh byl zamítnut. Já už se nebudu opakovat. Teď jste nás, poslance, kteří chtěli zamrazit, vmanipulovali do situace, že se budeme muset přiklonit k nějakému menšímu navýšení, aby neprošlo to větší. Tak to je tedy opravdu neuvěřitelná situace.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Jenom aby bylo jasné, v jaké fázi projednávání teď jsme. Nemůže se nikdo přihlásit, protože není rozprava. Mohou vystupovat pouze ti, kteří mají přednostní právo.

S přednostním právem nyní vystoupí pan předseda Bartoš, po něm s přednostním právem zastupující předsedkyně klubu ČSSD paní poslankyně Valachová, po ní pan předseda Bělobrádek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já se omlouvám, že jsem musel využít svého přednostního práva. Na rozdíl od pana místopředsedy Sněmovny Okamury to nedělám kvůli tomu, že je toto jednání přímo přenášeno na ČT24.

Já bych chtěl reagovat pouze na zjevné lži, které tady zazněly. Toto je vládní návrh, Piráti tento návrh nepředkládali. Není to pirátský návrh. Piráti předložili pozměňovací návrh, o kterém budeme, doufám, co nevidět opět hlasovat, a to je změna výpočtu navýšení, které probíhá, a to je svázat ho s výkonem ekonomiky, tudíž na mzdy v komerčním sektoru, který politici nemůžou na rozdíl od růstu mezd ve státním sektoru zásahy napřímo ovlivňovat. Tudíž to je racionální návrh.

Takže já bych si vyprošoval, aby Piráti byli jednak, když pan Okamura, prostřednictvím pana předsedajícího, úmyslně hovoří o tom, jak tady bylo něco v minulém období, my jsme tady v minulém období neseděli. Návrh je vládní, není pirátský, je to předložený vládní návrh. My k němu máme pozměňovací návrh, pro který budeme hlasovat. Takže bych prosil, aby, i když asi nemůžu nikoho nutit, opustil tu rovinu demagogie a aby aspoň tady nám a divákům v České televizi nelhal a nevyužíval tento mediální prostor k sebezviditelnění. Děkuji. (Potlesk z řad Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Valachová s přednostním právem jako místopředsedkyně klubu ČSSD. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Takže já bych chtěla za sociální demokraty jednak vyjádřit podiv, že Tomio Okamura právě obstruuje snížení platů politiků. Také bych se tedy nenadála, že se něčeho takového dočkám. (Potlesk z pravé části sálu.)

Za druhé. Poslance a poslankyně SPD, prostřednictvím předsedajícího, nikdo nenutí, aby se na této zrůdnosti, snížení platů politiků, podíleli. Mohou v případě hlasování opustit sál. To je druhé doporučení.

A co se týká sociální demokracie, sociální demokracie v minulém období pozměňovacím návrhem Jana Hamáčka, stávajícího předsedy, zbrzdila rozmražování a nyní vládní návrh znovu zbrzďuje rozmražování z hlediska původního návratu na původní úroveň v době hospodářské krize.

Přestaňme zneužívat toto téma a snižme platy politiků. Přestaňte obstruovat! (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Bělobrádek s přednostním právem. Mezitím vás seznámím s omluvou, paní ministryně Dostálová se v době od 10 hodin do konce jednacího dne omlouvá z důvodů přijetí zahraniční delegace Polské republiky. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, já myslím, že nikdo skutečně SPD nenutí, aby hlasovalo pro toto nemravné navýšení o 9 %. Já jsem podpořil SPD, aby se zamrazily platy. Já myslím, že bychom je mohli zrušit eventuálně úplně, ale to zatím nikdo nenavrhl. (Šum v sále.) Každopádně pan Okamura může jít příkladem a vzpomenout si na svoje slova z roku 2013. Myslím, že jako papaláš nepotřebuje auto s řidičem. A i když je to Superb, který možná stojí Sněmovnu více než BMW, je to celkem jedno a může jezdit tramvají jako normální člověk. (Potlesk z levé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan místopředseda Sněmovny Okamura s přednostním právem.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak vážené dámy a vážení pánové, doufám, že už vystupuji naposled, protože jenom musím vyvrátit tu demagogii. (Hlasy z levé a střední části sálu.)

Paní poslankyně Valachová z ČSSD, to je klasika, nazývá obstrukcí to, když my chceme zamrazit platy. Chápu, ale já myslím, že i diváci České televize pochopí, co tím myslíte. (Opět hlasy ze střední části sálu.) Protože když někdo navrhne zamrazit platy jako my a vy hlasujete proti zamražení, vy jste nepodpořili zamražení platů politiků, tak teď si to musíte rychle zdůvodnit.

A váš druhý návrh, abychom odcházeli ze sálu. No to by se vám hodilo. To bychom snížili kvorum a vy byste si prohlasovali těch 20 %! Takže takovéhle nelogické rady nám tady nedávejte a hlavně nám neříkejte, jak máme hlasovat! (Neklid v sále.) Vy jste prostě hlasovali proti zamražení platů politiků, to byl teď ten pozměňovací návrh SPD, o kterém se hlasovalo. Neodvádějme debatu jinam.

Já jsem tady šel na mikrofon z toho důvodu, abych to shrnul, abych pojmenoval ty, kteří hlasovali proti zamražení platů politiků, proto nám to neprošlo. Jediný poslanecký klub, který hlasoval kompletně pro zamražení, je SPD. Žádný jiný klub takto nehlasoval. Ano, přidali se k tomu někteří jednotlivci. Pojďme na další hlasování, protože teď jste si tedy vynutili zvyšování platů politiků.

A co se týče předsedy Pirátů pana Bartoše, tak on tady složitě vysvětloval, že chtějí jiný výpočet platů politiků. Já bych to přeložil do srozumitelné řeči. I váš návrh, když projde, také navyšuje platy politiků cca o 9 %. Takže mluvte srozumitelným jazykem pro občany, aby to nevypadalo, že snad vy chcete snižovat platy. Vy je chcete taky zvýšit oproti těm, které máme nyní, ovšem o 9, 10 %. Bude záležet, jaký bude vývoj, ale teď by to bylo, tuším, 9 nebo 10 %, takže je to podobné, jak chce zvyšovat hnutí ANO. S tím my samozřejmě nesouhlasíme.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Prosím kolegy, kteří se mně tady hlásí faktickými poznámkami, aby vzali na vědomí, že jsme uprostřed hlasování. Není rozprava. Mohou vystupovat pouze ti poslanci, kteří disponují přednostním právem. A to je pan předseda Faltýnek a v tuto chvíli taky paní poslankyně Valachová, kteří jsou další přihlášení. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych chtěl jenom zopakovat, že náš poslanecký klub podporuje vládní návrh tohoto zákona, který snižuje platy politiků, nebo jejich růst, na těch 9 %.

Nicméně bych připomněl ještě jednu věc. Za chvilku budeme hlasovat o pirátském pozměňovacím návrhu. A dneska je památný den. Dneska zasedá Zastupitelstvo, poprvé, hlavního města Prahy a dochází k historické události! Na návrh pirátské strany se zvyšuje počet uvolněných předsedů a místopředsedů výborů hlavního města Prahy. (Bouřlivý potlesk a hvízdání z řad poslanců ANO.) Přátelé, na deset. (Opět mohutný potlesk a výkřiky v řadách poslanců ANO.) Historický okamžik v hlavním městě Praze.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Paní poslankyně Valachová s přednostním právem. (Neklid v sále.) Máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Přátelsky, prostřednictvím předsedajícího, k panu Tomio Okamurovi. I bez hlasů SPD na začátku tohoto hlasování existovala většina pro snížení platů politiků. Já pevně věřím, že bude existovat i po této rozpravě, ale opravdu ubezpečuji, že i bez hlasů SPD, to znamená, nemusí být znásilněni při snižování platů politiků, tato Sněmovna snížení platů politiků odhlasuje - k vládnímu návrhu! (Důrazně.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Michálek má slovo. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Jenom krátká faktická reakce na mého předřečníka, pana předsedu Faltýnka. K tomu, abychom ten bordel, co zanechalo ANO v hlavním městě Praze, dali do pořádku, bychom museli uvolnit všech 65 zastupitelů! (Velmi důrazně! Potlesk a výkřiky z řad Pirátů.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP