(9.10 hodin)
(pokračuje Bartoš)

Jenom za sebe bych dodal, že je trochu zvláštní, když vládní koalice musí kvůli bodu svolávat mimořádnou schůzi, když ho standardně svými hlasy dokáže zařadit, když potřebuje, na jednání Sněmovny. Takže klub Pirátů nepodpoří program této schůze. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem paní místopředsedkyně. Prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážené torzo vlády, já bych ráda ještě předtím, než se přikročí k hlasování o programu, řekla pár slov a odůvodnila, proč TOP 09 nemůže hlasovat pro schválení programu této mimořádné schůze.

Za prvé, samozřejmě všichni znáte náš postoj k tomuto návrhu zákona. Asi nepřekvapí, že nepovažujeme za důležité jej projednávat na mimořádné schůzi. Nevidím jediný důvod, který nás vede k tomu, abychom v nějakém časovém presu se zrovna tomuto návrhu zákona věnovali. Ale určitě všichni víme, jak to je, proč tady vůbec dneska v tento mimořádný termín, když bychom dneska měli sedět ve výborech... (Odmlka pro hluk.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já poprosím všechny kolegyně a kolegy, kteří mají něco, co potřebují prodiskutovat, aby tak učinili v předsálí. Prosím o klid! Děkuji.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: ... které mnohé byly zrušeny, jejich jednání musí být přesunuto na nějaký jiný termín, a přitom v nich projednáváme zdaleka mnohem důležitější záležitosti, které se skutečně týkají našich občanů. Ale my tady jsme dneska proto, aby příští týden, když se bude hlasovat o rozpočtu, byla vládní koalice soudržná, protože komunisté jasně deklarovali, že toto je pro ně zkouška toho, jestli platí ten toleranční patent, jestli skutečně platí, že mají podíl na moci. Podle toho, jak budou hlasovat koaliční partneři ANO a ČSSD, se tedy ukáže soudržnost této koalice a ukáže se, že skutečně mají podíl na moci, byť mnozí se tomu brání a byť v různých rozhovorech tvrdí, že komunisté jenom podpořili vznik vlády, ale dál se už nijak nepodílejí, žádné posty jim za to uděleny nebyly atd. Tady to je konkrétní ukázka toho, že tato koalice je soudržná. Uvidíme, jestli je soudržná. Vy máte ve svých rukou, jestli chcete být podporováni právě komunistickou stranou. Co se týče materie té věci, kterou projednáváme, tak k tomu určitě bude dostatek času vystoupit, ale tady to považuji za důležité ještě předtím říci, aby si všichni byli vědomi toho, o co tady vlastně dneska jde, proč se tady vůbec kvůli této věci zrovna scházíme. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Jako další s přednostním právem za klub KDU-ČSL pan místopředseda Benešík.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, právem poslanců samozřejmě je svolat mimořádnou schůzi. Nikdo nikomu toto právo neubírá.

Dneska budeme řešit starý evergreen, který schválila ještě předešlá Sněmovna. Máme na to právo. KDU-ČSL tehdy nebyla ve Sněmovně, byť někteří pořád podsouvají, že je to nějaký lidovecký výmysl. Prostě není. Bohužel, tehdy jsme tady nebyli, nemohli jsme tento zákon podpořit. Možná, kdybychom tady byli, že bychom ten zákon spoluvytvořili dokonalejší, než je.

Když už si tady říká kdo chce co chce, tak já bych chtěl říci, že nejede dálnice, že tam stojí tisíce lidí dlouhé hodiny a že kamioňáci odpočívají přímo na dálnici. A my tady řešíme tento problém. Já tedy nevím, co je urgentnější.

Pan ministr tady evidentně není, tak já doufám, že si to užívá na D1 jako tisíce dalších řidičů. A myslím si, že Sněmovna příští týden by o tom měla jednat. To není dáno pouze přírodou, to není dáno pouze sněžením. Když jsem sem v úterý jel po D1, tak jsem byl v šoku, že to zúžení tam pořád je. Já říkám - až napadne sníh, jak to budou dělat? No, evidentně už vidím, jak to budou dělat. Nijak.

Takže Sněmovna se zabývá starým evergreenem, který stejně Ústavní soud podle mého názoru shodí, a tisíce lidí jsou na dálnici a nemůžou se dostat tam, kam potřebují. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Další s přednostním právem pan místopředseda Okamura, poté pan předseda Kováčik. Prosím, máte slovo.

Prosím o klid v sále! Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, SPD podpořila svolání této schůze. Naším cílem ovšem nebylo a není zdanit vrácený majetek, který byl prokazatelně ukraden. Žádáme to, co je naprosto logické a normální, zdůvodnění oprávněnosti výše konkrétních finančních náhrad a jejich zdanění tak, jako je tomu u každého jiného příjmu v České republice. Žádáme transparentní oddělení a vyčíslení a zdůvodnění výše náhrad, které se vyplácejí v rámci majetkového vyrovnání.

Vedle toho je potřeba také transparentní model změny financování církví, kterým se majetek nevrací, ale naopak se jim daruje, což není správné. Pochopitelně, místo plošných darů by byl ideální model obvyklý v západní Evropě, tedy možnost, aby poplatníci daně, kteří sami chtějí, část daní z příjmů mohli přesměrovat buď na církev, nebo na jiné bohulibé společnosti.

V našem postoji rozhodně není nenávist vůči českým církvím a náboženským společnostem. Je to naopak. Musíme zabránit rozdělení společnosti, která z velké části vnímá netransparentní a znetvořené církevní restituce a náhrady velmi negativně, což samozřejmě silně církve v posledních letech poškodilo.

Křesťanskou i židovskou náboženskou obec považujeme za silné základní kameny, na kterých stojí naše národní hodnoty, a to ať jsme věřící, či bez víry. Vánoce, případně chanuku slaví a prožívá každý z nás, každý z nás se v rámci své slabosti pokouší dodržovat desatero a poselství o lásce k bližním.

V současném světě vnímáme obrovskou potřebu evropských tradičních církví při obraně a udržení evropských hodnot před islámem a neomarxistickým globalismem, které obojí po svém bortí evropské tradiční hodnoty a likvidují svobodu, demokracii a národní tradice, tedy hodnoty, které přímo vycházejí z evropské anticko-židovsko-křesťanské kultury.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás na okamžik přeruším. Já opravdu prosím o klid!

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ale tak jako mnozí věřící včetně teologů a církevních představitelů nemůžeme nevidět, že finanční náhrady ve výši 59 miliard korun, které se církvím mají vyplácet dalších třicet let, byly v roce 2012 stanoveny netransparentně. Nebyly podloženy relevantním seznamem a standardním auditem. Celý zpackaný zákon byl šitý horkou jehlou a v rychlosti pod tlakem. Zákon obsahuje neuvěřitelné lapsy, ale za hodně peněz.

Dovolte mi ilustrovat to na jednom příkladu. Apoštolská církev s necelými pěti tisíci členy má podle zákona kromě majetku získat také finanční vyrovnání ve výši 1,056 mld. korun. Církev byla přitom zaregistrována až v roce 1989, a nemá tedy co restituovat. Chápu, peníze vyplácené této církvi jsou přípravou na její osamostatnění, ale v tom případě je tento příjem dar a měl by celkem logicky podléhat zdanění jako každý dar nebo hrubý příjem. Apoštolská církev byla po dlouhá léta proti církevním restitucím. Celkem logicky, neměla co restituovat. Teprve sliby miliardy z veřejného rozpočtu ji přesvědčily, že je zákon opravdu třeba. A vnímám i to, že tento dar jí i dalším církvím, které neměly co restituovat, byl v podstatě z nároků, kterých se vzdali katolíci.

V souvislosti s dary si připomeňme, že zákon vznikal v čase ekonomické krize. Stát tehdy zmrazil platy policistům, vojákům, učitelům. Důchodcům se přidávalo po desetikorunách, a najednou tu někdo přišel s výdajem v řádu desítek miliard, který nebyl zcela transparentní, anebo byl dokonce falešně zdůvodněný nadhodnocenými odhady pozemků. Vlna odporu, která prošla českou veřejností, nevznikla proto, že bychom byli závistivý národ neznabohů, ale prostě proto, že šlo skutečně o špatně komunikovaný špatný návrh v ten nejhorší čas.

Nic proti necelým pěti tisícům členů Apoštolské církve. Ale miliardový dar spolku, který má celostátně zhruba tolik členů, co má pár krajských organizací SPD anebo svaz včelařů, si skutečně žádá veřejnou debatu. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP