(9.30 hodin)

 

Poslanec Vít Rakušan: Pane předsedo, děkuji vám za slovo. Dobrý den, vážené kolegyně, vážení kolegové. Dovolte mi jen velmi stručně sdělit stanovisko klubu Starostů a nezávislých k hlasování o pořadu dnešní schůze.

My nepodpoříme pořad dnešní schůze, a to z jednoduchého důvodu. Tady přece nejde o nějakých věcný záměr, tady jde skutečně o to, byť to pan předřečník Kováčik prostřednictvím pana předsedajícího odmítá, o jeden velký test soudržnosti toho, jakým způsobem drží nebo nedrží vláda v České republice pohromadě. Všechno je vždycky otázkou úhlu pohledu. A ten úhel pohledu náš je jiný než pana předsedy. My prostě vnímáme KSČM jako jednu ze stran vládní koalice, jako velmi loajálního partnera. A samozřejmě že ta loajalita se musí nějakým jasně deklarovaným způsobem vracet. A právě dnes přichází ten den, kdy ta splátka má být učiněna. Myslím si, že je to celkem přehledné a jasné.

To, co nás tady dnes čeká, protože ten program schůze nakonec schválený jistě bude, je prostě střet dvou světů. Jednoho, který se domnívá, že když někomu něco bylo sprostě ukradeno, tak mu to jednoduše mělo být vráceno. Trvalo to dlouho a stalo se tak. A v tom případě, když už mu to jednou vráceno bylo, tak by nemělo docházet ke zpochybňování toho samotného faktu a nemělo by docházet ke zdanění něčeho, co bylo jednou nejenom ukradeno, ale během těch desetiletí zásadním způsobem poničeno a zdevastováno. To je prostě fakt, který leží na stole, a jistě nás tato debata čeká.

Ještě bych chtěl vzkázat - tady nikdo neobstruuje, tady nikdo nepřipravuje žádná dlouhá hodinová prohlášení. My pouze konstatujeme, že není v souladu s naším svědomím hlasovat pro pořad schůze. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem je přihlášena paní místopředsedkyně Adamová Pekarová.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Musím reagovat na pana předsedu Kováčika prostřednictvím pana předsedajícího a odcitovat mu, aby si nemyslel, že to jsou jenom naše slova, slova jeho kolegy pana poslance Dolejše, který včera na tiskové konferenci řekl - cituji iDnes.cz. "Musím říci, že ještě před tolerancí vzniku vlády byl vyřčen a realizován příslib jednak ANO a jednak sociální demokracie, že s tímto zákonem nemají problém. Bylo by velmi nelogické, kdyby stejná skupina poslanců zablokovala program svolané sněmovny. I ti, kteří jsou kritičtější vůči návrhu, tak pochopili, že bychom do Vánoc alespoň druhé čtení mohli mít ukončeno, a pokud by se někdo začal stavět zcela alogicky do jiné pozice, tak bychom to museli vyhodnotit."

Dále je tady, cituji ten článek už nikoliv v citaci, že připomněl, že v sobotu, tedy krátce před konečným schvalováním rozpočtu, se sejde Ústřední výbor KSČM a kromě schvalování lídrů kandidátky do Evropského parlamentu bude řešit aktuální vztah KSČM k vládě a k tomu, jak plní sliby. Konec citace z iDnes.cz.

Vy jste sami veřejně i do médií řekli, že tohle dnešní naše zasedání je test soudržnosti té vlády. Možná jste nepoužili tato přesná slova "test soudržnosti", ale jasně jste dali najevo, o co vám jde. Tak se tady prosím teď netvařte, že jde o něco jiného.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další s přednostním právem je přihlášen pan místopředseda Fiala. Poté pan předseda Kováčik.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, nesnížím se k tomu, že řeknu, že jsem nechtěl vystupovat a byl jsem vyprovokován, ale je to pravda, tentokrát. Budu reagovat na slova pana předsedy Kováčika.

Myslím si, že se nemůžeme tvářit, že toto je nějaké normální projednávání normálního bodu. Tady se svolala mimořádná schůze nikoliv z obvyklých důvodů, ze kterých svoláváme mimořádné schůze, to znamená, že chceme zařadit na jednání nějaký bod, nový, něco, co se aktuálně děje, co běžným způsobem nejde. Tady se zabýváme na mimořádné schůzi, nebo doufám, že se nebudeme tím zabývat, ale je zde návrh, abychom se zabývali druhým čtením zákona, který normálně projednáváme. To přece není úplně normální a je to do značné míry absurdní.

Další věc, která je velmi problematická - to jenom tak připomínám těm, kteří pomohli komunistům k tomu, aby se vůbec ta mimořádná schůze svolala -, je ten samotný obsah. Náprava majetkových křivd, nebo křivd, které byly způsobeny církvím a náboženským společnostem, byla způsobena právě působením komunistů v naší zemi. A teď komunisté, když už došlo k nějaké nápravě, tak mají tu odvahu, tu, s prominutím, drzost zasahovat znovu do toho zákona nějakým způsobem, to velmi složitě nalezené nalézání spravedlnosti nějakým způsobem korigovat. Já samozřejmě členům KSČM neberu vůbec jejich právo se o to snažit. Myslím si, že to možná i odpovídá zájmu jejich voličů, ale divím se všem ostatním, opravdu se jim divím, že je v tomto podle mne nepříliš morálním postupu podporují.

Samotný návrh, který je tady komunisty předložen, je docela zvláštní. Když se podíváte ne na stanovisko vlády, ale na stanovisko jednotlivých ministerstev, tak i oni o tom mají pochybnosti, mají pochybnosti o ústavnosti toho procesu. Když si uvědomíme, k čemu při tom zákonu o církevních restitucích vlastně došlo, když si uvědomíte, k čemu ten zákon je, tak pochopíte absurditu toho návrhu. Ale o tom budou mluvit moji kolegové později.

Já jenom připomenu, že ten zákon neřeší jen minulost, neřeší jen minulost vztahu státu a církví, ale řeší i budoucnost. On fakticky přináší do naší společnosti odluku státu od církví. Ten proces je dlouhý, ten proces je složitý, proto se došlo i k nějakým náhradám v nějaké výši a teď je opravdu neuvěřitelně neodpovědné a podivné do toho znovu zasahovat. Tu jistotu, kterou jsme jako stát církvím dali v souvislosti s tím, že jim do budoucna nebudeme platit to, co jsme dosud platili, tu jistotu tady chce někdo narušit takovýmto návrhem, se kterým přišli komunisté.

Takže vás asi nepřekvapí, když jsem připomněl všechny ty absurdnosti, všechna ta nebezpečí, která jsou v tom komunistickém návrhu obsažena, že klub Občanské demokratické strany ani nepodpoří program této schůze.

Nicméně na závěr mi dovolte, abych se zmínil o tom tématu, které tady tak okrajově zaznívá, a to je situace na D1. To je věc, která mě na rozdíl od debaty o tom nesmyslném návrhu komunistů opravdu zajímá, to je debata, kterou bych rád vedl. A tady jsem připraven s panem předsedou Kováčikem diskutovat o tom, jakým způsobem zabránit tomu, aby se ta situace opakovala. Já, to celkem asi víte, jezdím po té D1 několikrát týdně a ta situace je normálně strašná. Ona není strašná kvůli tomu, jak se chovají řidiči. A tady nebudu souhlasit s panem předsedou Kováčikem, to není jenom tím, co dělají řidiči kamionů a jaká je tam nekázeň. Ten problém leží přece úplně jinde. Ten problém leží v tom, jakým způsobem k tomu přistupuje Ministerstvo dopravy, jakým způsobem jsou prováděny opravy, jak jsou ty opravy koordinovány a co se na té D1 děje. To je základní problém celé té situace, které čelíme.

A když jsme u toho, co se děje tento týden a proč se z Prahy nedá dostat do Brna a zpátky, tak ta situace není překvapivá, věděli jsme, že nastane. Upozorňovali jsme na to, psalo se o tom v médiích. Ta situace je proto, že se neukončila oprava v plánovaném termínu, že v tom kritickém úseku u Humpolce je zúžení, o kterém všichni věděli, které tam nemělo být, které je nezvládnutelné v zimě, o kterém všichni věděli, že mělo skončit před začátkem zimy, a prostě ty firmy to nedodržely. Jediné, co Ministerstvo dopravy bylo schopné udělat, tak jako obvykle řeklo no, my ty firmy v souladu se smlouvou budeme pokutovat. To je málo, ta situace byla jasná už dopředu.

Ministr Ťok nás informoval, když potom probíhala veřejná debata, že přesto, že tam to zúžení bude, že jsou připraveni, že když bude jakákoliv sněhová - když bude sněžit, to není žádná sněhová kalamita, prostě trochu sněží - když bude sněžit, že to dokážou odklízet, že to budou udržovat tak, aby to bylo průjezdné. Podívejte se, co se děje. Poprvé nasněžilo a po D1 se nedá jezdit nejenom včera a dneska, vždyť ta situace byla stejná v úterý a bude stejná za týden. V tom zúžení, které tam prostě v zimě nemá být, které Ministerstvo dopravy připustilo, se nedá jezdit. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP