(11.10 hodin)

 

Ministr kultury ČR Antonín Staněk Děkuji za slovo. Vážený pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího, dozajista jste dobrým počtářem, takže víte, že tato vláda nevládne tři roky, tato vláda vládne de facto od června 2018. Ministr vnitra není ministrem vnitra tři roky a předkládal tento návrh do Poslanecké sněmovny již v listopadu. Od listopadu leží v Poslanecké sněmovně. Takže neobviňujte ani ministra vnitra, ani tuto vládu z nečinnosti. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Já jsem sice signalizoval, že nejsme v rozpravě, ale tím, že se přihlásil pan ministr, tak jsme znovu otevřeli rozpravu. Takže i ti poslanci, kteří nemají přednostní právo, mohou hovořit. Teď ale s přednostním právem pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak pro pana ministra trochu politické historie. Opravdu mě baví, když sociální demokrat tady říká, jak jsou nová vládnoucí strana.

Takže pane ministře, kdo byl ministrem vnitra v okamžiku, kdy to nařízení bylo schváleno? V roce 2016? A byla v té době sociálně demokracie ve vládě, nebo v opozici? Odpovím za vás, abyste to nemusel googlovat. Ministrem byl Milan Chovanec, tehdejší myslím že první místopředseda České strany sociálně demokratické, a vaše politická strana byla nejsilnější vládní stranou, měli jste premiéra. Takže přijít tady, že my jsme přišli v červnu a po těch zločinných vládách, které nic nedělaly, jsme se toho chopili a už v lednu to tady projednáváme, je opravdu komické. Kdybyste přišli z opozice v červnu 2018 do vlády, tak bych mohl ten váš argument uznat. Ale vy vlastně kritizujete sami sebe. Tak já bych očekával, že pan ministr přijde a řekne: My, sociální demokraté, když jsme byli nejsilnější vládní strana, jsme to časově nezvládli, nevšimli jsme si toho, zapomněli jsme na to, náš bývalý první místopředseda si toho nevšiml, zapomněl. Ale my jsme teď ti noví, lepší sociální demokraté, nám už se to nestane. To je celé. To není žádné žonglování s fakty ze strany opozice.

Vaše vláda, a teď nemyslím vás konkrétně jako osobu, pane ministře, to já samozřejmě vím, jak dlouho jste ministr. Ale vaše vláda to dělá opakovaně, ať už to byla Sobotkova vláda, nebo druhá vláda Andreje Babiše. Maximálně byste mohli ještě zkritizovat bývalého ministra vnitra z období první vlády Andreje Babiše, vašeho kolegu, dnešního ministra obrany, že se na to také vykašlal. To by byl také férový přístup. Ale neříkejte, že jste noví a řešíte to od června. Vy jako sociální demokraté dokonce máte to ministerstvo mimo to období první vlády Andreje Babiše k dispozici. Takže minimálně dva roky trvalo ministrům vnitra za Českou stranu sociálně demokratickou, než jsme se dostali do bodu projednávání, ve kterém jsme dnes, 25. ledna 2019, a již nám za 27 dnů uplyne adaptační doba, takže evidentně to nestihneme. I když to zkrátíte na 30 dnů, tak to do Senátu někdy půjde v březnu, Senát má měsíc, takže je to úplně jedno. Tak nás nehoňte! Hoňte své úřady!

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Tak nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Pávek, po něm v rozpravě pan předseda Kalousek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Pávek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, tohle je taková hodně hloupá hra, kterou s námi hrají ti ministerští úředníci. Já se nechci pouštět do té politické debaty, kdo za co může. Mě by zajímalo, který z těch ministrů, ať už těch nových, nebo těch předcházejících, vyvodil důsledky vůči svým vlastním úředníkům. Jak to, že se přenáší na Sněmovnu a na Senát zodpovědnost za to, že prostě nejsou dodrženy lhůty? Jak to, že po dvou a po třech letech, kdy prostě ty evropské normy máme na stole k implementaci nebo transpozici, tak jak to, že tedy jako to chodí sem na poslední chvíli? Jak to, že tady pokaždé vzniká hysterie, že když to rychle neprojednáme ve zkráceném řízení, že když to neschválíme, že když to ten Senát neudělá jakoby prostě do týdne, že to nebude fungovat a že budeme trestáni? Mě by zajímalo a já bych chtěl slyšet od jednotlivých ministrů, jak potrestali ty úředníky, jak odešli bez prémií, jestli některý z nich byl prostě sesazen, jestli některý z nich byl vyhozen. Vždyť tohle je neuvěřitelné!

V Senátu teď leží novela, kterou budou projednávat třicátého, evropská implementace, jejíž účinnost má naběhnout od 9. února. Ještě se k tomu vůbec ani nedostali. A tři roky se to válí na tom ministerstvu. Kde jsme?

Já nechci tuhletu hru hrát a vyzývám vás, abyste ji nehráli se mnou. Jestli tady prostě půl roku před uplynutím lhůty nebude ležet návrh zákona, tak aby mohl být řádně a v klidu projednán, aby ho mohl projednat v klidu i Senát, tak prostě jako to půjde zpátky. A navrhuji vám všem, abyste tuto praxi zavedli i ve výborech. Neprojednávat! Jestli na to nebudeme mít půl roku, neprojednávat a vrátit! A od těch ministrů očekávám, že tu zodpovědnost, kterou se snaží přehrát sem do tohoto pléna, vyvodí zpětně do svých ministerstev. A je mi úplně jedno, za jakou stranu jsou.

Děkuji. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Kalousek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Bohužel tady věnujeme čas diskusi o něčem, co by mělo být naprostou samozřejmostí, a to je standardní kvalita řízení. Bývalo dobrým zvykem, že se na ministerstvech dělaly půlroční plány legislativních prací. Samozřejmě i vláda přijala svůj plán legislativních prací svým usnesením a implementační normy v těchto plánech legislativních prací byly pochopitelně ostře sledované z hlediska termínu. Já netvrdím, že se nemůže jednou nebo dvakrát stát chyba. To prostě se stane každému. Ale u vás se to stalo normou. A je to jenom o tom, že nikdo tu vládu neřídí doopravdy. Kdyby aspoň jako firmu, ale aspoň jako slušnou státní správu. To bohužel dnes a denně vidíme, že je to špatně řízené.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: S faktickou poznámkou nyní vystoupí pan poslanec Bláha, po něm pan poslanec Dolínek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, já opravdu pozorně poslouchám vaše příspěvky a musím se v duchu smát, jak to všichni přehazujeme z jednoho na druhého, jak tady sbíráme politické body a populistické výrazy. Kdybyste se zamysleli jenom nad tím, kolik zákonů vzniklo za posledních deset let, tak byste možná na těch ministerstvech, a tím žádného úředníka nechci bránit, nechtěli vůbec být. (Smích z pravé části jednacího sálu.) Protože to, co se tady odehrává, tak je hon na zákony, a na nové hlavně. My místo toho, abychom to, co už jsme jednou uzákonili, kontrolovali, vyžadovali, hledali cesty, udělali třeba jenom jinou vyhlášku, podobu, možná že by stačilo jenom prověřit, jestli to je dodržováno, tak vlastně v zájmu spravedlnosti a jiných vznosných cílů, které neustále slyším kolem sebe, tak předkládáme nové a nové a nové a nové a zase nové a pořád nové a stále nové zákony. Nevím, jestli si to uvědomujete, ale místo toho, abychom plnili tu úlohu těch, kteří dohlíží a kteří prostě nějakým způsobem vedou a snaží se to všechno usměrnit, tak tady my, kteří tomu absolutně nerozumíme, nevíme, jak napsat správně zákon - a to si přiznejte, že jestli to tady někdo umí, tak možná že dva, tři lidé, možná že nikdo - tak tady předkládáme stále nějaké svoje nesmysly, a mělo by to být spíš obráceně. To znamená, že my bychom měli přijít s tou myšlenkou a někdo z legislativců by se toho měl chytit a říct: je to správně, není to správně. (Předsedající: Omlouvám se, pane poslanče, vypršel váš čas.) A pak by možná nedocházelo k tomu, že se budou dít tyhle plky, které tady provádíme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan poslanec Dolínek a jeho faktická poznámka, po něm pan poslanec Munzar s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Dolínek: Dobré dopoledne. Já chápu roztrpčení kolegů a myslím, že to je namístě. Ale na druhou stranu, on už to naznačil pan ministr Staněk, přišel Honza Hamáček jako ministr vnitra. Našel, co tam je nedodělané, jedno po druhém sem posílá teď a já pevně doufám, i přes tu kritiku, která může být částečně oprávněná, jsme schopni si říct ano, je tam ministr, který prostě našel, že úředníkům se tam něco asi někde povaluje, nemají to dotaženo, a postupně to sem dává se svými náměstky. Beru to. Myslím si, že je namístě, aby se to jednou za čas tady řeklo, na druhou stranu myslím, že je zase dobré ministrům potom krýt záda a říct, když už to dáváte dohromady, tak vám to pomůžeme a pojďme to věcně projednat. Myslím, že tohle je zrovna věc, kterou je potřeba projednat. Děkuji.***




Přihlásit/registrovat se do ISP