(14.20 hodin)
(pokračuje Kopřiva)

Já bych tam jenom rád připomněl, že o tomhle se debatuje už delší dobu, dokonce delší dobu než některé návrhy, které už prošly nebo jsou v pozdější fázi projednávání. Konkrétně u sněmovního tisku 201, u novely občanského zákoníku, tak tam vydala vláda souhlasné stanovisko 26. června minulého roku a následující den, to znamená v červnu minulého roku, organizační výbor doporučil Sněmovně projednat ten návrh. Po sloučení rozpravy se začalo o těchto dvou návrzích debatovat 14. listopadu minulého roku. Je to tedy už bezmála tři měsíce. Proto bych byl rád, abychom se po třech měsících vrátili, neboť je tam spousta přihlášených. Ještě je tady spousta kolegů, kteří se chtějí k těmto návrhům vyjádřit. A já si myslím, že tento týden je takový symbolický, vhodný na to pokračovat v debatě. Té debatě se nevyhneme. Koneckonců budeme v ní muset pokračovat i vzhledem k počtu přihlášených. Takže bych rád apeloval, aby se na zítra tyto dva body zařadily. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nyní jsem obdržel písemnou přihlášku k návrhu na změnu schváleného pořadu pana poslance Jurečky, takže má přednost. Přihlášení pana poslance Klause samozřejmě platí.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Protože předchozí bod, který jsem uváděl, byl tady zavetován, tak si dovolím na zítřejší den na 14.30 hodin navrhnout bod Aktivní pomoc vlády ČR v případě Jiřího Sagana. Protože když se podíváme na všechny okolnosti, já jsem tady některé zmiňoval v předešlém vystoupení, tak je evidentní, že francouzská prokuratura jednoduše hodnotila případ jen z pohledu, že ve voze se vyskytli běženci, a rozhodla se ignorovat možnost, že český řidič k celému případu přišel jako slepý k houslím. Prostě prý vědí, že je součástí čečenské mafie, a proto jej nenechali zavolat ani rodině a nemocné partnerce, údajně by ovlivňoval svědky. Tento zákaz trvá už sedm měsíců. Jestli opravdu máme zájem a jestli tato vláda a vládní koalice má zájem pomoci tomuto občanovi, tomuto řidiči, tak si myslím, že je v zájmu toho, aby demokratické principy a ochrana občanů ČR v zahraničí byla tady i v zítřejším dni projednána. Děkuji za ochotu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Ten bod je do značné míry po věcné, materiální stránce stejný jako ten, který už jste navrhl. Je to hraniční. Já ale doufám, že nikdo nebude namítat, že umožním jeho projednávání, protože v rámci nějakého společného fungování...

S přednostním právem pan poslanec Kubíček.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji, pane předsedající. A opět jménem dvou poslaneckých klubů vetuji zařazení tohoto zákona. My bychom opravdu rádi slyšeli ministra zahraničních věcí pana Petříčka, aby se k této věci vyjádřil. Takže předpokládám, že na příští schůzi bude možné tento bod zařadit.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Klaus.

 

Poslanec Václav Klaus: Pan poslanec Jurečka mě trošku předešel. Já si myslím, že ČR se má zastat řidiče v případě, kde je mnoho důvodných pochybností o tom, jak to probíhalo. My leckterého pašeráka drog a podobně taháme do ČR, abychom ho zbavili těžkých podmínek v některých zemích, třeba mimoevropských. A v tomto případě bychom měli konat také. Odůvodnění je, že tu není ministr zahraničí a pan premiér, tomu rozumím. Ale je tu pan ministr dopravy. Čili já bych ten bod si dovolil rozšířit o to, že já například nechápu, jak to, že Francouzi nutí naše řidiče kamionů, aby dodržovali, nebo provozovatele, stejnou minimální mzdu, vytlačují je z trhu, terorizují je a teď ještě zavírají jednoho z těch chudáků do vězení.

Tedy já bych tento bod rozšířil a nazval bych to Rovné podmínky pracovního trhu v EU a obecná slušnost vůči podezřelým. A zařadil bych to na dnešek po předem natvrdo daných bodech.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. A s přednostním právem pan místopředseda Kubíček.

 

Poslanec Roman Kubíček: Tak, to už bude takové obligátní. Jménem poslaneckého klubu ANO a ČSSD vetuji zařazení tohoto bodu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: S přednostním právem pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pane předsedo, možná je to obligátní, ale není to správné. Kdo jiný by se měl postarat o občana v nesnázích než vláda ČR? A to nejsou nějací odborní náměstci premiéra, vláda rozhoduje jako celek. Takže nechápu, když jsou tady přítomni členové vlády, že nejsou schopni o tomto problému debatovat s členy Poslanecké sněmovny a nejsou ochotni se například nechat vybavit silným mandátem Poslanecké sněmovny. Já tomu vůbec nerozumím. Je tady ministr vnitra. Není tady ministr spravedlnosti, ale třeba přijde. Já nevím, kde jsou. A ten člověk sedí ve vězení a my to budeme odkládat, protože konkrétní člen vlády není přítomen. Můžete si dneska zjistit třeba adresu jeho příbuzných a napsat mu to: Protože by nebyly tito a ostatní členové vlády o tom asi schopni nic říct, tak se nezlobte, budeme o tom jednat v březnu, nebo v dubnu, nebo v květnu, nebo poté, až mu ty dva roky nepodmíněně uplynou. To mu bude určitě něco platné.

Já myslím, že to není otázka vlády a opozice, zastat se občana, který je v problémech v cizím státě, a dokonce v Evropě a ne někde přes půl světa. Vůbec tomu vetu nerozumím. Jediné vysvětlení je, že tomu člověku nechcete pomoct. Žádné jiné vysvětlení prostě neexistuje. (Silný potlesk poslanců zprava.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Bartošek, poté pan místopředseda Okamura.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Je to skutečně o nevůli. Další jednání Poslanecké sněmovny bude až za tři týdny. Do té doby mohla být vláda vybavena silným mandátem. Nehledě na to, že tento český občan má doma vážně nemocnou manželku. Každý den ve vězení ve Francii je zátěží pro celou jejich rodinu. Jedná se skutečně pouze o to, aby Poslanecká sněmovna dala silný mandát, aby se česká vláda mohla brát za práva našeho občana ve Francii. O nic jiného nejde. Tady to skutečně není o opozici a koalici. Tohleto je o tom, že máme povinnost chránit naše občany. (Potlesk poslanců zprava.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan místopředseda Okamura.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já vidím právě tu nechuť vládní koalice se tomuto tématu věnovat. Ale snad bychom tady ani nemuseli otvírat ten bod, protože už tady bylo dvakrát veto. Ale my bychom se spokojili s tím, kdyby nám ministr dopravy sdělil, anebo tady byl před chvilkou i pan ministr vnitra Hamáček, co vlastně v tom udělali. Protože já jsem už před 14 dny, před cca 14 dny vyzýval i přes televizní obrazovky, aby se vláda k tomu postavila - my už jsme se tomu tématu také věnovali - a aby řekla, co vlastně v tom udělali. Protože neudělali vůbec nic, to my víme, a co se chystají udělat. To znamená, my za nás, když tedy, my samozřejmě s tím, aby tento bod zařazen byl, souhlasíme, ale evidentně ho zařadit tady jako opoziční strany nedokážeme přes tu vládní většinu, tak ať vystoupí vládní představitel klidně i zítra a ať nám řekne tady příslušný ministr nebo v podstatě jakýkoliv člen vlády jménem vlády, co tedy udělali. My tedy víme, že nic, proto je tady taky opakovaně veto na ten bod, protože chápu vládní koalici, ČSSD a hnutí ANO, že když v té kauze řidiče Jiřího Sagana neudělali nic, tak samozřejmě o tom nechtějí mluvit, protože odpověď by byla nic.

Takže tady vznikne samozřejmě velká ostuda, že se pan premiér Babiš fotí tady s ředitelem Applu nebo světových firem v době, kdy tady řidiče Jiřího Sagana - dává si na Facebook takové fotografie, kdy se tady fotí s manažery světových firem a chlubí se těmito fotografiemi, zatímco zavírají českého řidiče Jiřího Sagana. To bylo přesně v tom okamžiku. Proto vznikla i ta televizní diskuse. Já si na to přesně vzpomínám před těmi cca 14 dny. Anebo to bylo cca takhle. Takhle já bych chtěl vyzvat, abyste nám tady slíbili, kdo tedy z vlády vystoupí na to téma.

Tady už je pan ministr dopravy Ťok, takže myslím, že pan ministr Ťok by byl zrovna vhodným člověkem, abyste nám, pane ministře řekl, když se jedná o řidiče toho kamionu Jiřího Sagana, že byste nám třeba zítra podal zprávu, co už vláda v tom udělala a co v tom hodláte udělat. Už přišel i pan ministr vnitra Hamáček. Takže tady máme už oba dva, kteří jsou kompetentní to říct. A já myslím, že tím bychom to mohli uzavřít. My se tady nechceme přít a dohadovat, my nechceme dělat nějaké politické obstrukce za SPD, my jenom chceme vědět ten fakt, potvrdit, že jste vlastně v tom nic neudělali. Ale hlavně, to je důležité pro Jiřího Sagana, co uděláte, abychom tomuto občanovi pomohli. To je vše a o to bych vás chtěl požádat. A já myslím, že by pan ministr Hamáček - už se chystá vystoupit, nám by to stačilo, věcné řešení, dobře, pochybili jsme, neudělali jsme, ale budeme dělat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP