(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 28. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás všechny odhlásím a prosím, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Radek Vondráček od 10.50 do konce dopoledního jednání z pracovních důvodů, Ondřej Benešík do 11 hodin - pracovní důvody, Jan Birke - zahraniční cesta, Petr Gazdík do 12 hodin - pracovní důvody, Josef Hájek od 17 do 19.00 z pracovních důvodů, Tereza Hyťhová do 9.30 z osobních důvodů, Jiří Kobza ze zdravotních důvodů, Jana Krutáková ze zdravotních důvodů, Jakub Michálek do 13 hodin z pracovních důvodů, Jana Mračková Vildumetzová od 9.20 do 10.40 z pracovních důvodů, Markéta Pekarová Adamová do 12 hodin z pracovních důvodů, Karel Rais mezi 10.30 až 11.30 - pracovní důvody, Lucie Šafránková do 12 hodin - zdravotní důvody, Karla Šlechtová - zdravotní důvody, Petr Venhoda - zdravotní důvody.

Z členů vlády se omlouvají: Jan Kněžínek - pracovní důvody, Marta Nováková - zahraniční cesta, Antonín Staněk - zahraniční cesta, Dan Ťok - zahraniční cesta.

S náhradní kartou číslo 12 hlasuje pan poslanec Juchelka.

Dnešní jednání bychom zahájili pevně zařazeným bodem 219 Pozice vlády České republiky k jednání Liberty House Group a ArcelorMittal Ostrava, a. s., po rozhodnutí Evropské komise. Poté bychom pokračovali body z bloku zákonů prvé čtení, protože nemáme body z bloku třetí čtení, u kterých jsou splněny zákonné lhůty. Připomínám, že na 14.30 hodin máme pevně zařazený bod 22 schváleného pořadu schůze, sněmovní tisk 260, senátní návrh zákona o státním občanství, druhé čtení.

Ptám se, zda je zde zájem z řad poslanců o vystoupení k pořadu schůze. Ještě přečtu další dodatečné omluvy. Omlouvá se pan poslanec Martin Kupka od 9 do 9.30 z pracovních důvodů, omlouvá se ministr Richard Brabec z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty. A omlouvá se paní poslankyně Monika Jarošová do 9.15 ze zdravotních důvodů.

Ještě jednou se zeptám, zda není zájem o vystoupení k pořadu schůze. Není. Budeme tedy pokračovat dle schváleného programu.

 

Jako první otevírám bod

 

219.
Pozice vlády České republiky k jednání Liberty House Group
a ArcelorMittal Ostrava a.s. po rozhodnutí Evropské komise

Poprosím, aby se slova ujal některý z členů vlády k tomuto bodu. Takže pan předseda vlády vystoupí k tomuto bodu.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci. Ohledně pozice vlády České republiky k jednání Liberty House Group a ArcelorMittal Ostrava po rozhodnutí Evropské komise bych chtěl sdělit, že my samozřejmě tuto problematiku velice pečlivě a detailně sledujeme. My jsme ještě nedostali rozhodnutí Evropské komise. Zatím je jenom tisková zpráva.

Samozřejmě ArcelorMittal, nechci se moc vracet do minulosti, ale to je taky jedna z privatizací, které se nepovedly. Z firmy získali finančníci 10 miliard a stávající majitel si vzal 50 miliard dividend. Škoda, že je neinvestoval do firmy. A samozřejmě pracuje tam 7,5 tisíce lidí a my máme starost o to, aby to neskončilo jako s OKD. Proto se zajímáme o toho nového kupujícího. A já tady mám celou řadu věcí, které jsme v tom udělali.

26. října 2018 jsem poslal dopis komisařce pro hospodářskou soutěž v Evropské komisi Margrethe Vestager, kde jsem uvedl dva nejzávažnější problémy, které se prodeje firmy Liberty House týkají. Konkrétně se jednalo o absenci investičního plánu Liberty House a plánované transakce s emisními povolenkami.

Já jsem velice intenzivně komunikoval se zástupci odborů organizace KOVO. Setkal jsem se s odboráři už 31. října 2018. 7. listopadu 2018 jsem jednal s majitelem firmy Liberty House, kde mě to jednání vůbec neuspokojilo. 16. listopadu 2018 jsem o tom jednal s českou eurokomisařkou Jourovou a komisařkou Margrethe Vestager přímo v Bruselu. Potom byla celá řada jednání na úrovni Ministerstva průmyslu, kde to má na starosti náměstkyně Rudyšarová. Dále, 17. prosince se znovu na mě obrátili odboráři, takže jsme ve velice intenzivním kontaktu. Včera jsem s nimi komunikoval. 8. února 2019 jsem jednal na Úřadě vlády s evropskou komisařkou Margrethe Vestager znovu o rozhodování Evropské komise, a tak dále. Nechci to tady dlouho číst.

My samozřejmě bohužel - tady rozhoduje Evropská komise. A pravděpodobně rozhoduje z hlediska tržního podílu, i když my jsme ji upozorňovali, aby skutečně analyzovali bonitu toho kupujícího. Že se nám nezdá, že ten kupující chce nadále velice úzce spolupracovat se stávajícím majitelem. Nebylo úplně jasné jejich finanční zdraví. Toho jsme se ani nedopátrali. Takže ta společnost se nám nezdá úplně důvěryhodná. Nedostali jsme vlastně ani odpovědi na různé záměry z hlediska nákupu ostravské Energetiky ohledně emisních povolenek, a tak dále.

Takže my celý proces nadále bedlivě sledujeme. Já to dělám osobně. Teď samozřejmě po nástupu nového ministra on tu agendu převezme a bude pokračovat.

ArcelorMittal je strategická firma v Moravskoslezském kraji. Samozřejmě po tom, co se stalo s OKD, tak máme eminentní zájem na zachování výroby, pracovních míst a zajištění investic do ekologie. Je velká škoda, že stávající majitel investoval hlavně v Polsku. V České republice těch investic nebylo mnoho, maximálně do výše odpisů, když my si myslíme, že mohl podstatně více investovat. Takže z našeho hlediska, myslím si, že není žádný rozpor. Všichni máme zájem, aby ArcelorMittal získal nového majitele, který bude investovat do firmy, zachová zaměstnanost, bude expandovat a samozřejmě, že to bude dlouhodobý a strategický partner. V této chvíli nejsme o tom přesvědčeni. Uvidíme, na základě čeho se Evropská komise takhle rozhodla. Odboráři navrhují formu nějaké smlouvy mezi novým majitelem a českým státem. A odboráři, tomu se určitě nebráníme a budeme aktivně k tomu přistupovat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP