(19.00 hodin)
(pokračuje Adamec)

Nicméně si myslím, že máme před sebou v tuto chvíli dvě možná řešení. Respektive tři. Jedno - vrátit se naší ke sněmovní verzi. Což těm, kteří mají pocit, že na tom kole je to problém, tak bych jim doporučil, aby volili aspoň sněmovní verzi, ať ze sebe neděláme opravdu měniče kabátů a názorů, protože už jsme to jednou takhle schválili. Ti, co si myslí, že ty cyklostezky na těch vinařských, vinných stezkách mají takhle být, tak prostě ti mají svobodnou ruku. Nezlobme se na senátory, je to jejich právo pozměňující návrhy podávat. Já jsem dokonce byl rád, že tuto diskusi to tady vzbudí, když třeba nic jiného. A věřme tomu, že nejhorší varianta je, když to prostě jenom z toho titulu, že nám tam někdo přidal něco, co se týká cyklistů, tak to hodíme pod stůl. Já bych prosil moc, abychom to nedělali, protože ti vodáci fakt jako, nebuďme pokrytci, všichni víme, jak to tam vypadá, aspoň ty vodáky, a samozřejmě když dáme cyklisty, tak budu jenom radši.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní přečtu omluvu. Od 19 hodin do konce jednacího dne se z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Jiří Mihola.

Nyní další v pořadí, požádám o vystoupení pana poslance Petra Bendla a připraví se paní poslankyně Věra Kovářová. Tak pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Kolegyně, kolegové, pane předsedající, dámy a pánové, já bych v první řadě chtěl připomenout jednu věc, která se týká požití alkoholu za volantem nebo kdekoliv jinde. A věřím, že většina lékařů i v Poslanecké sněmovně potvrdí to, co se tady diskutuje v průběhu asi deseti let a vrací se to sem v různých cyklech, že do přibližně 0,24 promile alkoholu v krvi není prokazatelné, že je to vlivem požití alkoholu. Pokud kdokoliv bude nachytán a bude mít naměřeno do 0,24 promile alkoholu, pak bude-li se soudit, bude-li tvrdit, že alkohol nepožil, musí to u soudu vyhrát, neboť není jisté, jestli toto promile alkoholu nebylo způsobeno něčím jiným. Zkaženým kompotem, požitím nějakého ovoce apod., které třeba už bylo trošku chycené. Nebo má nějaké jiné lékařské problémy. Zkrátka a dobře, nulová tolerance tak trošku zastírá fakt, že ne vždycky ten dotyčný, byť mu bylo naměřeno, jak říkám, ta částka, kterou já jsem v minulosti slyšel, byla 0,24 promile alkoholu, že je způsobena alkoholem. Pokud se bude dotyčný bránit, podle mého hlubokého přesvědčení má šanci se ubránit.

Co se týká toho, že bychom začali cyklisty a vodáky pokutovat za požití alkoholu, podle mě je to pokrytectví v okamžiku, kdy jsme budovali z evropských peněz, případně financí jednotlivých měst a obcí, kde se víno stalo tradiční, že teď tam budeme, v minulosti jsme financovali cyklostezky, a teď tam budou stát policajti a budou každého, kdo vyjede z toho vinného sklepa, kontrolovat. To považuji za... minimálně pokrytecké. Prostě dobře to není. A budou si o nás všichni myslet, že jsme se v Poslanecké sněmovně zbláznili.

Stejně tak jako u těch vodáků, kde to považuji také za absolutní nesmysl. A zároveň bych se zeptal těch, co to prosazují, jak je to u těch kánoí vlastně bráno, kdo to kánoi řídí? Protože to asi musí být ten, kdo je zodpovědný za řízení té kánoe. Jestli je to ten zadák, nebo ten háček. Jestli se potom tedy ti policisté dohadují s těmi, jichž se to týká, jestli opravdu řídili, nebo nikoliv. Prostě dostali bychom se do neuvěřitelných paradoxů. A těch bychom se zbavili, kdybychom vodáky i cyklisty nevystavovali těmto problémům.

Myslím, že Česká republika má jiné problémy, než jsou právě tyto. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Zuzana Ožanová. Prosím. A připraví se pan poslanec Lukáš Bartoň na faktickou. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, vážený pane předsedající. Jelikož jsem hovořila minule, dneska jsem nechtěla již hovořit, ale nicméně poté, co jsem si vyslechla předřečníka, tak hovořit musím.

Co se týče 0,24, tak je to prosím vás dáno chybou měření, která činí čtyři setiny promile. A dvě desetiny jsou dány tím, aby byla jistota, že je ovlivnění. A týká se to pouze dechové zkoušky. Budete-li mít jednu desetinu promile v krvi, tak vždycky jste prostě pod vlivem alkoholu. Toto, co jste uváděl, se týká pouze dechové zkoušky.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Lukáš Bartoň a připraví se paní poslankyně Kovářová. Prosím.

 

Poslanec Lukáš Bartoň: Já bych jen odpověděl na dotaz pana poslance Bendla. Ten, kdo vede plavidlo, tedy je zodpovědný za celou loď a posádku, je vždy v kánoi ten vzadu. Zepředu to řídit nelze.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Nyní tedy požádám o vystoupení paní poslankyni Věru Kovářovou. Mezitím přečtu omluvu. Pan poslanec Miroslav Kalousek se omlouvá mezi 19. a 23. hodinou z pracovních důvodů. Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, předmětem novely tohoto zákona je de facto tolerance alkoholu ve výši půl promile, tedy odhadem asi dvě desetistupňová piva.

My jako klub Starostů a nezávislých podpoříme senátní verzi, tedy tu verzi, která se týká i cyklistů. A pokud neprojde, tak podpoříme alespoň sněmovní verzi. Tvrdíme totiž, že dnes mnoho lidí na cyklovýletech, které trvají třeba celý den, si prostě jedno či dvě piva k obědu dají a upřímně je jim jedno, že postupují proti zákonu. A k čemu pak takové zákony jsou? Pojďme tedy povolit rozumnou míru tolerance alkoholu v krvi, protože půl promile, to není žádné opíjení. Ale pokud někdo tuto hranici poruší, pak ho tvrději postihneme. To je první důvod, proč tento návrh senátní či poslanecký podpoříme.

Druhým důvodem je ale to, že v obou verzích se vyskytuje náš pozměňovací návrh, tedy pozměňovací návrh paní poslankyně Jany Krutákové, který vyjímá řeku Berounku ze splavnění. Proto bych vás ráda poprosila, pokud ještě nejste rozhodnuti, že budete hlasovat pro jednu či druhou verzi, podpořte prosím jednu z nich, a to z toho důvodu, že starostové na březích Berounky, tedy nečekají dnes, ale ti, kteří mají své obce nedaleko Berounky, nebo dokonce u ní, tak na schválení tohoto zákona čekají. Takže ještě jednou prosím o podporu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Nyní přečtu omluvu. V době od 19 hodin do konce jednacího dne se z pracovních důvodů omlouvá paní poslankyně Pavla Golasowská.

Nyní se tedy rozhlédnu, protože další přihlášku... Máme tady přihlášky dvě. Tak to bylo tedy v jeden okamžik. Pan poslanec Benda a pan poslanec Kolovratník. Dobře. Takže pan poslanec Marek Benda. Je to faktická, nebo obecná? Obecná. A připraví se pan poslanec Kolovratník. Prosím.

 

Poslanec Marek Benda: Nemusím se omezovat faktickou poznámkou, kterou jsem... Vyprovokoval mě upřímně řečeno k vystoupení pan poslanec Bartoň svou poznámkou, že loď se řídí zezadu. Tak musím říct, všechny své čtyři děti jsem učil jezdit na kánoi. Mnohokrát jsem loď řídil zepředu. Když posadíte dozadu čtyřleté dítě, nic vám neuřídí a musíte řídit loď zepředu. Takže ani to není tak úplně triviální. Ale kvůli tomu jsem se nehlásil. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP