(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji čtvrtý jednací den 39. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tu vítám, i pana hejtmana.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami, případně mi oznámili, kdo hlasuje s kartou náhradní.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Jiří Běhounek do 10 hodin - rodinné důvody, Pavel Bělobrádek od 11 hodin - pracovní důvody, Jan Birke - bez udání důvodu, Jiří Bláha - rodinné důvody, Pavel Blažek - rodinné důvody, František Elfmark od 12 hodin - pracovní důvody, Petr Fiala od 10 hodin - osobní důvody, Jaroslav Foldyna - pracovní důvody, Petr Gazdík - zdravotní důvody, Josef Hájek - rodinné důvody, Tomáš Hanzel - pracovní důvody, Jakub Janda - osobní důvody, Martin Jiránek - zahraniční cesta, Stanislav Juránek - pracovní důvody, Pavel Juříček - zahraniční cesta, Miroslav Kalousek - rodinné důvody, Jan Kubík - rodinné důvody, Langšádlová Helena od 9.45 - pracovní důvody, Jana Levová - osobní důvody, Karla Maříková od 12 hodin - pracovní důvody, Roman Onderka - pracovní důvody, Jana Pastuchová do 9.45 - pracovní důvody, Karel Schwarzenberg - zdravotní důvody, Pavel Staněk - zahraniční cesta, Zbyněk Stanjura - osobní důvody, Julius Špičák do 11 hodin - pracovní důvody, Vlastimil Válek - zdravotní důvody, Jan Volný - zdravotní důvody, Rostislav Vyzula - zdravotní důvody.
Z členů vlády se omlouvají: Andrej Babiš - pracovní důvody, Marie Benešová - pracovní důvody, Klára Dostálová - zdravotní důvody, Vladimír Kremlík - pracovní důvody, Jana Maláčová - zdravotní důvody, Tomáš Petříček - pracovní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody, Miroslav Toman - zahraniční cesta. Ten možná přijde, ten už je doma.
S náhradní kartou číslo 15 hlasuje pan ministr Hamáček, s náhradní kartou 20 pan poslanec Bartoš.
Jelikož dnes nemáme k projednání body z bloku třetích čtení, u kterých by byly splněny zákonné lhůty, měli bychom se věnovat pevně zařazeným bodům, kterými jsou bod 14, sněmovní tisk 236 - novela zákona o NKÚ, druhé čtení; bod 21, sněmovní tisk 501 - novela zákona o oceňování majetku, první čtení; bod 22. sněmovní tisk 572 - návrh zákona o změně zákonů v souvislosti s implementací daňových předpisů, prvé čtení; bod 23, sněmovní tisk 581 - novela zákona o léčivech, prvé čtení; bod 134, sněmovní tisk 466 - novela trestního zákoníku, první čtení. Poté bychom případně pokračovali projednáváním dalších bodů dle schváleného pořadu, tedy zákony druhé a první čtení.
S náhradní kartou číslo 16 hlasuje pan poslanec Výborný.
Nyní k pořadu schůze, zda je zájem o vystoupení. Ještě se ptám jednou - není zájem o vystoupení k pořadu schůze? Není tomu tak, výborně. Tím pádem budeme pokračovat beze změn dle doposud schváleného programu schůze.
Já otevírám bod číslo 14, kterým je
14.
Návrh poslanců Romana Kubíčka, Lukáše Černohorského, Ivany Nevludové,
Vojtěcha Munzara, Vladimíra Koníčka a dalších na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 236/ - druhé čtení
Předložený návrh uvede pan poslanec Roman Kubíček a já ho tímto žádám o slovo. Ostatní poprosím, aby se už usadili na svých místech. Poprosím o klid v sále, případné rozhovory přesunout do předsálí. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, včera tu došlo k takovému omylu. Tato změna zákona o NKÚ se týká pouze platového řádu pro NKÚ a NBÚ. To je prakticky jediný obsah tohoto zákona. Byl předložen komplexní pozměňovací návrh kontrolním výborem, kontrolní výbor ho jednomyslně schválil a já doporučuji další pokračování tohoto nekonfliktního zákona do třetího čtení. To je z mojí strany vše.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání kontrolnímu výboru jako výboru garančnímu. Usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 236/2. Mám zde avizováno, že je zapotřebí jiný zpravodaj v tuto chvíli, než je pan Martin Kupka, a tím je pan poslanec... Výborně, já tedy poprosím, aby za příslušný výbor vystoupil pan poslanec Černohorský, informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil v souladu s § 93 odst. 1 jednacího řádu. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo. Kontrolní výbor tedy projednal návrh zákona a přijal k němu následující usnesení. Doporučuje Poslanecké sněmovně, aby návrh poslanců Romana Kubíčka, Lukáše Černohorského, Ivany Nevludové, Vojtěcha Munzara a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 166/1993 o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů, schválila ve znění tohoto pozměňovacího návrhu, nebo doručeného pozměňovacího návrhu, který naleznete v systému. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu k tomuto bodu. Ptám se, kdo má zájem o vystoupení v obecné rozpravě v tomto bodu. Nikoho z místa nevidím, kdo by se hlásil, končím obecnou rozpravu. Je zájem o závěrečná slova ze strany navrhovatele nebo zpravodaje? Není. Návrh na vrácení návrhu garančnímu výboru nebyl podán.
Zahajuji podrobnou rozpravu a ptám se, kdo má zájem o vystoupení v podrobné rozpravě k tomuto tisku. Zdá se, že se nikdo nehlásí. Končím podrobnou rozpravu. Opět, zájem o závěrečné slovo? Není tomu tak. Nepadl ani návrh na vrácení, ani na zkrácení lhůty pro třetí čtení, případně aby se garanční výbor tímto návrhem nezabýval, a já končím druhé čtení tohoto návrhu a děkuji všem.
Otevírám bod 21, kterým je
21.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování
majetku a o změně některých zákonů (zákon o oceňování majetku),
ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 501/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Dáme paní ministryni prostor, aby zaujala své místo u stolku zpravodajů, a paní ministryně, máte poté samozřejmě slovo.***