(15.00 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, já vám děkuji. Znovu poprosím o klid v sále! A soustředíme se na to, o čem budeme nyní hlasovat. Pan poslanec Luzar ruší svoji omluvu, je již přítomen. Jestliže se nikdo další nehlásí k podrobné rozpravě, já končím podrobnou rozpravu a budeme (domluva s poslancem Grebeníčkem) potom hlasovat dva návrhy, dvě usnesení, vím o tom.

Takže pane poslanče, jestli chcete přednést druhé usnesení? Můžete.

 

Poslanec Miroslav Grebeníček: Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění předsedkyně kontrolní rady Grantové agentury České republiky Jany Geršlové, zpravodajské zprávě poslance Miroslava Grebeníčka a po rozpravě zaprvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala toto usnesení: Poslanecká sněmovna stanoví dle § 36 odst. 7 zákona číslo 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v platném znění, výši odměn členům kontrolní rady Grantové agentury tak, jak jste ji obdrželi v písemném podkladu. Zadruhé pověřuje místopředsedu výboru poslance Karla Raise, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Konečně zatřetí pověřuje zpravodaje výboru poslance Miroslava Grebeníčka, aby toto usnesení přednesl na schůzi Poslanecké sněmovny.

Pane předsedo, z mé strany vše.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Přivolám kolegy z předsálí a budeme hlasovat o jednotlivých návrzích usnesení. Nejprve budeme hlasovat návrh usnesení obsažený ve sněmovním tisku 629/1.

Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 118, přihlášeno 180, pro 168, proti nikdo, návrh byl přijat.

 

Nyní budeme hlasovat návrh usnesení obsažený ve sněmovním dokumentu 3702.

Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 119, přihlášeno 180, pro 169, proti nikdo. I toto usnesení bylo přijato.

 

Konstatuji, že návrhy usnesení byly schváleny. Děkuji všem za pozornost a končím tento bod. Kdo se nedíval, trval osm minut. Tak jsme to zvládli.

 

Budeme pokračovat dle schváleného pořadu schůze a já otevírám bod číslo

 

95.
Návrh poslanců Stanislava Grospiče, Hany Aulické Jírovcové, Daniela Pawlase
a Pavla Kováčika na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb.,
zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 317/ - prvé čtení

Projednávání tohoto bodu jsme přerušili 28. května 2019 na 30. schůzi Poslanecké sněmovny. Bod byl přerušen v obecné rozpravě do středy 5. 6. 2019. Já poprosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujali za navrhovatele paní poslankyně Jírovcová Aulická, obě dvě, a zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Petr Beitl. Připomínám, že vláda k tomuto návrhu zákona nezaujala stanovisko.

Nyní tedy budeme pokračovat v přerušené obecné rozpravě. Ptám se, kdo má zájem o vystoupení v obecné rozpravě k tomuto bodu. Pan poslanec Kasal se hlásí z místa jako první.

 

Poslanec David Kasal: Děkuji za slovo, pane předsedo, já budu velmi krátký. Co se týká této navrhované změny, tak sice dorovnává délku dovolené v podnikatelské sféře se sférou státní, nicméně překvapivě zasahuje i řadu nemocnic, protože řada nemocnic je ve formě akciových společností. Z tohoto pohledu se musíme zabývat i tím, že prodloužení dovolené může mít vliv na zajišťování zdravotních služeb, protože např. jenom na mém oddělení to znamená prodloužení dovolené u lidí o dva měsíce a s nastavením služeb může být problém. Proto navrhuji u tohoto bodu prodloužení projednávání o 20 dnů. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, tento návrh jsem si poznačil a bude v závěru hlasován. Ptám se, kdo další? Prosím, pan poslanec Kaňkovský.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré odpoledne, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych se krátce vyjádřil k předložené poslanecké novele za klub KDU-ČSL. My vnímáme diskusi o zlepšení pracovních podmínek českých zaměstnanců za důležitou a v tomto ohledu vítáme i diskusi ohledně pracovních podmínek ve smyslu délky dovolené. Tady bych ale navázal na kolegu Davida Kasala. I my jsme přesvědčeni o tom, že je potřeba tuto novelu ještě poměrně dost vydiskutovat i se sociálními partnery právě v tom ohledu, o kterém už kolega Kasal hovořil. Ono se to netýká pouze zdravotnictví, dneska už máme v soukromé sféře i zařízení sociálních služeb a máme tady i některé další nepřetržité životně důležité provozy, které to může ohrozit. To znamená, je to jistě dobrý záměr, který je potřeba vydiskutovat z hlediska dopadů na to, abychom na jedné straně nepřidali dovolenou a na druhé straně neměli problém se zajištěním nepřetržitých životně důležitých provozů. Takže my podpoříme propuštění novely do dalšího čtení a přimlouváme se také za prodloužení lhůty tak, aby bylo možné návrh vydiskutovat i se sociálními partnery.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Pan poslanec Sklenák do rozpravy.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Já jsem se přihlásil spíše v reakci na své předřečníky, abych mimo to, co řekli oni, také připomenul, že podle údajů OECD patříme mezi země s nejdelší pracovní dobou. Mimochodem, ročně odpracujeme v průměru o 300 hodin více než Francouzi a o 400 hodin více než Němci. Já si myslím, že ten požadavek na pětitýdenní dovolenou je zcela namístě, ostatně stále více zaměstnavatelů na něj přechází. Zdá se, že tedy dnes je vůle nechat projít tento návrh zákona prvním čtením. Sociální demokracie usiluje o tento krok řadu let, takže samozřejmě podporujeme projednání tohoto zákona a věřím, že bude mít podporu i v tom třetím čtení a skutečně všichni zaměstnanci budou mít nárok na pět týdnů dovolené ze zákona. (Poslanci se baví mezi sebou, silný hluk v sále.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Ptám se - s přednostní právem, nebo i bez, to je jedno. Pan předseda Kalousek do rozpravy. A poprosím o klid v sále! Děkuji.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vážené dámy, vážení pánové, pátý týden jako zaměstnanecký benefit je určitě něco, co rád podpořím, kdekoliv to uvidím a kde to umožňují zaměstnavateli jeho možnosti a kde se se svými zaměstnanci na tomto benefitu dohodl. Nařídit to ve všech segmentech české ekonomiky všem podnikatelům, všem podnikatelským subjektům, vidím v současné chvíli jako naprosto mimořádné riziko, kde si myslím, že zasahujeme mnohem víc do vlastnických a podnikatelských práv, než je záhodno, a činíme příslušné firmy v daných segmentech neskonale zranitelnější, než si s nadcházejícím příchodem ochlazení můžeme dovolit. Dávám proto návrh na zamítnutí tohoto návrhu zákona. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP