(10.40 hodin)

 

Poslanec Patrik Nacher: Pěkné dopoledne, dámy a pánové. Já nejdřív začnu tím pozměňovákem 3730 - to je to zmocnění obcí. Trošičku na vysvětlenou.

Za prvé. V tom systému je to tam rok. To znamená, že jsme se o tom mohli bavit před rokem, před půl, před dvěma měsíci, kdykoliv. To znamená, že to není tak, aby to nevyvolávalo dojem, to je jenom tak pro vysvětlenou, že tam bylo načteno před čtrnácti dny nebo kdy, a najednou jsou všichni udiveni.

Druhá poznámka. Ano, je pravda, netýká se to všech obcí. Dokonce se to netýká drtivé většiny obcí. Možná, jestli se to týká tří, tří měst - Prahy, Českého Krumlova, abych tak šacoval, Karlových Varů? Nevím. Ale právě proto, právě proto je nejefektivnější cesta zmocnění těm obcím, aby si to ony uměly a mohly na svém území regulovat. Na svém území, aby se to nedělalo centrálně, protože prostě pro drtivé množství všech obcí, měst to žádný problém dneska není. A ty obce - a podívejte se třeba na centrum Prahy, tak to jako problém mají a oni v rukou v této chvíli nemají žádný nástroj. Já moc nerozumím tomu - a já s kolegou Munzarem v mnohém souhlasím. Přece oba dva hájíme nějaký princip subsidiarity, aby si o těch věcech rozhodovali ti lidé nejblíž tomu místu. Ne my tady z Poslanecké sněmovny, aby si o tom rozhodli v té obci, jak to cítí.

A já primárně nemám ten svět nastaven jako negativně, že nevěřím tomu, že ti starostové a ta rada to hned okamžitě nějakým způsobem zneužijí. Dvojnásob, poprosím, bych podtrhl tento argument v momentě, kdy vlastně já ve spolupráci s Hanou Kordovou Marvanovou to navrhuji vlastně jako pražský poslanec, jakkoliv jsem tam v opozici. Takže by mi to mohlo být jednak jedno a jednak já bych měl být první, kdo by měl mít nějakou nedůvěru jako opozice, která kritizuje koalici. Takže já bych byl první tady v řadě, kdo by měl mít nedůvěru, že to třeba někdo pojme extenzivně, ten výklad. Ale na tomto místě bych chtěl poděkovat kolegovi Ferjenčíkovi, který zatím jediný z Pirátů k tomu něco řekl. Rád bych kolegy Piráty vyzval, aby se k tomu nějakým způsobem postavili, protože oni tady mají primátora, takže je to především jejich zájem, proto jsem nepochopil dneska ten návrh na to stažení. Stejně tak jako vysvětlím - a nejsem právník, kolegovi Munzarovi ten extenzivní výčet. No, ten je tam proto, aby když ta obec se pro něco rozhodne, tak aby se to nevymklo tomu, k čemu má to zmocnění, proto je to tam třeba extenzivnější. To znamená, aby prostě jakékoliv rozhodnutí té obce se znovu zpátky nevracelo s tím, že je protizákonné.

Já respektuji tu debatu, respektuji tu debatu, která proběhla na hospodářském výboru, i třeba jiný pohled například kolegů z Ostravy, jak jsem pochopil až napotřetí od kolegy Leo Luzara. Já to vnímám, že to je skutečně pohled vesměs pouze Prahy. Právě proto je to zmocnění obcí. Ale jak říkám, já bych poprosil kolegy Piráty, aby se k tomu nějak postavili, protože tu hlavu tedy teď tady mají oni. Pokud jde o tu základnu, což jsou ti průvodci, tak tam bohužel je to vlastně úplně totéž. Problematika průvodců se také týká zejména Prahy. Připomínám, že jsou to ti deštníkáři. A my jsme vlastně v podobné pozici. Hlavní město Praha sem přišlo s návrhem vázané živnosti - to by tady neprošlo, to si pamatujeme všichni. Takže proto vznikl ten komplexní pozměňovací návrh těch dvou průkazek. I tak, i tak jsou slyšet samozřejmě kritické hlasy, takže i v tomto případě bych poprosil velmi korektně kolegy z pirátské strany, jestli by k tomu mohli vzít nějaké stanovisko, protože opět tu připomenu názor pana primátora, který formuloval ve svém dopise premiérovi, že já jsem tím svým pozměňovákem zrelativizoval ten původní návrh hl. města, který by ale tady neprošel a který samotní Piráti tady kritizují.

Takže já bych docela rád se v tom sám orientoval, takže jestli bych mohl stručně, jestli by k tomu něco řekli, abychom se opravdu nedostali do té absurdní situace, že to je tady vlastně věc, která se týká, já to přiznávám, zejména hl. města Prahy, tak aby to tady obhajoval tady koaliční poslanec, ale tam opoziční zastupitel. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní tedy faktické poznámky. Nejdříve paní poslankyně Černochová, poté pan poslanec Stanjura, poté pan poslanec Munzar. Prosím o klid v sále. Máte slovo.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Hezké dopoledne, dámy a pánové. Já bych chtěla reagovat na svého předřečníka. Chtěla bych se ho zeptat, jak je to myšleno, protože jsem si nevšimla, že by se otevíral statut hl. města Prahy. Obcí je tedy myšlena Praha, čímž pádem jeho prohlášení o tom, že to je nějaký princip subsidiarity a přenášení té působnosti na menší obce, tak tady neplatí, protože Praha má 57 městských částí. A starostové 57 městských částí nebudou o ničem rozhodovat, jejich rady. O tom bude rozhodovat Rada hl. města Prahy. Takže je liché to vaše sdělení, že tady ať si o tom rozhodují ti, kteří jsou nejníže. Ti o tom rozhodovat bohužel nebudou. Pakliže by o tom rozhodovali tito starostové, tak já o tom, jestli ten návrh podpořím, třeba budu přemýšlet, protože pan kolega má pravdu, problém v Praze to je.

Jsem starostkou na dvojce, kde to je obrovský problém. Dokonce jsem ve střetu zájmů, protože tento problém mám i u sebe v domě, jeden byt je pronajímaný nade mnou a pode mnou, takže si to peklo zažívám z obou stran. Na druhou stranu chci se zeptat pana kolegy Nachera, jak se to právo, v případě, že to projde, jak se bude vymáhat. (Hluk v sále.) Jak to bude probíhat v praxi.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Paní poslankyně, já vás přeruším, pak vám dám více času, a požádám vaše kolegy o větší klid. Pokud je na vás rozprava dlouhá, prosím, přesuňte své diskuze někam mimo sál. Děkuji. Prosím, pokračujte.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Jak to bude probíhat v praxi. Například na prázdninové měsíce se tedy vyhlásí zákaz pronajímání, a jak bude? Bude tady běhat nějaké komando z hl. města Prahy, případně z městských částí, a bude kontrolovat, kdo toto nařízení porušuje? Jak bude probíhat vymáhání tohoto práva, které buďto tedy rozhodneme, že připadne, nebo nepřipadne obcím?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní pan poslanec Stanjura. Pan kolega Profant se hlásí do rozpravy, případně, takže to až po faktických poznámkách. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Při všemu respektu k hlavnímu městu, já bych prosil, abyste debaty o problémech Prahy dělali na Zastupitelstvu hlavního města. Pro ten zákon je úplně irelevantní, kdo je primátorem, z které politické strany. Co na to říkají Piráti, když mají primátora, prostě není vůbec důležité v této chvíli. Co na to říkají Piráti jako politická strana, to mě zajímá. Ale to, že mají primátora, s tím nemá žádnou souvislost. Tak bych prosil - není to poprvé, obávám se, že to není naposled, kdy řešíme, a jako bychom byli na Zastupitelstvu hl. města Prahy, ale jsme v Poslanecké sněmovně, to za prvé.

Je férové přiznat, že se to týká zhruba tří měst. Jako dlouholetý komunální politik chci říct, že jsme zvolili nešťastně nařízení. To je příliš silný nástroj pro radu, když tak to měla být vyhláška trojího zastupitelstva, když už. Ale ne protiústavní. Jasně, nařízení není protiústavní, vyhláška je protiústavní. Já si to nemyslím, ale můžeme se o tom přít. Ale ten princip je úplně stejný.

Chtěl jsem mluvit o tom, co říkala před chvílí moje kolegyně. Přece když přijmu nějakou povinnost, mám tam nějakou sankci, tak klíčová otázka je, jak se to bude vymáhat. Kromě toho, že to případně schválíme. Kdo to bude kontrolovat? Sousedé budou udávat? Nebo já nevím jak. Je to opravdu nedomyšlené. Myslím, že to ten návrh zákona zatěžuje. Myslím, že návrh, aby to šlo řádným legislativním procesem, je naprosto namístě a nijak nezlehčuje ty problémy v těch městech, v kterých ten problém je. Opravdu ne. Ale pokud jste to chtěli řešit zvlášť, tak jste to mohli dát vlastní poslaneckou iniciativou - ono by to bylo skoro stejné, protože ten zákon tady přišel v listopadu 2018, když jsem se díval.

Jen tak mimochodem pro pana poslance Nachera. Ten pozměňovák načetl koncem listopadu letošního roku, takže není to ani měsíc, proto o něm dneska debatujeme. 22. listopadu 2019 byl vložen do systému, pane poslanče prostřednictvím předsedajícího. Ten váš pozměňovák byl vložen do systému 22. listopadu 2019. Není to ani měsíc, takže neříkejme, že to je rok. Já vím, že tam jsou ještě ty staré. (Upozornění na čas.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP