(14.00 hodin)
(pokračuje Němcová)

Byly tady zmíněny - nový instrument - myslím, že se to má jmenovat finanční půjčky, takže bych očekávala, že k tomu zaujme nějaké stanovisko. Čekala bych, že tady -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Paní poslankyně, já se omlouvám, ale hluk v sále dostoupil úrovně, kdy vás musím přerušit a vyzvat kolegy ke klidu. Na druhou stranu nám zbývá už jenom minuta, takže bych navrhl, že vás prostě přeruším a svůj projev byste dokončila, až se příště dostaneme k projednávání tohoto bodu.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Já s tím nemám, pane místopředsedo, problém, ale chtěla bych od vás také trošku konzistentnější postoj, protože myslím, že minulý nebo předminulý pátek jste upozorňoval, že pátek není dnem, kdy končíme ve 14. hodin, a vedl jste Sněmovnu k tomu, že jednání je do 19. hodin, takže bych očekávala, že budete postupovat stejně. Já nemám vůbec nic proti tomu, když se Sněmovna dohodne, že dnes ve 14 hodin končí, ale mělo to být řečeno tedy ve chvíli, než jsem začala, nebo než jste vyzval nás, kteří jsme přihlášeni do rozpravy, než jste nás vyzval k vystoupení.

Budu akceptovat vaše rozhodnutí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já rozumím. Já samozřejmě souhlasím, že jednací den je až do 21 hodin a do 19. hodiny lze projednávat zákony. Nicméně obecně je zvykem, který zatím dodržujeme, že dnes se končí ve dvě hodiny. Záleží, jestli Sněmovna bude dostatečně klidná, abychom mohli pokračovat.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Vzhledem k tomu, pane místopředsedo, že jsem byla ve fázi, kdy jsem kritizovala nepřítomnost ministrů, a to ani ministryně spravedlnosti - komu jinému náleží oblast exekucí? Ani ministryně financí - komu jinému náleží oblast možných půjček, nového instrumentu na finančním trhu? Jestliže tady nejsou a v podstatě nemohou se zúčastnit té debaty, tak považuji tuto debatu za neplnohodnotnou, neadekvátní, nedůstojnou Poslanecké sněmovny. A já myslím, že bude nejlepší, když teď tedy tuto debatu skončíme, protože k nějakému rozumného výsledku nemůže vést.

Chci ale důrazně říct, že odmítám postoj vlády k průběhu jednání Poslanecké sněmovny. To, že pan předseda vlády - a ryba smrdí od hlavy - řekne, že nebude chodit do Sněmovny, protože to není jeho práce, na ústní interpelace, myslím, že vláda si to přeložila tedy, že ani oni se nebudou zúčastňovat práce Sněmovny, když se jim to zrovna nehodí nebo se jim do toho nechce. Považuji to za nenormální a vyzývám předsednictvo Poslanecké sněmovny, aby vyzvalo vládu k tomu, aby konala své povinnosti, mezi něž patří účast na jednání Sněmovny, neboť vláda je zodpovědna ze své činnosti v Poslanecké sněmovně! Děkuji vám. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. A jak jsem avizoval, tak pokračovat můžeme, pouze pokud zde bude dostatečná atmosféra k tomu, abychom mohli pokračovat. Vzhledem k tomu - nejsem si ani jistý, jestli máme dostatečně plný sál. Vzhledem k té výzvě po přítomnosti ministrů, já myslím, že je chvíle, kdy bychom přerušili jednání Sněmovny, a pokračovat budeme ve variabilním týdnu v úterý, to znamená 11. února, kdy bychom měli pokračovat v zásadě podle v tuto chvíli schváleného pořadu, to znamená tímto bodem.

Já vám děkuji a přeji příjemný víkend. Tedy budeme pokračovat 11. 2. ve dvě hodiny.

 

(Jednání skončilo ve 14.03 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP