(11.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a nyní otevírám rozpravu. Jako první je přihlášena paní poslankyně Brzobohatá, připraví se paní poslankyně Gajdůšková. A doufám, že tady bude dostatečný klid na vystoupení, abych opět nemusel zklidňovat sněmovnu. Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Andrea Brzobohatá: Vážený pane předsedající, milé kolegyně, milí kolegové, já bych se chtěla vyjádřit úplně krátce ke sněmovnímu dokumentu, k svému pozměňovacímu návrhu 4118, což je nepovinné invazivní meningokové onemocnění. Já věřím, že se všichni stanete součástí revoluční změny v tom, že tohle očkování bude jako čtvrtá, pokud to schválíme, tak budeme čtvrtá země v Evropě, která ho bude mít hrazeno státem. Máme velkou podporu zdravotních pojišťoven, takže si myslím, že je to výborná věc. Navíc ušetříme maminkám do jednoho roku miminka skoro 10 000 korun, což si myslím, že je velice dobrá podpora.

Ještě bych chtěla říct, že tohle očkování podporuje vakcinologická společnost, vlastně i pojišťovny, a jedná se o onemocnění, které je velmi zrádné. Které z plného zdraví může člověka do 24 hodin naprosto oslabit a někdy usmrtit. Já sama jsem toho příkladem, nikomu z vás bych to nepřála, ale přežila jsem to, jsem tady, ale následky jsou potom katastrofální. Vlastně nejvíce ohrožené jsou malé děti do jednoho roku, proto jsme teď zvolili očkování pro nejmenší miminka a pan ministr na garančním zdravotním výboru přislíbil, že když se bude novelizovat zákon číslo 48, tak budeme myslet i na děti v dospívajícím věku, které jsou rovněž ohrožená skupina. Takže věřím, že mě všichni podpoříte, děkuji. (Potlesk především poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Brzobohaté. Nyní vystoupí paní poslankyně Alena Gajdůšková, připraví se Vlastimil Válek. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Pane ministře, vážená sněmovno, chci jenom pár slov říci k oblasti, které se tento návrh zákona týká, a to je očkování. Kdybychom měli odpovědět na otázku po nejužitečnějším vědeckém vynálezu lidstva, tak bychom určitě neměli zapomenout na vakcinaci. Očkování zachránilo dnes už stamiliony životů. A jak jsme si vyzkoušeli při epidemii spalniček, je ale hodně důležité a funguje to, chrání děti, chrání občany, jen když je proočkována drtivá většina dětí, lidí. Na druhou stranu právě proto, že je důležitá proočkovanost většiny, je důležité velmi citlivě a racionálně povinnost očkování ukládat. Proto jsem se přidala k pozměňovacímu návrhu svého váženého kolegy pana profesora Válka o omezení povinností očkovat malé děti na hepatitidu typu B. Ta se přenáší krví a pohlavním stykem, ale o tom pan profesor Válek určitě bude mluvit.

Také bych ráda ocenila jednání o této materii na zdravotním výboru. Racionalitu, s jakou se v té debatě projevilo Ministerstvo zdravotnictví ve vztahu ke školám v přírodě a zotavovacím akcím. Jsem původní profesí pedagog a skutečně oceňuji, jak se k tomu Ministerstvo zdravotnictví postavilo. Netrvalo na věcech, které nemají smysl, ale stáli si za svým tam, kde je to důležité z pohledu veřejného zdraví.

Vítám také návrh paní poslankyně Brzobohaté na očkování proti meningokoku. Zde bych ráda jenom apel vůči panu ministrovi, abychom skutečně v budoucnosti zajistili očkování proti meningokokovi i v té skupině pubescentů, tedy dětí 12 a více let, které jsou také ohroženou skupinou.

Chci tedy na závěr podpořit závěry zdravotního výboru při konečném hlasování i o všech pozměňovacích návrzích. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Gajdůškové, nyní pan poslanec Vlastimil Válek, připraví se kolega Třešňák. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Zase se pokusím být, dámy a pánové, stručný.

V roce 2015 přijala vláda akční plán na zvýšení proočkovanosti. Po pěti letech ten akční plán končí fiaskem, protože ve všech parametrech podle statistik ÚZIS se proočkovanost v České populaci snižuje, a to u hrazených i nehrazených očkování. Já tím chci říct, že je potřeba hledat jinou cestu, a jsem rád, že se nám daří jiné cesty najít. První z těch jiných cest byla podpora a připuštění toho, že existují komplikace po očkování a že je potřeba odškodnit ty, kteří tyto komplikace měli. Ta druhá cesta je tento zákon a některé pozměňovací návrhy v tomto zákoně, které se skupinou dalších poslanců společně podáváme, a napříč politickými stranami jsme pro ně získali podporu s kolegou Třešňákem, který pak k tomu bude také hovořit.

Chtěl bych zdůraznit, a chtěl bych to zdůraznit jako lékař, jako univerzitní profesor, nejenom jako poslanec, že považuji očkování za jeden z největších výdobytků medicíny. Zachránilo ne stovky, ne tisíce, ale miliony, miliony lidských životů a pomocí očkování se podařilo vymýtit řadu onemocnění. To znamená, nálepka, která se používá, že někdo zjemňuje, oslabuje pravidla pro očkování, je lichá. Na druhé straně je hloupé a nerozumné popírat, že existují určité kontraindikace očkování, že existují komplikace, které může očkování využívat (?), a že existují často oprávněné obavy rodičů. A naší povinnosti jako lékařů, naší povinností jako poslanců, naší povinností jako politiků je tyto obavy rozptylovat, a ne agresivním přístupem pak hnát tyto lidi do kouta tak, aby se z nich stali odpírači očkování. Je to fatální, je to špatné a jsem rád, že Poslanecká sněmovna našla pro toto shodu, protože musíme samozřejmě, musíme vysvětlovat odpíračům očkování, že je to nesmysl. Oni věří své hloupé pravdě tak, jak někteří věří tomu, že Země je placatá.

Na druhé straně nesmíme, nesmíme bagatelizovat oprávněné obavy těch, kteří mají, někdy měli ve svém životě i některých svých dětí špatnou zkušenost s komplikací po očkování. Proto k mým pozměňovacím návrhům - ten podstatný se týká toho, že bychom rádi vypustili slovo trvalé kontraindikace, protože trvalé kontraindikace neexistují, existují kontraindikace. Rádi bychom změkčili přístup k dětem, které nejsou očkovány proti hepatitidě B, protože tady není nejmenší důvod, proč tyto děti nepouštět na jednotlivé akce či do kolektivu.

K dalším pozměňovacím návrhům, které, řekněme, nastavují rozumnější pravidla pro účast dětí na zotavovacích akcích tak, aby děti, které se stejně pohybují v kolektivu, stejně v tom kolektivu jsou, aby se mohly těchto zotavovacích akcí zúčastnit, zdůvodní a vysvětlí můj kolega pan poslanec, prostřednictvím pana předsedajícího pan poslanec Třešňák, který je jejich hlavním předkladatelem.

Na závěr bych chtěl podpořit pozměňovací návrh stran očkování proti meningokokové infekci a jsem velmi rád, že máme příslib pana ministra ze zdravotního výboru, že se v brzké době dostane zákon číslo 48, tedy přesně tento, znovu do Parlamentu a posune toto očkování pro vyšší věkové skupiny. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP