(12.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Feri. Připraví se pan poslanec Čižinský. Jsme ve faktických poznámkách. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Dominik Feri: Ale nemám klid.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Dámy a pánové, prosím o klid. Přidám vám čas. Děkuji. Můžete pokračovat, pane poslanče.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane kolego Foldyno prostřednictvím pana předsedajícího, nedělejte ze sebe slabocha. Myslím si, že zrovna vy dokážete, kdyby vám nějaká takováhle esemeska přišla, tak tomu tlaku dokážete odolat. Kdyby vám přišlo sto mailů, tak tomu dokážete odolat. A rozhodnete se podle vlastního vědomí a svědomí. Kdyby vás někdo zastavil na ulici a řekl vám to, tak tomu dokážete odolat. Kdyby vás někdo napadl na ulici, tak tomu taky dokážete odolat. (Reakce z pléna.) No právě, právě.

Prosím, nezříkejme se odpovědnosti za to rozhodování. Od toho tu skutečně jsme. A tlaku dokážeme odolat, ať jde o jednotlivý zákon, nebo ať jde o personální záležitost.

A děkuji velmi kolegovi Veselému prostřednictvím pana předsedajícího, že tu jasně řekl, kde stojí ČSSD a kde stojí pan kolega Foldyna.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Čižinský. Připraví se pan poslanec Benda. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Čižinský: Kolegyně, kolegové, děkuji za slovo. My poslanci bychom měli přece podporovat, aby nám lidé říkali názory, své názory na to, co tady děláme nebo máme dělat. My jim máme naslouchat a máme se chovat podle toho, co si myslíme, že je správné. Ale máme být schopni čelit také názorům, se kterými třeba nesouhlasíme. A měli bychom tedy podporovat to, jak lidé vyjadřují své názory. A názor je možné vyjádřit e-mailem, esemeskou. Názor nám může říct někdo na ulici. A taky samozřejmě názor může někdo vyjádřit tím, že demonstruje. To je přece úplně v pořádku.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Benda. Připraví se pan předseda Rakušan. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, můj předseda řídí, takže vystoupiti nemůže. Říkám za něj, že žádnou esemesku nedostal. A fakt poprosím Jaroslava Foldynu, aby buď řekl, kdo takovou esemesku dostal, anebo ať takovéhle věty tady neříká. Je to fakt nesmysl.

Šimona Pánka přes mnohé rozdílnosti názorů já pokládám za osobního přítele celý život. Myslím, že udělal strašně moc věcí. Mnohokrát nám doporučoval věci, se kterými jsem nesouhlasil. Jasně jsem mu to řekl v desítkách zákonů, ve kterých jsme se střetli. Nedokážu si představit, že by někomu psal výhrůžnou esemesku. Mám pocit, že tady máte pomotaných několik příběhů a že Šimon do toho byl vtažen fakt jako úplně omylem. A přijde mi to vůči němu hrozně nefér. (Potlesk v pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Rakušan. Připraví se paní poslankyně Valachová. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Vít Rakušan: Děkuju vám, pane předsedající, za slovo. Tak vaším prostřednictvím k panu kolegovi Foldynovi. On tady vyvolal takovou řadu předsedů politických stran a všichni sem musí předstoupit a říct panu Foldynovi vaším prostřednictvím: vy lžete, žádnou esemesku od Šimona Pánka jsme nedostali. Ono by bylo dobré, kdybychom v Poslanecké sněmovně, ať už si o Šimonovi Pánkovi a Člověku v tísni myslíme cokoli, tak abychom prostě byli v určitý okamžik schopni říct, ať už v tomto kabaretním představení fandíme panu Foldynovi, nebo předsedům, kteří sem přicházejí, tak je občas dobré si uvědomit, že svět může být i černobílý a jednou někdo mluví pravdu a jeden lže. A ten, kdo tady lže, je pan kolega Foldyna. My jsme takovou žádnou zprávu nedostali.

Očekával bych, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, že se nám omluvíte. Možná jste hovořil s vaším panem předsedou Hamáčkem. Z té strany stále ještě jste. A možná on dostal nějakou esemesku. Ale myslím, že nemáte, aspoň v to plně doufám, prostřednictvím pana předsedajícího, přístup do našich mobilních telefonů. Já už bych se v téhle zemi ničemu nedivil. Ale opravdu jsme žádnou esemesku nedostali. Nelžete tady! Je to trapné! (Potlesk v pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Paní poslankyně Valachová s faktickou poznámkou. Pak pan poslanec Foldyna. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Na veřejného ochránce práv se ročně obracejí tisíce občanů a většina z nich, většina z nich podává oprávněné stížnosti, oprávněné stížnosti vůči tomu, že jsou porušována jejich práva, a to většinou úřady, tímto státem. Veřejný ochránce práv je prodloužená ruka nás jako Poslanecké sněmovny. A těší se takové důvěře, vážené kolegyně a kolegové, o které by se Poslanecké sněmovně mohlo jenom zdát.

Tato volba veřejného ochránce práv je skutečně stižena mnoha ranami. A já bych si přála, a vyzývám vás k tomu, ukončeme tuto debatu a proveďme důstojně volbu veřejného ochránce práv s jakýmkoli výsledkem. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Foldyna stáhl faktickou poznámku. Na řadě je pan předseda Filip. Připraví se pan poslanec Profant. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedající, členové vlády, paní a pánové, já jsem ani nepředpokládal, že od Šimona Pánka dostal nějakou esemesku, vzhledem k tomu, že už od roku 2002 jsem s ním ve velké při, a to jednoduše. Nebyl mi schopen odpovědět na to a omluvit se Střednímu odbornému učilišti v Českých Budějovicích za to, že jeho opilý zaměstnanec najížděl do studentů, kteří uklízeli po povodních. A od té doby si o Člověku v tísni myslím své.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Následuje faktická poznámka pana poslance Profanta. Připraví se pan předseda Jurečka, zatím s poslední faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Profant: Dobré poledne. Prohlásil bych tady za pirátskou stranu, že nikdo z vedení pirátské strany obdobnou esemesku také neobdržel. Takže za chvíli se k tomu dostaneme snad vylučovací metodou, komu takové esemesky chodí.

A zadruhé bych chtěl vzkázat všem občanům této země, že my v pirátské straně se zpětné vazby nebojíme. Nebojte se nám napsat. Zkuste to slušně. Ale my si poradíme s každou formou zpětné vazby, bereme ji na vědomí a bereme ji vážně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Jurečka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, reaguji tady na dva své předřečníky, a sice pana poslance Foldynu i paní poslankyni Kateřinu Valachovou.

Pane předsedající, vaším prostřednictvím. Vy tady děláte tu volbu nedůstojnou. Jak tady může zaznít od poslance této Sněmovny věc, která není pravdivá. X předsedů, já se k nim přidávám - žádnou esemesku od Šimona Pánka jsem nedostal. Nejenom k této volbě, ale nikdy v životě jsem od něj nedostal esemesku. Tak proč tady lžete? Mně to přijde jako podobná lež jako nedávno v neděli paní ministryně Maláčová lhala a říkala, že pro svoji novelu zákona o dávkách na bydlení má podporu napříč politickým spektrem od poslanců. Když jsem se jí zeptal, který poslanec KDU-ČSL jí tu podporu slíbil, tak řekla, že vlastně nikdo.

Takže prosím sociální demokraty, teď adresně pana poslance Foldynu vaším prostřednictvím, pane předsedající, aby nelhal. Nebo pak tady zbývá jediné, aby povstal pan předseda Okamura, pan předseda Babiš a ještě možná pan předseda Hamáček a ti aby řekli, jestli tu esemesku dostali. Protože drtivá většina předsedů ostatních stran ty esemesky nedostala. Děkuji. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A ještě pan poslanec Adamec s faktickou poznámkou a pak paní poslankyně Valachová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, chtěl bych zareagovat na ctěnou paní kolegyni Valachovou. Ona říkala tady jednu věc, že ty podněty, které podávají občané na úřad ombudsmana, jsou z drtivé části oprávněné. Já se přiznám, že si nejsem jist, že je to pravda. Já bych rád viděl tu statistiku. Ale je to úplně jedno, jestli jsou oprávněné, nebo ne. Oni se na ten úřad obracejí s důvěrou, protože si myslí, že jim pomůže. A to je potřeba, aby tu zaznělo, abychom to nevychylovali zleva doprava a zbytečně tady tu diskusi nehrotili. Já opravdu si myslím, že není úplně fér tady reagovat na základě jakési esemesky.

Nedávno jsem viděl jakýsi podivný spot, kde údajně nějaká pirátka asistentka říká vesničanům, že nemají právo volit, a musel jsem se tomu i smát. Pokud tohle budeme brát vážně, každou esemesku, každý takovýhle spot a nebudeme o tom přemýšlet, sorry, takhle to nejde.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Valachová. Připraví se pan poslanec Třešňák. Jsme stále ve faktických poznámkách. Prosím, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP