(10.10 hodin)
(pokračuje Kobza)

Co se týče financování pomoci České republiky Řecku, myslím si, že na různých akcích, 300 milionů pro Maroko, 70 milionů na transformační spolupráci, tam je peněz dost, které jsou vynaloženy s velmi diskutabilními účelem, a můžeme je přesměrovat právě na tyto akutní záležitosti, které je zapotřebí řešit.

Dámy a pánové, děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Mám zde dvě faktické poznámka. Nejdříve pan poslanec Okamura, připraví se paní poslankyně Langšádlová.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já bych, vážené dámy a pánové, přece jenom zareagoval na pana poslance Bžocha z hnutí ANO. Pan poslanec Bžoch řekl, že hnutí SPD straší migrací. Já bych připomenul, a pan poslanec Bžoch tady asi v minulém volebním období nebyl, protože stejně jako toto volební období jsem jeho přítomnost viditelně ani nezaznamenal v sále Poslanecké sněmovny, tak chci jenom připomenut, že to bylo právě hnutí ANO, které v minulém volebním období navrhlo bezvízový styk s Tureckem. Byla to právě vláda hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL, která přišla s tím a navrhovala bezvízový styk s Tureckem. Takže to tady pan poslanec z hnutí ANO obhajuje. A bylo to právě SPD, které v minulém volebním období, a ti, co tady byli, si na to velice dobře pamatují, jsme iniciovali usnesení Poslanecké sněmovny, kterým jsme zabránili vládě, aby prosazovala a prosadila bezvízový styk s Tureckem, a toto usnesení byl přijato Poslaneckou sněmovnou. A na základě tohoto usnesení Poslanecké sněmovny, je to písemné usnesení prohlasované Sněmovnou, vláda hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL ukončila tu diskusi nad bezvízovým stykem s Tureckem. Takže pan poslanec Bžoch říká, že hnutí SPD straší, a přitom prosazují bezvízový styk s Tureckem.

Stejně tak my jsme říkali: neplaťte to výpalné Turecku. Vloni vláda odsouhlasila 60 milionů. Vloni vláda odsouhlasila 60 milionů korun, že se pošle Turecku. Letos to má být 85 milionů korun. My jsme říkali: neplaťte to, stejně Turecko ty peníze vyinkasuje a migranty sem pošle. Opět. A pan poslanec Bžoch říká, že my jsme strašili. Takže vy s tou vaší proimigrační politikou, vy prosazujete vízový styk s Tureckem, hnutí ANO, tak samozřejmě my říkáme ne, to není správně, a budeme to říkat i nadále.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Naprosto přesné dodržení dvou minut. Děkuji. Paní poslankyně Langšádlová, připraví se pan poslanec Kobza, vše faktické poznámky.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji za slovo. Ano, my musíme kontrolovat hranici, musíme mít pod kontrolou migraci, musí se dodržovat zákony, musí se dodržovat v rámci Evropské unie i v rámci České republiky. Ale mně tady v té debatě chybí ještě jeden rozměr, a to je humanitární. A tady bylo řečeno, že ty hrozné neziskovky - a já bych chtěla vyjádřit, že si mnoha těch neziskovek, které se starají třeba o lidi v těch táborech, nesmírně vážím. Protože v jaké my jsme situaci? V oblasti Sýrie, v oblasti Idlíbu je 800 tisíc lidí, kteří tam trpí v táborech, jsou mezi nimi opravdu desetitisíce dětí, které jsou tam ve stanech, a v podobně opravdu zoufalých situacích se ocitli lidé na ostrovech. Ano, já jsem pro návratovou politiku, pro bezpečnost, to všechno, ale ten náš přístup musí mít i normálně lidský rozměr. Nám zkrátka nemůže být a nemělo by být jedno, že jsou tady statisíce lidí, kteří opravdu zoufale trpí. Určitě máte svoje děti, máte svoje vnoučata, a nemůže nám přece být jedno, že jsou tady statisíce dětí, které žijí v úplně nepřijatelných, nelidských podmínkách. A tak prosím, dejme té diskusi i tento lidský rozměr, protože jinak, prosím, nemáme právo se na žádné křesťanské hodnoty a na naše křesťanské kořeny odvolávat.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Kobza, připraví se pan poslanec Bžoch.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Já nebudu zdržovat. Právě mně přistálo v mailu vyjádření řecké ambasády k situaci na turecko-řecké hranici, tak jsem si myslel, že aspoň část z toho bych tady přečetl. Řecko potřebuje technickou podporu na zemi a potřebuje také politickou podporu, aby bylo schopné se srovnat s touto krizí, která je očividně manipulací Turecka. Turecko vymyslelo tuto krizi a užívá migranty k vydírání Řecka a Evropské unie. Bude to diskutováno dnes na setkání ministrů vnitra a ve čtvrtek a v pátek na zahraničních věcech. Řecko aktivovalo článek 78 odstavec 3 evropské smlouvy ohledně nebezpečné situace a uvidíme dnes, jak ministři rozhodnou ohledně naplnění tohoto závazku. Pro nás je jasné, že to není pouze migrační krize, ale je to záležitost národní bezpečnosti, a je proto důležité, aby čeští politici ukázali svou politickou solidaritu odsouzením agresivní akce Turecka a vyzvali Evropskou unii, aby využila všechny nástroje, aby přinutila Turecko dodržet své povinnosti podle smlouvy z roku 2016.

To je všechno. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Přečtu krátce dvě omluvy. Omlouvá se paní ministryně spravedlnosti Marie Benešová do 14.30 hodin z pracovních důvodů, dodatečně se ještě omluvil pan poslanec František Navrkal mezi 9.00 a 9.15 z důvodu jednání zahraničního výboru.

Nyní faktická poznámka, pan poslanec Bžoch, poté paní poslankyně Válková.

 

Poslanec Jaroslav Bžoch: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo prostřednictvím pana předsedy, já bych se nechtěl vracet k tomu, jestli jsem tady byl, nebo nebyl, protože vy jste na mě bezprostředně nereagoval. Já jsem si tady sedl, vy jste nic neřekl, tak jsem odešel. Teď jste na mě reagoval, když už jsem tady nebyl, ale já jsem vás bedlivě poslouchal. To je ta ukázka, to, co jsem předtím říkal, že si vymýšlíte.

Za prvé, hnutí ANO nemá žádnou proimigrační politiku, ani si nedokážu představit, jak by ta politika měla vypadat, a víza, jestli to podpořili naši čtyři poslanci, že víza nebudou, tak to je hodně málo. Navíc, já si nedokážu představit, že ti migranti, o kterých vy neustále mluvíte, že mají turecké pasy a že by se jich to nějak dotklo, protože já si nemyslím, že z Turecka sem máme nějakou velkou migraci Turků. Takže ten vízový styk nebo bezvízový styk s tím vůbec, ale vůbec nesouvisí.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Paní poslankyně Válková, faktická poznámka, poté pan poslanec Okamura.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane předsedo. Nevím, jestli to zvládnu za dvě minuty. Já to zkusím.

Jako předsedkyně petičního výboru a také zmocněnkyně vlády pro lidská práva jsem navštívila - a informovala jsem o výsledku své návštěvy jak pana ministra, tak pana ministra zahraničních věcí - na podzim 2019 Řecko v době, kdy - říká se tomu teď kurdská krize. V podstatě šlo o to, že Řecko čelilo také náporu migrantů ze strany kurdského obyvatelstva. Navštívili jsme detenční centra, respektive azylové centrum, hovořili jsme s řeckými autoritami. A oni se tenkrát na nás obraceli, a v tomhle smyslu navazuji na příspěvek paní poslankyně Langšádlové vaším prostřednictvím, pane předsedo, upozorňovali hlavně na ty humanitární důvody. A já si myslím, že bychom na ně opravdu neměli zapomenout. Teď, za půl roku, jsme byli v Chorvatsku, vrátili jsme se před týdnem a tam jsme navštívili také centrum, kde jsme se teď již setkali s těmi uprchlíky ze Sýrie, kteří přicházejí. A situace je opravdu taková, že Chorvati ji zvládají tím, že nečelí takovému obrovskému náporu, nesrovnale lépe kvalitněji i personálně i technicky než Řekové, a po těch rozhovorech, které jsme tam vedli, tak ten závěr je jednoznačný. Oni říkají, že Česká republika by se měla intenzivněji zapojit ve všech třech dimenzích. To znamená té vlastně pomoci technické, vojenské, bezpečnostní, ale i humanitární. Takže jsem toto chtěla říci. To je ten výsledek (upozornění na čas) návštěvy jak v Řecku, tak nyní, minulý týden, v Chorvatsku. Děkuji.***
Přihlásit/registrovat se do ISP