(10.20 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka, pan poslanec Okamura, poté pan poslanec Schwarzenberg a s faktickou se hlásil pan ministr Hamáček, ale přihlášku stáhl. Takže pouze dvě faktické.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já bych zareagoval na pana poslance Jaroslava Bžocha z hnutí ANO. Pan poslanec Jaroslav Bžoch řekl, že to, že hnutí ANO prosazovalo bezvízový styk s Tureckem, prý nemá nic společného s migrací, a ptal se mě, co to prý má společného s migrací.

Pane poslanče Bžochu prostřednictvím pana předsedajícího, už neukazujte svoji nevědomost. Takže Německo má 82 milionů obyvatel. Podle aktuálních oficiálních statistik je z toho 11 milionů cizinců a z toho je nejvíce Turků - 1 480 000. Prosím vás, já se té migraci, já se tomu problému věnuji možná více než deset let, takže prosím neříkejte, že zavedení bezvízového styku s Tureckem nemá nic společného s migrací, když nejvíce migrantů v Německu je právě z Turecka. Takže prosím vás, to už je vrchol, ty vaše amatérské argumenty! Nejste připraven, prostě nevíte, o čem mluvíte. Říkáte, že SPD straší, když říkáme, když vás kritizujeme za to, že hnutí ANO prosazovalo bezvízový styk s Tureckem. Tady vidíte, že naopak nejvíce migrantů v Německu je z Turecka, a je to dlouhodobé číslo, tak pane poslanče, já myslím, že nemusíme tady už o tom více mluvit. Jestli chcete, budeme pokračovat. Já mám čísla připravena, mám je v hlavě, jsem okamžitě schopen reagovat.

Ale víte, když už jsem u mikrofonu, já bych vám dal přece jenom dotaz, když tak rád chodíte na mikrofon a chcete se mnou diskutovat. Já bych vás tedy požádal o odpověď, proč hnutí ANO v minulém volebním období navrhovalo a prosazovalo bezvízový styk s Tureckem. Prosím o tu odpověď. (Potlesk poslanců SPD.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka - pan poslanec Schwarzenberg, poté se hlásil pan ministr Hamáček, poté pan poslanec Bžoch. Máte slovo.

 

Poslanec Karel Schwarzenberg: Vážený pane předsedající, vážená vládo, těch několik přítomných poslanců zdravím také.

Upozorňuji naši vládu, že opravdu toho času koledujeme za největší ostudu. Já bych velice doporučil, aby aspoň jeden ministr naší vlády se vydal na řecké ostrovy - Leros, Lesbos, kdekoliv, podíval se na okolnosti, ve kterých tam uprchlíci žijí, také uprchlíci na hranici Turecka k Řecku. Tu bídu, kdybyste viděli, v jakých okolnostech tam děti, ženy, starci žijí, a my tady říkáme jo, jo, pošleme nějaké částky, kdy samozřejmě ty peníze v korunách zní hezky, ale ve skutečnosti to je jenom kapka, kterou tam posíláme. Opravdu peníze v těch částkách, které by Řecko potřebovalo, samozřejmě neposíláme. Posíláme, jako kdyby byl požár někde, takové částky. Opravdovou pomoc tam neposkytujeme. Ale bráníme se, aby někdo se k nám dostal, ať to jsou děti, ať jsou to ženy. Předstíráme nebezpečí. Blbost! Všem ostatním zemím se také nic nestalo, které uprchlíky přijaly. Kriminalita není vyšší než u našich vlastních lidí. Opravdu se musím dneska za naši vládu a za její konání vůči uprchlíkům na řeckých ostrovech stydět. Já bych radši použil dokonce slovenské slovo, že se hanbím. Hanbím, je to hanba, jak se chováme. Děkuji mnohokrát.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Váš čas. Děkuji. Pan ministr Hamáček, poté pan poslanec Bžoch.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Já jsem se přihlásil a nevěděl jsem, že se bude hlásit pan poslanec Bžoch, takže mým cílem není se ho tady zastávat nebo ho obhajovat, on to určitě zvládne sám, ale já se jenom chci pozastavit nad tou argumentací pana místopředsedy Okamury o tom, že nějak souvisí bezvízový styk s Tureckem s počtem Turků v Německu.

Pokud se nepletu, tak důvod příchodu turecké menšiny do Německa byl v tom, že se podíleli na poválečné obnově zničeného Německa. Protože v Německu neměli žádnou pracovní sílu, tak prostě si německé vlády v 50., 60. letech rozhodly, že tu pracovní sílu dovezou ze zahraničí, a to fakt asi nesouvisí s tím, že se v roce 2016 nebo 2017 zavedl bezvízový styk. Takže já bych prosil, aby ty argumenty aspoň dávaly nějakou logiku, nějaký smysl. Jenom upozorňuji na to, že bezvízový styk je na turistické pobyty tuším do 90 dnů, a pokud jsou zavedena víza nad 90 dnů nebo dlouhodobá víza a někdo poruší bezvízový styk a zůstane na tom místě, resp. přetáhne tu dobu na bezvízový styk, tak je klasicky klasifikován jako ilegál a deportován. Takže já prosím, nemontujme tyhle dvě věci, a rozhodně bych neříkal to, že v Německu turecká menšina vznikla na základě bezvízového styku z roku 2016.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Bžoch, poté pan poslanec Kopřiva.

 

Poslanec Jaroslav Bžoch: Děkuji za slovo. Já slibuji, že jsem tady naposledy. Pan ministr mi to velmi usnadnil tím, co řekl k tomu Turecku, a já se zmíním ještě tedy o jedné věci. Když pan místopředseda Okamura říkal, že my jsme ta proimigrační strana, on asi zapomíná, že předseda vlády Andrej Babiš, to je ten, který šéfuje této vládě, řekl jasně, několikrát to řekl, že žádného ilegálního imigranta nepřijmeme. Takže já nevím, co v tom vidí jako tu legální migraci, nebo že mi chceme proimigrační politiku.

A co se týče ještě toho Turecka, jak hnutí ANO prosazovalo. Z hnutí ANO pro to hlasovali čtyři poslanci. Čtyři! Takže hnutí ANO to rozhodně neprosazovalo.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka - pan poslanec Kopřiva, poté paní poslankyně Černochová.

 

Poslanec František Kopřiva: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych se chtěl jenom přidat k tomu a zastat se pana ministra vnitra a pana kolegy Bžocha, že opravdu ta víza nijak nesouvisejí s momentální situací na řecko-turecké hranici. Jenom bych chtěl dodat, nebo chci potvrdit, že je pravda, že pan místopředseda Sněmovny Okamura se zabývá touto problematikou cizinců a migrantů už dlouhou dobu, protože můžeme dohledat ve veřejných záznamech, že například v roce 2011 propagovat projekt Miss expat, který má přibližovat zahraniční kultury do Česka, anebo například ve svém obchodě, kde prodává certifikované halal potraviny. Takže je určitě na to nejzvanější expert. Děkuji za slovo.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Paní poslankyně Černochová - faktická poznámka.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Když už nás tady pan místopředseda Sněmovny trénuje na tom, že nemáme vystupovat, když ho chceme opravovat, tak já tedy se hlásím k tomu, že tady budu vystupovat, abych opravovala některé jeho výroky a nesmysly, které tady říká. Možná si to pan kolega Okamura neuvědomil, ale v roce 2016, tedy v tom roce, kdy se schvalovala, resp. neschvalovala díky hlasům ODS, evropská dohoda s Tureckem o zrušení víz, tak byl předsedou vlády Bohuslav Sobotka. Ne že bych tady chtěla vzývat ducha pana Sobotky, ale rozhodně tedy s tím návrhem, pane předsedo Okamuro prostřednictvím pana místopředsedy, nepřišlo ANO z logiky věci. Tak prosím, skutečně když tady vystupujete takhle razantně, zjistěte si ty informace, jinak se tady ztrapňujete!

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji a v tuto chvíli všechny faktické poznámky vyčerpány a s přednostním právem je přihlášen pan ministr kultury Zaorálek do rozpravy.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Děkuji vám. Přeji dobré ráno, dámy a pánové. Tak jsem neodolal, abych se nevyjádřil k té debatě, která tady probíhá. Já bych rád řekl některé věci úplně jednoznačně.

Já nevím o žádné politické straně, která by požadovala bezvízový styk s Tureckem. A myslím, že jsem byl u toho, když se jednalo. Jednalo se o to, že Turecko chtělo peníze. Vím, že chtělo, aby součástí balíčku o schengenském vízu, to je to turistické vízum na tři měsíce, k Ukrajině a Gruzii se také přidalo Turecko, ale nikdo to nechtěl. Co se týče České republiky, tak snad mohu prozradit, že ty důvody naší neochoty byly dány tím, že jsme vyhodnocovali, že Turecko není schopno zajistit ty bezpečnostní standardy, že tyto nároky na to, aby se zvládla celá ta bezvízová procedura, prostě jsme to pokládali, že Turecko to není schopno zvládnout. Dneska snad mohu říci ty argumenty. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP