(18.20 hodin)

 

Poslanec Václav Klaus: Vy jste vzor demokracie, pane Okamuro, děkuji.

Já promluvím jenom krátce. Jak jsem avizoval, podpoříme vládní návrh, to je jasné, stejně jako podpoříme všechny. Na druhou stranu bych si dovolil opravdu apelovat na to, že v tom návrhu není sebemenších škrtání běžných výdajů, na které mít nebudeme. Já to tady nechci holedbat, jak jsme tady válčili, dokonce pro to bylo 77 hlasů, aby nebyl ztrátový rozpočet v době blahobytu, jak by se nám to hodilo, ale skutečně tady ty odhady, jak to bude, to nikdo neví, ale musí se začít škrtat. Na co je nám teď inkluze? Na co jsou nám evropské směrnice? Kdybychom se drželi evropských směrnic, tak už jsme všichni mrtví teď. Čili prostě začít se chovat zcela racionálně a začít škrtat všechny zbytné věci, protože ta krize určitě bude větší než nějaká dvě procenta, tři procenta, co tady tak z klobouku se tahají ta data. Takže tolik asi bych navázal.

A skutečně mysleme na ty lidi. Ti důchodci, státní zaměstnanci i lidé na dávkách ty peníze dostanou. Ale teď je spousta lidí, kteří začátkem dubna nebudou mít peníze. Kluk dělal číšníka, před deseti dny ho vyhodili. Když jsem byl ředitelem školy, tak se třetina zaměstnanců - a to byli vysokoškoláci - chodila ptát osmého, jestli devátého přijde mzda. Čili já odhaduji, že třetina lidí žije od výplaty k výplatě. Čili skutečně orientovat to na ty malé OSVČ, na zaměstnance, ale zejména - a to bylo vlastně i to, co jsem navrhoval na začátku dnešního jednání - začít škrtat všechny ty naprosto zbytné věci, soustředit se na to, co ten stát drží, co má tendenci růst, nebuzerovat to. Protože stát ty lidi neuživí, musí se uživit sami, musí ta ekonomika fungovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní tedy končím obecnou rozpravu. Táži se, zdali má paní ministryně nebo paní zpravodajka zájem o závěrečná slova. Máte zájem, paní ministryně. A paní zpravodajko, vy máte také zájem? Nemáte. Takže paní ministryni dáme prostor. Paní ministryně financí Alena Schillerová má závěrečné slovo. Prosím.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já jenom takových pár poznámek, co jsem si stihla... nebudu ani nikoho oslovovat. Já v tuto chvíli - jenom abyste vnímali filozofii, s jakou jsem přistoupila k této novele. A myslím si, že v novodobé historii se podruhé vlastně podává návrh na novelu zákona o státním rozpočtu.

Nechtěla jsem jít cestou, nebo nechtěla naše vláda, ať mluvím za vládu, jít cestou v tuto chvíli škrtů. Proto jsme tam udělali pouze - označili jste to jako korekci oproti tomu schodku. Dobrá, souhlasím. Ale porovnávat plánovaný schodek a nějaké hypotetické úspory by v tuto chvíli opravdu nikomu nepomohlo. Bylo potřeba jednat rychle a rázně. Najít shodu. Navíc si vzpomeňte, že jsem v rozpočtu 2020 dělala úspory v provozu desetiprocentní. Snižovali jsme úředníky. A v tuto chvíli sahat - komu sahat? Obraně? Armádě? Do provozu. Mluvím tedy o provozu. Těmto kapitolám, které dneska mají takové výdaje. Nebo i dejme tomu Úřad práce, MPSV? Tyto úřady, které dneska jsou extrémně přetěžované. Celní správě, která spadá pode mě, která slouží na hranicích a podle paragrafu 22 zákona o policii vlastně spadá teď pod velení těch 400 celníků, atd. Můžu jmenovat další, určitě jsem na někoho zapomněla. Takže toto v tuto chvíli nebylo na pořadu dne.

A samozřejmě zaznívá tu, říkáte tady: bude vám to stačit? Víte, kolik to bude? Nevím. I naše makroekonomická predikce, a řekla jsem to ve svém úvodním slovu, je postavená na tom, že v druhém pololetí de facto ta opatření - nejpozději v druhém pololetí - skončí, začne se ekonomika oživovat, a nebude to z nuly na sto. Prostě to nebude. My víme, že to bude postupně. A na tom je postavena. A v tuto chvíli si myslím, že to je jediné a rychlé řešení, jak dostat peníze k lidem a firmám. To je prostě... Než někde bezhlavě škrtat a omezovat další provozy, které teď budeme... nebo vázat. A co si tím pomůžu? Co si tím pomůžu? Získám tři čtyři miliardy v tuto chvíli, když potřebujeme desítky, desítky miliard pro lidi, možná i stovky, pro lidi, které jsou teď v bezvýchodné situaci. To znamená, že toto byla filozofie.

Můžeme si to dovolit, jsme ve výborné kondici. Můžete to tady, pane poslanče Skopečku, zpochybňovat. jak chcete. Řeklo to i Světové obchodní fórum - nejlepší naše pozice. A na tom my stavíme. A proto prostě do tohoto zadlužení půjdeme, protože to potřebují momentálně teď lidi naší země. Potřebujeme to na zdravotnické pomůcky. Vládní rozpočtová rezerva, která činí asi 5 mld., je dneska už utracena za zdravotnický materiál. To je v pořádku. Za nákupy na roušky, na ochranné oděvy atd. Teď jsem podepisovala tady ministrovi Adamovi Vojtěchovi další peníze z vládní rozpočtové rezervy. Takže potřebujeme, a určitě to ještě bude - odhaduje pan ministr vnitra asi 7 mld. že ještě budeme investovat prostě do těchto ochranných pomůcek, a potřebujeme je. Nikdo nepočítal, že bude taková spotřeba, že prostě... Můžeme - a komu to bude kdo vyčítat? Jestli... měli jsme mít ve státních hmotných rezervách, kdo počítal, že takové množství bude potřeba? Nebo měly mít nemocnice ve svých zásobách atd. Prostě to nemá smysl, žádné vyčítání. Musíme to zajistit. Je to pro lidi naší země. A my to prostě zajistíme.

Takže to jsou všechno věci... MPSV. Máme jakési hrubé odhady, proto jsem už do části nemocenská dala 10 mld., aby nemusela paní ministryně s každou částkou chodit na vládu a žádat z vládní rozpočtové rezervy, ale samozřejmě ty ostatní položky na kurzarbeit jsou zase jenom v nějakých hrubých odhadech.

Teď samozřejmě největší neznámá, kterou teď máme a která samozřejmě měla vliv i na tu makroekonomickou predikci, proto jsme ji vlastně připravili ke konci tohoto... nebo počítáme, že tento stav bude trvat do konce tohoto pololetí - největší neznámá je čas. My nevíme, jak dlouho to bude trvat. Jsme mírně optimističtí - a já nejsem lékař ani epidemiolog, takže rozhodně se nebudu pouštět na tento tenký led, ale jsme mírně optimističtí v tom vývoji, který prostě máme pořád pod kontrolou. Pořád naše hygienické stanice trasují. Čím dál více prostě testujeme. Ta čísla, ráno jsem se tady na ně dívala, měl je tady pan premiér. Takže v tom jsme mírně optimističtí, ale samozřejmě musíme dát na názor epidemiologů, odborníků. Ti řeknou, kdy můžeme začít ta opatření uvolňovat. A to samozřejmě potom je spojená nádoba s ekonomikou, což bychom rádi, aby postupně nějak nabíhalo, ale nejsme schopni říct teď ten termín. Takže čas je velká neznámá.

A druhá velká neznámá je samozřejmě i situace v okolních zemích, protože ekonomika je globální a celá řada našich továren, různých firem atd., nebudu je jmenovat, je závislá na dodávkách v rámci Evropy, takže to je také... Podívejte se, jaká je situace v Itálii. Podívejte se, jaká je situace ve Španělsku. To jsou země, které samozřejmě, ty budou řešit obrovské ekonomické problémy.

Takže já v tuto chvíli jsem neviděla jako rozumné škrtat a proškrtávat rozpočty a omezovat tím provozy a vázat výdaje. Možná že k tomu dojde. Já netvrdím, že ne. Možná že dojde k tomu, že tady v létě budu s novým návrhem novely zákona o státním rozpočtu, a tam už prostě bychom se o tom museli bavit. Ale v této chvíli jsme potřebovali být rychlí, akceschopní a získat peníze pro lidi, pro firmy, pro materiál zdravotnický. A to prosím děláme. I za cenu, že možná děláme nějaké chyby. To prostě už k tomu patří. Ale kdo byl kdy v takové situaci? Prostě děláme, co můžeme a co považujeme v daný okamžik za to nejlepší.

Hodně tady zaznívalo OSVČ. My jsme prosím vás... zase s ohledem na ten čas. Rychle jsem navrhla liberační balíček jednat na posuny všech daní, prominutí sankcí, když to lidé nestihnou, to byla první věc. Pak jsme včera projednali ten velký balík ekonomický, kde se zaměřujeme hlavně na udržení zaměstnanosti, to je kurzarbeit z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí. Vláda včera schválila program Zaměstnanost. Samozřejmě budeme jednat ještě o podmínkách, ještě paní ministryně musí předložit metodiku podrobnou, to už jsou takové technické věci. Schválili jsme odložení plateb sociálního, zdravotního pro OSVČ. To si prostě myslím, že bylo to nejrychlejší, co jsme mohli udělat.

Já jsem dneska ráno podepsala plošné rozhodnutí o prominutí všech záloh fyzickým právnickým osobám k 15. 6. a další rozšíření prominutí všech sankcí podle ustanovení, které mi dává daňový řád a které, pokud vím, bylo naposledy aktivováno za povodní, protože toho se opravdu využívá jenom mimořádně. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP