(17.20 hodin)
(pokračuje Kovářová)

Proto bych ráda vyzvala vládu a především ministryni financí, aby dovolila obcím využít své připravené projekty, které jsou připravené se stavebním povolením, je možné hned spustit jejich realizaci, aby toto umožnila a jednoduchým způsobem kompenzovala onen výpadek všem obcím a městům, a to z toho důvodu, že investice v obcích, investice v krajích pomohou rozhýbat lokální ekonomiku. A o to nám přece jde po celé České republice. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Věře Kovářové. Požádám paní ministryni Kláru Dostálovou ještě o posečkání. S faktickou poznámkou se přihlásil Petr Gazdík. Jo? Tak ji stahuje. Prosím, paní ministryně. Máte slovo.

 

Ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová Tak děkuji. Já jsem opravdu velmi pozorně poslouchala tuto debatu, protože se to samozřejmě týká obcí, na kterých Ministerstvu pro místní rozvoj velmi záleží. Já bych tady - nechci tady rozdmýchávat nějakou další debatu, ale jenom bych ráda, abyste to zasadili i do nějakých jiných kontextů.

Často tady zaznělo, že výpadek u malých obcí, teď naposledy to zaznělo, by mohl být až 500 tisíc korun. Já jenom bych vám chtěla ukázat. Toto je seznam projektů. (V ruce drží svazek dokumentů.) A jenom pro pana poslance Stanjuru prostřednictvím pana předsedajícího, nejde o žádný nový dotační titul. To jsou připravené projekty se stavebním povolením, takzvaně v zásobníku projektů. Prosím, je jich 1 500. My jsme oslovili všechny starosty a čekáme na tu reakci, na zpětnou.

A jestli dovolíte, tak jenom pár reakcí těch starostů. (Čte z tabletu.) "Děkuji vám všem za všechny náhradníky starosty, že se snažíte zajistit finance na projekty pro obce naší kategorie. Jste šikovní. Obec Hošťálková. - Zdravím vás z Otic. Samozřejmě jsme připraveni, peníze na spolufinancování máme. - Moc vás zdravím. Omlouvám se za pozdní reakci na vaši zprávu. Nicméně zájem o dotaci na obnovu křížků trvá. Rádi bychom opravili alespoň jeden z nich. Obec Kelčany." A takhle bych mohla pokračovat, protože k dnešnímu dni máme 1 145 odpovědí, kde starostové chtějí pokračovat ve svých projektech.

A pokud vy říkáte, že ten výpadek by byl zhruba 500 tisíc pro ty malé obce, protože víte, že Ministerstvo pro místní rozvoj řeší zejména obce do tří tisíc obyvatel, tak průměrná výše dotace je 1,5 až 10 milionů. To znamená třikrát tolik, než by byl ten výpadek. A samozřejmě ti starostové po těch dotacích volají z jednoho prostého důvodu, že samozřejmě budou rádi, když se finance už vynaložené do těch projektů zrealizují. Což je samozřejmě pochopitelná záležitost.

Takže absolutně bych tady ráda podtrhla to, že nejde o nový dotační titul. My jdeme do zásobníku projektů v národních dotačních titulech, dokonce i v rámci Integrovaného regionálního operačního programu jako takového.

Pokud bychom vlastně vzali to, že bychom to udělali prostřednictvím rozpočtového určení daní, tak já jenom, jestli si uvědomujeme, že všichni se snažíme pomoct těm malým. A pokud by to bylo rozpočtové určení daní, tak to samozřejmě nejvíce dopadne ve prospěch velkých měst. Takže znovu je potřeba se na to podívat s určitou tou logikou, že bychom měli tedy pomáhat těm malým obcím. A jestli já si něco myslím, tak skutečně zásadní je se proinvestovat z této krize. Prostě musí být zajištěno, aby ty zdroje šly do investic. Ale na tom se asi shodujeme. Tady na tom asi nebude v rámci těch našich debat rozporu.

Takže já jsem přesvědčena o tom, že když jsme byli v takovéto krizi, do které jsme se nikdo nedostali zaviněním, všichni jsme v tom samozřejmě, v té situaci, byli pravděpodobně poprvé, nebo s vysokou mírou pravděpodobnosti poprvé, takže myslet si, že se ta krize dotkne jenom nějakých vybraných složek veřejné správy a nedotkne se obcí a krajů, tak to si myslím, že takto uvažovat nelze. Musíme s tím principem solidarity na tom pracovat. A já jsem ráda, že když jsou to připravené projekty, tak skutečně pokud ta masivní podpora do investic bude, tak ta rozhodnutí budou do konce června. Ne že budeme vyhodnocovat dotační titul ještě třeba několik měsíců a tak dále. To znamená, ty investice, a starostové odpovídali, zda mají stavební povolení, dokdy jsou schopni zrealizovat. A jsem velmi ráda, že starostové reagují takto pozitivně a jsou připraveni společně s námi ty investice realizovat.

A jenom bych chtěla říci, že ve stejné situaci není jenom Ministerstvo pro místní rozvoj. My jsme se o tom bavili na vládě. Samozřejmě sbíráme projekty všech resortů, to znamená Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství, zemědělství a tak dále. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové. Máme čtyři faktické, respektive tři faktické poznámky. A ta první poznámka je Marka Výborného, připraví se Petr Gazdík a poté kolega Jiří Bláha. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo. (Hovoří velmi důrazně.) Propánakrále, paní ministryně, co to tady povídáte? Proč to děláte takhle složitý? Proč budete formou vašich dotací přispívat obcím a městům na nějaké projekty z vaší tabulky? Tak jim ty peníze nechte! Teď jste tady vytvořili konstrukt kompenzačního bonusu, dobře, tak pokud nechcete jít na senátní vratku, tak jim ty peníze pošlete, ať je mají jako příjem, ale netvořte tady nějaké dotační tituly. Na to nikdo z těch starostů není zvědavej. Proč to děláte tak složitý? Nechte jim ty peníze, starostové si s tím umí poradit, a netvořte tady nějaké tabulky. To je úplně k ničemu. Jako co jde udělat lehce, tak uděláte složitě. To je celý! (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan kolega Petr Gazdík s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Petr Gazdík: Tady si někdo zapomněl brýle. Paní ministryně asi. (Předává brýle.)

Paní ministryně, vy si z nás děláte srandu. Jinak to nevidím. To opravdu nemyslíte vážně. Tímto rohlíkem můžete opít někoho, kdo skutečně neví, o čem je řeč. Ale předpokládám, že většina poslanců má nějakou komunální zkušenost nebo je alespoň soudných, takže ví, o čem je řeč.

Vy mluvíte o 1 400 projektech, ale obcí je 6 250. Co ty ostatní? Ty si mají trhnout nohou? (Zvýšeným hlasem.) To myslíte vážně? Vy dáte - jak za starého Říma nám dáte práci a hry? A toto jsou ty hry? Vy jste představitelka protikorupčního hnutí? Takže jak se to bude rozdělovat? 6 200 obcí, a dostane jich jenom 1 400? Kdo bude mít přednost? Někdo z hnutí ANO? A to celé bude trvat měsíce? Styďte se! To je podpora korupce!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Jiří Bláha s faktickou poznámkou, dále poslankyně Věra Kovářová a paní ministryně. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, já opravdu nechci zdržovat. Taky jsem podrobně poslouchal. Jsem rád za tuhle diskusi. Tato diskuse přesně měla být už před měsícem nebo před třemi nedělemi, kdy jsem žádal, abychom takhle diskutovali o podnikatelích.

Tady zazněla otázka, kde se sebraly peníze v těch městech a obcích našetřené. Já vám to řeknu, kde se sebraly. Sebraly se od těch firem, které je vydělaly a prostřednictvím daní vám odevzdaly a vy s nimi můžete hospodařit. Ale ty firmy, které byly zavřené nebo omezené, nepřišly ani o deset, ani o dvacet, ani o třicet, ale často o sto ale i o tři sta procent svého měsíčního obratu nebo svého zisku. Takhle to prostě je. Za dva měsíce uzavření těch firem - a já to budu deklarovat na mé firmě - jsem přišel o pět let naspořených peněz. O pět let spoření. To znamená, že o 20 milionů pro mou firmu. Ale takhle dopadlo tisíce firem po celé republice. A díky tomu, že jsme jim nepomohli, že jsme je v tom nechali, že řada firem, která pracovala, nedosáhla na bonusy. A když jsem tady navrhoval, abychom do toho šli opravdu všichni, tak jsem byl za největší hyenu v rámci národa, protože jsem si dovolil říci, že bychom měli snížit platy všem, napříč celým spektrem, abychom měli právě pro ty obce, abychom měli pro podnikatele, pro všechny. Protože když si budeme rozdávat plnými hrstmi napříč, tak nám nezbude na obce, nezbude nám na podnikatele. Ale když ten podnikatel nebude, tak vy na té obci nebudete mít ani korunu. Nebudete moct financovat ani autobusy, ani školky, ani školy. Takže první (upozornění na čas) jsme měli pomoci těm podnikatelům. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní paní poslankyně Věra Kovářová se hlásila s faktickou, poté paní ministryně Dostálová. Máte slovo k faktické poznámce, paní poslankyně. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP