(17.30 hodin)

 

Poslankyně Věra Kovářová: Já musím reagovat na paní ministryni, na to, jakým způsobem se chystají dotace. Já jenom musím říci, že celý ten systém, tak jak to zde navrhuje, co ještě se chystá, úplně nevíme, na obce. Ale možná ten cíl je prostě vyhladovět obce a města, a pak je právě začít ovládat přes dotace. A to prostě není možné.

A ještě k panu poslanci Bláhovi prostřednictvím předsedajícího. O těch investicích, o kterých my hovoříme, tak to je ta... Jestliže obce budou moci investovat, budou zaměstnávat právě malé a střední firmy, ti, kteří v nich pracují, budou mít příjmy, a pak vy, pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího, třeba nebudete mít takové výpadky, protože právě tito lidé budou k vám chodit do firmy nebo do obchodu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení k faktické poznámce. Nyní paní ministryně Klára Dostálová, připraví se kolega Bartošek. Paní ministryně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová Děkuji. Já budu jenom velmi stručná. Já myslím, že jsme se neposlouchali. Znovu říkám, že finance jsou zaměřeny na zásobník projektů, nejde o nový dotační titul. A v zásobníku projektů budou podpořeny všechny projekty. To znamená, nějaké tady adresování kvůli stranickým knížkám, to si prosím nechte od cesty! Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, paní ministryně. (Potlesk poslanců hnutí ANO a KSČM.)

Nyní pan kolega Jan Bartošek s faktickou poznámkou také, připraví se s přednostním právem kolega Zbyněk Stanjura, který předběhl řádně přihlášeného kolegu Juránka. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No mně se na celém tom konstruktu líbí heslo hnutí ANO, že chcete jednoduchý, funkční a levný stát. Proto nejdřív daně vyberete, abyste je potom přes dotační tituly zase rozdělili zpátky, abyste dotační tituly mohli kontrolovat a abyste ty starosty zatížili spoustou papírů a vyplňování a nesmyslů, aby se v tom ztratili, a následně byste ty dotace nemuseli vyplácet. To je tedy logika, které nerozumím. Nezlobte se na mě, ale proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Vždyť stačí nechat nastavení rozpočtového určení daní, tak jak je, a starostové si s tím poradí. Ne. Tímto mechanismem vytvoříte práci pro tisíce úředníků a byrokracii, takže místo elektronizace státní správy opět půjdeme cestou papírů, vyplňování a kontroly. Toto je jednoduchý funkční stát podle hnutí ANO. Děkuji, tohle nechci.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní s přednostním právem... nebo s faktickou poznámkou, paní ministryně (Schillerová)? S přednostním právem. Tak nejdříve pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, poté paní ministryně financí. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Musím říct, že nerozumím tomu, co v těchto hodinách a minutách předvádí vláda. Problém existuje, na tom se shodujeme všichni. Neshodujeme se, jak ho vyřešit. Jednu cestu navrhli kolegové ze Senátu - k té se teď vyjadřovat nebudu. Druhou cestu tady paní ministryně pro místní rozvoj - ta je ta nejhorší, nějakým dotačním titulem. A já opakovaně, dnes už podruhé, ale je to asi podesáté za posledních pět týdnů, nabízím vládě jednoduchou cestu - a jsem rád, že tady je pan premiér.

Nemusíte ani svolávat mimořádnou vládu, pane premiére. Pokud v pondělí rozhodnete, že z vládní rozpočtové rezervy uvolníte těch 15 miliard, zhruba 10,5 miliardy pro obce, 4,5 miliardy na kraje, tak příští týden to mají hejtmani a jejich zastupitelstva, starostové (nesrozumitelné) na účtě a problém je vyřešen. Můžeme v klidu odhlasovat bod číslo 5 ve sněmovní verzi. Tím pádem se dostane na statisíce živnostníků a statisíce malých s. r. o. Teď tady už zhruba dvě a půl hodiny objevujeme dávno objevené. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

Dotační titul obecně je už ze své podstaty nespravedlivý, byrokratický, zbytečný. Tak buď vláda chce ty peníze obcím kompenzovat - a pochopil jsem z vystoupení mnoha členů vlády, že ano, tak to udělejme jednoduše. Je tady návrh 1 600. My předneseme náš návrh, který je v souladu s legislativním procesem, který byl projednán v Senátu, 1 000 a 400. My podpoříme i ten první po tom procesním návrhu, aby se o tom našem hlasovalo jako o druhém, kdyby ten první náhodou neprošel. A problém je vyřešen. A je vyřešen v průběhu příštího týdne a nemusíme ve svých poslaneckých kancelářích napříč - jak říká pan poslanec Bláha - napříč republikou poslouchat oprávněné stesky starostů. Oprávněné stesky starostů. Oni si poradí s tím sníženým daňovým příjmem, s tím jsou smířeni. A je to v pořádku. Když stát vybírá méně, tak mají méně i obce a kraje, je to logické. A nikdo nenavrhuje, abychom to dorovnávali na úkor státních financí, na úroveň roku 2019, 2018 nebo dalšího. Ale to navržené řešení je prostě zbytečně komplikované.

Paní ministryně Dostálová, to je proti zájmům těch starostů a obcí. A vy jste tady citovala dopis z Otic. Já pana starostu Otic znám dlouhodobě. Byl to - doufám, že se pan starosta, až to bude číst, nebo až to uslyší, ať se neurazí - byl to můj skvělý úředník, než se vydal na dráhu komunálního politika, je velmi úspěšný komunální politik, je potřetí v Oticích starostou. Tentokrát už neměl ani protikandidátku, protože to fakt dělá dobře a voliči, občané Otic, oceňují jeho práci.

Paní ministryně, pojďme mu teď zavolat a zeptejme se ho, když jste si ho už brala do úst, pana starostu Otic, jestli by přivítal jednoduchých 1 000 korun na hlavu příští týden, nebo dotační titul. Já vím, že on je připravený. On je vždy připravený. On má zásobník projektů. Ale proč to dělat jednoduše? A já se vsadím, že pan starosta Otic bez mrknutí oka, bez váhání řekne: No samozřejmě že jsem pro jednoduchou cestu 1 000 korun na hlavu, nebo 1 100 korun na hlavu. Pošlete mi to, já si s tím poradím. Moje zastupitelstvo si s tím poradí. Ano, v nejhorším případě, když si vymyslíte dotační titul, tak já jsem připravený poslat i žádost o tu dotaci."

Ale proč to dělat tak složitě? Nebo máme nedůvěru v obecní zastupitelstva, která se z veřejných institucí, z politických institucí těší největší podpoře našich občanů? Když srovnáte důvěru, Sněmovnu, Senát, vládu, krajská zastupitelstva, obecní zastupitelstva, tak dlouhodobě na prvním místě s výrazným náskokem jsou obecní zastupitelstva. Tak proč se tomu bráníte? Pokud říkáte, že ty peníze uvolníte.

My jsme dokonce navrhli jako občanští demokraté, aby tam byly i podmínky, aby to bylo buď na investice, nebo údržbu majetku. Nebudu potřetí říkat, že ten rozdíl je velmi malý. Myslím si, že každé zastupitelstvo si s tím poradí a že vám pak v lednu napíše, jak se ty peníze použily. Bez toho, že by psal někdo žádost, bez toho, že by se dělaly výběrové komise, bez toho, že někdo bude nad čarou, někdo bude pod čarou. Protože Petr Gazdík měl naprostou pravdu. Máme 6 250 obcí a každá si to zaslouží. Tak proč má být dotační titul? Nebo si snad myslí paní ministryně Dostálová, že některá ta obec si to nezaslouží? Tak ať nám to řekne tady, která obec si to nezaslouží. Tak když mají dostat všichni, tak proč mají psát žádosti? To mi hlava nebere. Jediné, co mě napadá, že vláda ty peníze nechce dát, ale současně říkají, že je chtějí dát. A nemůžou platit obě dvě podmínky najednou.

Tak pokud je vláda chce dát, a je na to tady většinová vůle ve Sněmovně, tak pošleme buď 1 100 plus 600, nebo 1 000 a 400. A hotovo. Problém vyřešen. Od příštího týdne to řeší zastupitelstva. A je velmi pravděpodobné, že to budou malé zakázky, že to dostanou lokální firmy. Ti, kteří potřebují zakázky v těchto týdnech a měsících. A ne, že v září se dozvědí výsledek z dotačního řízení. Já tomu rozumím. Tomu dala, tomu ne. Tomu dala, tomu ne. Ale to není to, co si ta zastupitelstva všech obcí a všech měst zaslouží.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak nyní je sice řádně přihlášena paní ministryně vlády Alena Schillerová, ale s faktickou poznámkou kolega Kalousek. Pan kolega Juránek je stále na čekačce. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl jenom stručně zareagovat na polemiku pana poslance Stanjury, který pokládal řečnickou otázku, zda ta vláda tedy chce ty peníze dát, nebo je nechce dát. No, ono platí obojí, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího. Někomu je dát chce a někomu nechce. Tímto mechanismem, že odebereme obcím zhruba 11 % jejich příjmů a potom někomu dáváme dotaci, se naprosto nepřiměřeně posiluje moc centrální vlády nad demokraticky zvolenými zastupitelstvy. A to je jedna z věcí, pro které je obtížné tento proces akceptovat. Prostě chceme-li tu moc nechat vyváženou, tak vraťme těm obcím peníze. Ať už způsobem, který navrhují senátoři - já jsem ochoten iniciovat rychlou jednorázovou novelu RUD, to je jedno. Ale nějakým způsobem to těm 6 248 obcím vraťme, aniž bychom vybírali, které ano a které ne, pokud to myslíme poctivě.***
Přihlásit/registrovat se do ISP