(Schůze pokračovala ve 14.30 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Je 14.30, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, vážený pane premiére, já zahajuji třetí jednací den přerušené 49. schůze Poslanecké sněmovny.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami, případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Náhradní karty pak platí, tak jak byly vydány pro 50. schůzi. Stejně tak omluvy platí, jak byly již načteny pro 50. schůzi. Nicméně mám zde balík nových omluv, se kterými vás nyní seznámím.

Pan poslanec Jiránek se omlouvá mezi 14.30 a 18. hodinou z důvodu jednání, pan poslanec Pustějovský se omlouvá mezi 15.30 a půlnocí, tedy do konce jednacího dne, z pracovních důvodů, pan poslanec Kytýr se omlouvá mezi 14.30 a 18. hodinou z pracovních důvodů, pan poslanec Strýček se omlouvá mezi 14.30 a půlnocí, tedy do konce jednacího dne, z důvodu pracovních, pan poslanec Řehounek se omlouvá mezi 14.30 a 18. hodinou z pracovních důvodů, pan ministr obrany Metnar se omlouvá od 14.30 do konce jednacího dne z důvodu naléhavých pracovních povinností v rámci rezortu Ministerstva obrany, paní poslankyně Adámková se omlouvá mezi 14.30 a 18. hodinou z pracovních důvodů, pan poslanec Bojko se omlouvá od 14.30 do konce jednání z pracovních důvodů, pan poslanec Nacher se omlouvá mezi 14. a 19. hodinou do konce jednacího dne z pracovních důvodů, paní poslankyně Nevludová se omlouvá od 14.30 do konce jednání z pracovních důvodů, pan poslanec Kohoutek se omlouvá od 14.30 do konce jednání ze zdravotních důvodů, pan poslanec Schwarzenberg se omlouvá od 14.30 do 19 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec Venhoda se omlouvá mezi 13.45 a 19. hodinou z pracovních důvodů, pan poslanec Sadovský se omlouvá mezi 13. hodinou a 9.45 hodin večerních z důvodů pracovních, pan ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se omlouvá z jednání od 14.30 do 16 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Kalousek se omlouvá mezi 14.30 a 18. hodinou z pracovních důvodů a pan poslanec Bělica se omlouvá mezi 14.30 a 19. hodinou z pracovních důvodů. To by tedy byly omluvy.

 

Dnešní jednání zahájíme bodem

 

386.
Ústní interpelace

které jsou určené předsedovi vlády České republiky nebo vládě České republiky jako celku a ostatním členům vlády. Dnes bylo za účasti ověřovatelů vylosováno pořadí poslanců, v němž budou vystupovat a podávat ústní interpelace nejprve na předsedu vlády Andreje Babiše či vládu České republiky, a to v čase od 14.30 do 16 hodin, na ostatní členy vlády pak od 16 do 18 hodin.

Seznamy poslanců podle vylosovaného pořadí vám byly rozdány do lavic. Upozorňuji všechny poslance i interpelované členy vlády, že pokud budou vyčerpány interpelace na předsedu vlády Andreje Babiše, bude ihned zahájen blok interpelací na ostatní členy vlády.

Nyní dávám slovo paní poslankyni Markétě Pekarové Adamové, která byla vylosována na prvním místě, aby přednesla ústní interpelaci na předsedu vlády České republiky Andreje Babiše ve věci reklamy Českých drah v Mafře. Připraví se pan poslanec Kolářík. Prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, státní dopravce České dráhy utratil od roku 2015 celkem 112 mil. korun za propagaci a marketing u mediální skupiny Mafra. Ostatní mediální skupiny, a to i srovnatelně velké, získaly o řád nižší zakázky. Mafra - to vám asi nemusím připomínat - spadá do vašeho svěřenského fondu. Vy máte velmi rád grafy, tak já tady ten graf porovnávající, kolik tedy která z těch daných skupin získala zakázek mezi těmi lety 2015 až 2019, mám. A tam je naprosto patrné, ten červený sloupec patří právě Mafře, že zcela vynikala oproti těm ostatním. (Ukazuje graf.)

Vy se k tomu odmítáte příliš do médií vyjadřovat, proto se tedy ptám já takto vás, zda považujete za správné, že takovéto objemy byly vyplaceny zrovna tedy Mafře bez výběrového řízení. Zrovna vy, který říkáte, že vaše hnutí je protikorupční, tak jste určitě také sám znepokojen, že tady neprobíhají zakázky u státních podniků, a zajímalo by mě, co říkáte na to, že to probíhalo zejména za šéfa drah Pavla Krtka - zajímal by mě váš vztah s Pavlem Krtkem, zda můžete okomentovat, jestli jste s ním sám někdy na i toto téma třeba hovořil a jednal. Protože bývalý ministr Kremlík řekl, že jste často úkoloval šéfy Českých drah napřímo, že to vnímal tak, že vyšší bere, a proto to ani nějakým způsobem nerozporoval.

Vy, který se často chlubíte i tím, že šetříte i na papíru do tiskárny na ministerstvech, tak určitě byste měl být znepokojen takovouto situací. A mě by tedy zajímalo, jak to vnímáte a jaká je vaše pozice k tomu (upozornění na čas), že zrovna firma z vašeho svěřenského fondu takto uspěla u Českých drah.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím o přesnější dodržování času. A slovo má předseda vlády Andrej Babiš.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Takže dobrý den, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové. Já vlastně ani nevím, jak bych měl na takový dotaz odpovědět, protože se samozřejmě nejedná o působnost vlády, a České dráhy jsou akciová společnost, mají svoje vedení. Je tam obchodní vedení, které je plně v rukou statutárního orgánu. A vůbec nerozumím, proč se mě na to paní poslankyně ptá, nová předsedkyně TOP 09. Asi jste stále nepochopila, že ten antibabiš nefunguje.

A vy dobře víte, že ten dotaz je nesmyslný. Za prvé se netýká mojí funkce. Ty nějaké drby, které jste tady říkala o Krtkovi a o Kremlíkovi, tak k tomu nemám co říct. A v podstatě dobře víte, že jsem odešel z firmy v roce 2014, že váš šéf pan Kalousek s kolegy tady prosadili lex Babiš, na základě toho jsem postupoval podle lex Babiš a uložil jsem firmu do svěřenských fondů, nemám s tím nic společného. A pokud máte pocit, že tam je něco špatně, no tak samozřejmě můžete se obrátit na příslušné instituce - na Úřad pro hospodářskou soutěž nebo na policii, jako to není problém. Já k tomu de facto nemám co říct. A pokud máte nějaké pochybnosti, no tak musíte interpelovat někoho jiného, protože já skutečně tohle neřeším, ani nemíním řešit. Nevidím na to nejmenší důvod.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Paní poslankyně má zájem o doplňující dotaz, takže prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Ten dotaz byl zcela jasný. Vy jste na něj vůbec neodpověděl. Nešlo o žádné drby ani klepy, nic takového. Já se jenom prostě ptám, jaká byla vaše vazba s panem tehdejším generálním ředitelem panem Krtkem. To jste vůbec nezodpověděl. Jak jste spolu komunikovali třeba v případě i právě věcí, které se týkaly možného propagování Českých drah, zda jste v tomto směru třeba vůbec nevyvíjeli aktivitu. Tak to tady řekněte napřímo a nezkoušejte tady nálepkovat. Tohleto není antibabiš, tohleto je opravdu snaha o to se dozvědět, jaká je skutečná pravda v případě zadávání takto významně velkých zakázek které nás, a potažmo tedy daňové poplatníky, protože se jedná o státního dopravce, nestály málo peněz. Byly to desítky milionů, v součtu víc jak sto milionů korun. To určitě stojí za řeč. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP