(17.40 hodin)

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Děkuji, pane předsedající. Paní poslankyně, obecně jenom shrnu, že ta strategie, která respektuje v principu dva základní postuláty, a to za prvé, tak jak bylo řečeno, očkování bude dobrovolné, a za druhé bude hrazeno plně, má těchto několik částí. Jednak je to přehled složek a zúčastněných subjektů, přehled vakcín, organizace očkování, očkovací schémata, distribuce, přehled potřebného materiálu, indikační skupiny, fáze očkování, úhrada, množství, registrace, komunikace a další. A v rámci tohoto budou řešeny i v korelaci s Evropskou unií ty případné pasy, o kterých jste mluvila.

Já si velmi dobře umím představit, ale zatím vám tuto definici neumím říct, protože jednak ta očkovací strategie v těch prováděcích předpisech zatím není dokončená a jednak pořád ještě čekáme na podobné informace, nebo sdílíme podobné informace s ostatními evropskými zeměmi. Podpořím to, co řekla paní hlavní hygienička, že ten, kdo bude očkován, a priori bude zvýhodněn tím, že bude mít v rámci Evropské unie pravděpodobně jednodušší cestování a s největší pravděpodobností se na něho nebude vztahovat většina těch omezujících opatření. Dneska to byl koneckonců i jeden z dotazů v rámci tiskové konference na Ministerstvu zdravotnictví. A včera byl zadán příkaz k urychlenému ustanovení registru očkování, který bude shromažďovat vakcíny, jednak vakcinace stran covid, jednak v budoucnu i ostatních, protože to je to, co nám chybí. Bude to součástí integrovaného datového rozhraní resortu, který bude garantovat ÚZIS. Takže informace o tom, kdo je a kdo není očkován, samozřejmě při zachování všech pravidel ochrany osobních údajů, tak jako ostatně je ÚZIS povinen i se všemi ostatními daty, se kterými dlouhá léta pracuje za všech bezpečnostních kautel, bude k dispozici a tuto informaci budeme mít.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Tak, prosím.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane ministře, já se tedy zeptám konkrétněji. Pokud nepůjde o cestování, bude občan, který nebude chtít vycestovat z České republiky, odmítne, že nechce být očkovaný, bude to pro něj znamenat nějaké omezení? Zeptám se tedy konkrétně. Bude muset oproti tomu neočkovanému nosit roušky? Protože předpokládám, vzhledem k tomu, co vidím v diskusích na sociálních sítích a v těch reakcích, že o to očkování není příliš velký zájem. Tak by mě zajímalo, jak budete postupovat.

A další věc je, nakupujete přece jenom velké množství vakcín. Co bude s těmi vakcínami, které nebudou využity? Můžeme je pak nabídnout jinému státu například? Nebo, já nevím, budete nějak nutit, ale ne tak nepřímo, společnost, aby se očkovala?

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Prosím, pane ministře.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Děkuji. Vezmu to od konce. Nutit nikoho nebudeme. Vakcíny, tak jako to dělají i ostatní země v případě, že by nebyly využity, dají se použít například do jiného státu. Toto má řada zemí už i takto nadefinováno. Neřekl bych, že bude ten člověk penalizován, ten, který nebude. Ale ten, který bude, bude ale určitě zvýhodněn. Je to i součást té motivační kampaně.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. A v tuto chvíli vystoupí poslanec Marian Bojko, opět s interpelací na pana ministra zdravotnictví Jana Blatného. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marian Bojko: Děkuji za slovo, pane místopředsedo, pane předsedající. Vážený pane ministře, máme ten protiepidemický systém PES, který vlastně je pětistupňový. Ale postrádám tam stupeň nula. Neexistuje stupeň nula. V prvním stupni je opravdu velké množství omezení, nemůžou se pořádat rockové koncerty, nikde není, co bude, když bude nějaký stupeň nula. Nezaznělo to v médiích. Možná to zaznělo, já už delší dobu média nesleduji, protože to je jenom strašení. Takže na to bych chtěl znát odpověď.

Další věc. Když se teď otevřely ty obchody a lidi konečně mohli vyrazit do obchodů koupit dětem boty, když jsem viděl ty fronty před tím PEPCO, tam stojí stovky lidí. PEPCO otvírá v 9 hodin a lidi už v osm hodin stáli ve frontě, aby mohli koupit dětem botičky. To je také šílené. A stojí tam s těmi dětmi, protože jim to samozřejmě musí zkusit. Ty boty tam jsou levné, každý nemá tisíce na botičky z nějakého značkového obchodu.

Za rok jsme nebyli schopni najít nějaký lék na tuto nemoc. Většina lidí se vyléčí doma v karanténě, ani nevědí, že jsou nemocní, ale budeme vakcinovat zdravé lidi. Pan premiér dneska řekl, že ta vakcína bude zdarma. Nic není zdarma. Někdo to zaplatit musí, vždycky. Takže to budou platit pojišťovny z odvodů těch pojištěnců. Přiznám se, že mě rozsekalo video Michala Suchánka, kde on vlastně říká: Otevřeli jsme divadla, otevřeli jsme kina, cirkusy bez diváků. To je jako byste dal svému kamarádovi, který nemá ruce, akordeon. Taky bude šťastný asi, že? Nebo ten, který nemá nohy, když mu koupíte boty. (Upozornění na čas.) Takže... Ten čas nebyl zapnutý.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Ten čas vám nikdo nepustil, protože tady nepustili čas, takže já jsem to tak odhadl podle hodinek.

 

Poslanec Marian Bojko: Tak vám děkuji, že jste (nesrozumitelné, mluví mimo mikrofon).

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pane ministře, prosím, máte prostor pro svoji odpověď. Poprosím, aby se spouštěla časomíra.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Děkuji, pane předsedající. Pane poslanče, jenom krátce. Ten dotaz byl zejména, kdy bude ukončen systém PES. Obecně je plánováno, že ve chvíli, kdy bude zastaveno komunitní šíření, což je tehdy, kdy je zhruba méně než 5 % populace infekční v té dané oblasti, tak se nemluví o epidemii. Dá se to odhadovat procentem pozitivity těch testů. V současné době, kdybychom započítali všechny testy, které máme, i ty, které reportujeme, i které zatím nesmíme reportovat podle platné metodiky, to znamená i ty antigenní testy, tak se pohybujeme kolem 14 %. To znamená, zatím komunitní šíření trvá, ale bývalo kolem 35 %, takže ten pokles je patrný. V té době je plán ten systém dát pryč.

A tak jak jsme minule byli požádáni Poslaneckou sněmovnou, tak je připravena i tabulka pro ten systém PES, která ve stupni číslo jedna nepočítá s nouzovým stavem, ona vede k rozdílným výsledkům, má jinou sílu těch opatření, ale Poslanecká sněmovna s ní bude seznámena.

A pokud se týká toho, že jste říkal, že se očkují zdraví lidé, tak to je prosím princip očkování. Vždycky se musí očkovat zdraví lidé právě proto, aby neonemocněli. A musí se jich proočkovat dost, aby chránili i ty, kteří například očkováni být nemohou. To je princip solidarity při očkování.

K frontám, které jste řekl. Ano, ve chvíli, kdy jsou dva měsíce zavřené obchody, tak se dá předpokládat, že po jejich otevření se minimálně první dny budou tvořit fronty. Ani tady bych to neviděl příliš černě, protože aspoň podle informací, které jsme si zjišťovali, tak není pravda, že by se jednalo o většinový jev. Ale určitě u některých obchodů u toho dojít mohlo, stejně jako například před kadeřnictvími. O tom vím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Bojko má zájem o doplňující otázku.

 

Poslanec Marian Bojko: Já bych se chtěl zeptat, proč vlastně v těch domovech pro seniory netestujeme ty stařečky a stařenky nějakou jinou metodou než takhle, prostě hluboko zavádět do nosu. Mám spoustu lidí, kteří si telefonují, že je to bolí. Někteří tvrdí: A já to vydržím. Prostě si myslím, že už jsme někde tam, kde bychom to mohli dělat výtěrem z krku nebo ze slin a netrápit je dvakrát týdně takovou metodou.

A ještě jedna věc. Ti lidé nemají sociální kontakt. Umírají i ze stesku. Za letošní říjen umřelo údajně 480 lidí s covidem, ale téměř 900 jich umřelo z jiných příčin, více o 900 než za loňský říjen. A ty jiné příčiny jsou hlavně prostě nemožnost se setkat se svými blízkými, stesk, nedočkají se operací, nedočkají se vyšetření a umřou (upozornění na čas), že nejsou operováni.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan ministr odpoví. Prosím.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Jenom velmi krátce. Věřte mi, pane poslanče, že i já jako lékař bych byl nadšený, kdybychom mohli dělat ty testy jinak. Věřím, že to brzo bude. Jsou první testy, které prokazují jakési výsledky, ale zatím nejsou na takové úrovni, abychom je mohli srovnat efektivitou s těmi ostatními. Když je něco příjemné, to neznamená bohužel, že to funguje. Jakmile budou k dispozici dobře funkční testy třeba ze slin, tak je určitě používat budeme. Zatím takové nemáme. Jinak mě to mrzí úplně stejně jako vás.

A k těm počtům těch, kteří zemřeli. Tak ano, v říjnu opravdu zemřelo asi 1 200 lidí nad úmrtí proti předchozímu roku a nebylo to dáno covidem. A ano, tito lidé pravděpodobně zemřeli kvůli tomu, že byla odkládána péče kvůli epidemii. To víme, já jsem to prezentoval i na naší datové konferenci. Je to veřejně k dispozici na našich serverech. Nemyslím si, že by majorita těchto lidí zemřela steskem, spíše to byly ty jiné varianty, což ty smrti nijak nesnižuje. Právě proto je cílem všech těchto opatření uvolnit zdravotnický systém tak, aby mohl opět poskytovat služby naplno.***
Přihlásit/registrovat se do ISP