(15.20 hodin)

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Jenom krátce. Pane poslanče Munzare, už to asi nebudu dál eskalovat. Myslím si, že podstatný je výsledek. Prostě připravilo se to správně, podpořila jsem návrh pana senátora Goláně, lidé to dostanou zpětně. Už to není třeba asi tady vysvětlovat.

Pane předsedo Jurečko, vy jste se ptal na tu notifikaci. To vám samozřejmě zašleme. Já myslím, že jsme pro to udělali, co jsme mohli, ale samozřejmě můžete si to v každém případě ověřit.

A ještě jste tam měl jednu poznámku. Teď... můžete mi připomenout? Ještě něco důležitého jste tam zmínil. (Reakce posl. Jurečky.) Insolvence, to vám pošleme. A ještě něco jste měl, abych nezapomněla? Teď mi to vypadlo. (Reakce posl. Jurečky.) Aha, výborně. Asi jste včera nesledoval jednání vlády. Omlouvám se. Včera byly schváleny vlastně tři programy a hned na ně poskytnuty peníze, asi za 10 miliard. Možná vám to uniklo, tak já to ráda připomenu. COVID - Nájemné bude pokračovat. A vlastně on ten COVID - Nájemné, tak jak to vysvětloval pan vicepremiér Havlíček, byl vyplacen za červenec, srpen září, kde vlastně žádné restrikce nebyly, a teď bude říjen, listopad, prosinec, kde restrikce jsou. Obojí 50 %, takže si to můžete spočítat.

Pak jsme vytvořili další, druhou vlnu COVID - Ubytování, kde se hotelům poskytne za každý den zavření od začátku nouzového stavu, čili od toho října, 100 až 330 korun podle kategorie, úplně za stejných podmínek jako na jaře, nebo v jarních, letních měsících. Je to COVID - Nájemné, asi zhruba 3 miliardy jsme poskytli, COVID - Ubytování asi 3,5 miliardy a pak je tam COVID - Gastro, kde se každé restauraci poskytne podle klíče, jak má zaměstnance, 400 korun na osobu, ale není to na ty zaměstnance, je to vlastně na fixní náklady. Jenom se jako klíč vezme počet zaměstnanců. Kromě toho jede kompenzační bonus, ten jede pořád. Ten je nastaven tak, že pokud je nouzový stav, tak pořád běží a jsou omezení. Stačí - nemusí být provoz zavřený, stačilo omezení té restaurace, že tam měli čtyři lidi u stolu, na 15 metrů nějaké omezení, tak mohou čerpat kompenzační bonus.

Teď schválíme, věřím, tady ten souběh. Antivirus pokračuje. Budeme se bavit o jeho prodloužení. Tam je - 100 procent kompenzace na mzdy jsme dali při uzavření provozu, a samozřejmě jsme schválili i béčko i na karanténu. Takže to jsou všechno programy, a včera jsme přidali tedy tyto programy, kam bylo alokováno 10 miliard, a dnes budeme ještě mít vládu. Jen co odsud odejdu, tak se domluvím s panem premiérem, a ještě budeme řešit podporu kultury. Takže se to dneska připravovalo rychle s kolegy.

Takže já si myslím, že v tomto směru prostě v rámci možností děláme, co můžeme. A že budete navrhovat nějaké zvýšení, to já jsem zvyklá. Opozice navrhuje ke všemu, cokoliv udělá vláda, tak vždycky zvýšení. Ale má to jedno důležité ale, a to důležité ale budeme řešit zítra a bude to rozpočet. Protože pokud nebude rozpočet, bude rozpočtové provizorium. A to všichni víte, co znamená. Já to zítra ještě připomenu ve své úvodní řeči. Hlavně to znamená to, že se můžeme bavit, o čem chceme, můžete navrhovat, co chcete, nebudou na to peníze. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní místopředsedkyni vlády a ministryni financí Aleně Schillerové. Nyní ještě faktická poznámka pana poslance Ferjenčíka, potom kolegy Jurečky. Máte slovo k faktické poznámce, pane poslanče.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Já mám jenom dvě věci na paní ministryni. Jednu, aby pokud možno tlumočila panu Havlíčkovi stížnost, kterou já dostávám ve velmi vysokých počtech, a to je, že program COVID - Nájemné je extrémně byrokratický náročný a že je pro ty provozovatele provozoven extrémně obtížné na něj dosáhnout. Takže tohle je jedna věc, co bych poprosil tlumočit.

A druhá věc k tomu rozpočtu na tu záchranu. My říkáme, kdyby se skrečoval daňový balíček, tak tady máme 100 miliard, které se dají použít na záchranu ekonomky, a myslíme, že by to bylo lepší nakládání s těmi penězi, že prostě stát zachraňuje ty, kteří jsou aktuálně v krizi, místo toho, aby je rozdal plošně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Mariana Jurečky a hlásí se paní ministryně financí. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Vážená paní ministryně, děkuji za to, že dneska i reagujete v debatě, toho si vážím. Nicméně chci se zeptat - nebylo by jednodušší, kdyby vláda měla čitelný a předvídatelný přístup v těch podporách vůči celému spektru podnikatelů, kteří jsou postiženi, který bude mít základní principiální parametr, jako třeba mají v Německu nebo v Rakousku? Vy ta data máte z loňského roku, kdy se jednoduše řekne, v Německu, v Rakousku řekli, když vám poklesnou tržby o 40 %, tak vám kompenzujeme buďto 80, nebo 75 % tržeb. U nás by to bylo řekněme adekvátně té ekonomické situaci, že by stačilo 70 % kompenzovat. Máte ta data z EET u většiny těchto subjektů nebo toho největšího spektra. To by mně dávalo úplně nejjednodušší logiku, protože v okamžiku, kdy vy jdete tou cestou platba na lůžko apod., každý ten podnikatel je v jiné situaci. Někdo bude mít zařízení, které nově zainvestoval, má tam vysoké zatížení. Někdo je v situaci, kdy už to má zaplacené, nemá tam odpisy atd., a není to úplně objektivní, ta podpora, vzhledem k tomu, jak ten podnikatel si plánoval svůj byznys plán a jak mu do toho teď opatření vlády zasáhla. Takže mně by dávalo větší logiku, řekněme, tím parametrem: poklesly tržby o 40 %, nastupuje mechanismus předvídatelné kompenzace ve výši třeba 70 % daných tržeb. Takto na to jdou v Německu nebo v Rakousku. Mně to přijde daleko jednodušší než mít několik různých kategorií, kde si opravdu podnikatelé stěžují na tu složitost a velmi problematickou administrativu.

A mám na vás prosbu. Myslíte, že by bylo možné Poslanecké sněmovně poskytnout informace za druhou vlnu, kolik podnikatelských subjektů žádalo, podalo žádost v rámci kompenzačního bonusu, kolik bylo úspěšných a kolik ne, případně jaké jsou ty důvody? Děkuji moc.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka paní poslankyně Pekarové Adamové, která je zatím poslední přihlášená do rozpravy. Máte slovo, paní poslankyně, k faktické poznámce.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Já doplním vlastně k předřečníkům, protože je ta reakce právě z byznysového světa taková, že to, co tady slýchávají ať už na tiskových konferencích, ať už z mediálních vystoupení jednotlivých ministrů, tak je víc propaganda než realita. Protože když se podíváme na to, jak to v reálu pro ně vypadá, tak skutečně když včera jste něco schválili, tak reálně oni můžou tu pomoc očekávat v lepším případě v řádu týdnů, v horším případě a zcela reálnějším případě v řádu měsíců. Takže ve chvíli, kdy ano, tady se vznáší nějaké nové programy, nové prodloužení programů atd., ale přístup k nim je takový, že teď si nějak pomozte, teď si nějak poraďte a my vám za pár měsíců možná něco pošleme. Až to všechno ti úředníci, ty složité žádosti, které jste museli předtím vyplnit, vyhodnotí, tak pak možná mnozí z nich už budou dávno mít zavřený krám. A to je prostě vaše pomoc. To není reálně něco, co zachrání ty byznysy. To je něco, co je už dneska jenom posílá s takovým trošku hořkým výsměchem, kdy se zbytek společnosti diví - co ještě ti podnikatelé chtějí. Vždyť tady je takový dlouhý seznam toho, co všechno vláda už jim dala, poskytla. Vytváří to akorát ve společnosti velkou nevraživost vůči nim, protože opravdu mají ostatní pocit, vždyť je pomoženo, pomohlo se dost.

Ale reálné příklady? COVID - Ubytování, který tady byl zmíněn. Pomoc za jaro přicházející začátkem prosince? Tak prosím pěkně, co to je jiného než výsměch? Tak prosím tady neříkejte tím stylem, tohle všechno přece je skvělá pomoc, když víme, jaká je realita!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Také děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě faktická poznámka pana poslance Martina Jiránka. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Martin Jiránek: Dobrý den, kolegyně, kolegové. Já také k paní ministryni. Pan ministr Havlíček v pátek říkal, že na pondělí chystá velkorysé plány, vysoké kompenzace, a vlastně jediné, s čím přišel navíc oproti tomu, co tady bylo předtím, jsou kompenzace restauracím. Samozřejmě za ně moc děkuji. Ale co ty další obory, které jsou zavřené? Fitness centra například a další sportovní organizace. Vy se jdete bavit odpoledne s panem premiérem o COVID - Kultura. Co ty další? Co třeba prádelny, které nejsou přímo zavřené, ale jelikož na horách zavřete hotely, tak tam ty prádelny nebudou vůbec fungovat? Promluvte s panem premiérem i o tomto. Moc děkuji. Doufám, že jsme se poslouchali. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP