(Schůze zahájena v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, než zahájíme tuto 75. schůzi, rád bych vám připomněl, že ve 14.30 bude zahájena 77. schůze Poslanecké sněmovny s jedním bodem.

A nyní tedy zahajuji tu 75., všechny vás vítám. Všechny vás odhlásím, požádám vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi nahlásili, kdo hlasuje s kartou náhradní.

Schůzi jsem svolal podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 49 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou 3. prosince tohoto roku.

Než přistoupíme k ověřovatelům, tak bych jenom chtěl říct, že dnes máme 10. prosince a narozeniny má náš kolega Tomáš Hanzel a pan kolega Karel Schwarzenberg. Ani jednoho nevidím, ale oběma velká gratulace. (Potlesk.)

A teď tedy navrhuji, abychom určili pana poslance Jana Čižinského a pana poslance Tomáše Vymazala ověřovateli této schůze. Ptám se, jestli má někdo jiný návrh. Můžete si to i chvilku rozmyslet, protože stále čekáme, až naplníme kvorum. (Gong.)

Já zatím přečtu omluvy. Samozřejmě platí dohoda předsedů poslaneckých klubů, že ti poslanci, kteří nejsou přítomni ani nejsou písemně omluveni, se považují za omluvené na základě dohody předsedů všech poslaneckých klubů, zasedáme v polovičním formátu.

Z členů vlády se omlouvají: Jan Blatný - pracovní důvody, Jana Maláčová - pracovní důvody, Lubomír Metnar - pracovní důvody, Tomáš Petříček - zdravotní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody, Miroslav Toman - pracovní důvody.

Tak. Ještě chvíli vyčkáme, protože stále další poslanci přicházejí do sálu. Já ještě jednou připomínám, že hlasovat budeme nejprve osoby ověřovatelů.

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové, zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro navržené osoby ověřovatelů. Kdo je proti?

Hlasování číslo 1, přihlášeno 73, pro 70, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovateli 75. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Jana Čižinského a poslance Tomáše Vymazala.

 

Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 75. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 jednacího řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.

Já zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 2, přihlášeno je nás 75, pro 65, proti 1. Návrh byl přijat. Konstatuji, že pořad schůze byl schválen.

 

A nyní tedy otevírám bod číslo

 

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 7/2002 Sb.,
o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů,
ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 683/ - prvé čtení

Z pověření vlády předložený návrh uvede ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Prosím, paní ministryně, ujměte se slova.

 

Ministryně spravedlnosti ČR Marie Benešová Přeji dobré jitro a děkuji za tuto schůzi, která nám pomůže upřednostnit zákony, které jsme se zavázali i ve spolupráci s GRECO, že Česká republika přijme. Prvním z nich je zákon, který pan předseda uvedl. Jedná se o vládní návrh zákona o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů, který byl předložen v souladu s plánem legislativních prací této vlády a na doporučení skupiny států proti korupci.

Když jsme tento zákon připravovali, tak jsme intenzivně komunikovali se zástupci soudů, státních zástupců, byly k tomu pořádány kulaté stoly, konzultovali jsme jej v maximální možné míře a myslím, že jsme jej vyladili natolik, že na tom zákonu je v podstatě shoda.

Hlavním cílem je posílení záruk zákonnosti řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů, a to zejména kárných řízení. Tohoto cíle má být dosaženo především zavedením druhého stupně řízení. Dále je účelem tohoto návrhu uzpůsobení právní úpravy tak, aby řízení mohla probíhat efektivněji. Navrhuje se zavést přípustnost odvolání, a to proti omezenému okruhu rozhodnutí. Odvolání nemá být přípustné zejména proti rozhodnutím procesního rázu. Nově mají místo jednoho kárného soudu existovat čtyři kárné soudy. V prvním stupni povedou řízení vrchní soudy, ve druhém stupni Nejvyšší soud nebo Nejvyšší správní soud. Nejvyšší soud má rozhodovat ve věcech soudců rozhodujících ve věcech správního soudnictví a dále ve věcech státních zástupců a soudních exekutorů. Nejvyšší správní soud pak má rozhodovat ve věcech soudců rozhodujících výlučně v jiném než správním soudnictví.

Má být zajištěna jednotnost rozhodování odvolacích kárných soudů, má být zřízen společný senát odvolacích kárných soudů, který se bude zabývat zejména sjednocováním rozhodnutí. Kárné senáty vrchních soudů mají být složeny i nadále speciálně. Kárný senát vrchního soudu má mít šest členů, a to tři soudce z řad soudců vrchních soudů, krajských a okresních soudů a tři přísedící z řad právníků, kteří nejsou soudci. Přísedícími v řízení ve věcech soudců a státních zástupců mají být státní zástupce, advokát a osoba vykonávající jiné právnické povolání. Přísedícími v řízení ve věcech soudních exekutorů mají být soudní exekutor, advokát a osoba vykonávající jiné právnické povolání. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP