(11.40 hodin)
(pokračuje Schillerová)

To znamená, je to navázáno na to, jestli je ta volná živnost, o které hovoříte, a on skutečně fotil, říkala jsem to v tom příkladu, fotil třeba svatby, fotil konference, fotil semináře. Ty jsou samozřejmě zakázány nebo omezeny těmito restrikcemi, tak na to nárok má, ale musí to skutečně správce daně zkoumat a zkoumá, protože je celá řada oborů, které dál mohou fungovat a dál mohou být vykonávány.

A to navýšení. Víte, pane předsedo, to já jsem tady zažila i na jaře. A pak jsem zase zažívala to, jak to bereme ze sdílených daní. Těch 500 korun jede od jara, je to částka, kterou jsme nastavili, odpovídá to měsíčně zhruba minimální mzdě. Já chápu, že by si vydělali ti živnostníci více, mně to je nesmírně líto, že k tomu ke všemu došlo a dochází. Aspoň jsme udělali to, že je to slučitelné se všemi dalšími pomocemi, to znamená s ošetřovným, s COVID - Nájemným, uzavřené provozovny, Antivirus, když má zaměstnance a tak dále, takže se to může nasčítat. Samozřejmě je nám to velmi líto, ale na druhé straně - a omlouváme se za to pořád a opakovaně - způsobil to covid a my teď řešíme tyto důsledky. Ale když vy budete to zvyšovat na 700, na 800 a tak dále, tak zase zatínáme další sekeru nejen do státního rozpočtu, ale i do sdílených daní.

Takže to jsou důvody, proč jsem ke všem těmto návrhům dala stanovisko záporné kromě těch dvou, které jsem podpořila a které prošly, a jsem připravena o kterémkoliv případu, který mi tady popisujete - pošlete mi je - o tom konkrétně debatovat a vysvětlovat. Já jsem jich celou řadu řešila osobně. Léčitel má - já nevím - provozovnu, která se musela zavřít, nemohou mu tam chodit lidé - třeba teď z poslední doby, co jsem řešila, co jsem si teď vzpomněla - ale on ještě dělá čaje a různě, tak samozřejmě Finanční správa to zjišťuje, jestli nemá nějaký další předmět činnosti. Prokázalo se, že ne, pacienty nemůže přijímat, nemohou tam chodit do té provozovny, provozovnu má, neměl ji zaregistrovanou, dostal podporu. Dostal ji zpětně od všech restrikcí. Já nevím... Paní šila rukávy obleků, dodávala to do firmy, která teď je zavřená. Zase, ten případ se posoudí, akorát berňák to víc zjišťuje, aby tam nebyl... Není to ta plošná, obrovská pomoc za téměř 21 miliard, jako byla na jaře. Tím se od sebe tato dvě období liší. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě pan předseda Jurečka s přednostním právem. Vy mě týráte jako předsedajícího. Já vím, že máte přednostní právo, takže (smích) máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Paní ministryně, nezlobte se na mě, ale lidem tuto odpověď nikdo rozumný dát nemůže, protože ti lidé, tak jak jste popisovala vy - jak se to pověřuje, zkoumá, úředníci tím procházejí, těmi žádostmi - přes tři měsíce ti lidé nemají žádnou odpověď. Nemají ani korunu a musí platit, odvádět zálohy na sociální, zdravotní pojištění, jinak je prohlásíte za nespolehlivé plátce a jejich problém se dál zvětšuje a zvětšuje. Takže to není odpověď pro ty lidi. Vy se tady teď zaklínáte dopadem na státní rozpočet, ale z loňského deficitu státního rozpočtu 370 miliard korun jenom 37,5 % šlo na tu přímou pomoc. Kdo to zaplatí, ten deficit, v budoucnu? Ekonomicky aktivní lidé a naše děti. Takže těm, kteří to mají v budoucnu platit, vy dneska říkáte: Sice se zadlužujeme, z toho dluhu dáme na tu přímou pomoc jenom 37 %, zbytek se někde rozpustil ve výdajích resortů, ale prostě jako sorry, tři měsíce vláda vám říká, tři měsíce nedostanete nic, a ještě plaťte státu odvody. To je fakt nelogické.

A já si myslím, že argumentovat při různých typech jiných výdajů, které tady jsou - a jsou velmi diskutabilní, že v řádu jednotek miliard korun se tady nezvýší kompenzační bonus, že v téhle situaci vůči těm lidem je to brutálně, ale brutálně nefér. My jsme tady mohli udělat systém, který by byl poměrně jednoduchý, logický, zpětně kontrolovatelný, ale ne, vy to radši budete kontrolovat týdny a týdny a ti lidé budou v průšvihu stále větším a větším. To je přístup současné vlády! To je přístup váš a vy za něj nesete plnou zodpovědnost!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě paní vicepremiérka. Máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Budu velmi stručná. Tady na mě ukazuje pan předsedající, ať nemluvím dlouho.

No, pane předsedo, pojďme si nalít čistého vína, jak to skutečně je. To, co vy jste navrhl, by znamenalo opět plošné vyplacení jako na jaře. A opět si to tady budeme povídat: Ano, to je ono. To je ono. Pošlete mi ty konkrétní případy, o kterých tady mluvíte. Já každý případ, dostávám jich celou řadu, žádám Finanční správu, ať to řeší, některé jsem řešila osobně, protože ti lidé mě třeba požádali o telefonát nebo o nějaký video call, pošlete mi ty případy, já vám na všechny odpovím. Velice ráda.

A k tomu rozpočtu. Když už tady se tak zaklínáte, tak ten rozpočet dopadl na 367 miliard, tuším, dopadl proto, protože jsme vybrali o 111 miliard na daních více. Výdaje jsme vyčerpali téměř do koruny. Rozdíl byl 18,8 miliardy, ty jsou v nespotřebovaných nárocích a čerpají je resorty nyní, v letošním roce. Takže výdaje jsme trefili téměř na korunu a příjmy, tam bylo pár překvapení, vysvětlovala jsem to na briefingu, nebudu to teď protahovat.

Ale vy zas odpovězte vašim voličům, jak jste hlasoval pro schodek rozpočtu, který umožnil, abychom mohli právě tak masivní pomoc poskytnout, ať už přímé pomoci, nebo v daňových opatřeních, nebo třeba i těmi subvencemi. Jak jste hlasoval? No, hlasoval jste proti. To znamená: kdyby ten schodek se neschválil, tak jsme nedali žádnou pomoc. Takže prosím mluvte fér. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Budeme pokračovat, a to návrhem na usnesení, protože všechny pozměňovací návrhy byly prohlasovány.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, ve znění zákona č. 584/2020 Sb., podle sněmovního tisku 1134, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahájil jsem hlasování číslo 106 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 106. Přítomno 99 poslanců, pro 97, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona jsme vyslovili souhlas.

 

Předám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přeji pěkné poledne už téměř. Takže se vrhneme na další bod a jedná se o

 

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 437/2020 Sb.,
o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory
a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii
/sněmovní tisk 1122/ - zkrácené jednání

Před projednáváním bychom měli posoudit podle § 99 odstavec 5, zda jsou podmínky pro projednání... Jo... Tak, a protože podle § 99 odstavec 7 zákona o jednacím řádu může ve zkráceném jednání následovat třetí čtení návrhu zákona bezprostředně po čtení druhém, zahajuji třetí čtení předloženého vládního návrhu zákona a prosím zpravodaje výboru pro sociální politiku poslance Marka Nováka, aby spolu se mnou sledoval od stolku zpravodajů rozpravu, kterou tímto otevírám. A do rozpravy se mi hlásí... do rozpravy se mi hlásí poslanec Marian Jurečka, protože... (Předsedající hovoří mimo mikrofon.) Takže pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím.

Táži se, zdali je zájem o závěrečná slova. Není zájem o závěrečná slova, takže prosím zpravodaje, poslance Marka Nováka, aby nás seznámil s procedurou hlasování. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP