(18.50 hodin)

 

Poslanec Roman Onderka: Děkuji, pane předsedo. Kolegyně, kolegové, já chápu, že v této místnosti je mnoho lékařů, doktorů, lidí, kteří se potkali s drogovou závislostí, kteří z vlastní zkušenosti znají drogy, ať měkké, či tvrdé, někteří je používají doteď, jak jsem se tady dozvěděl od předkladatele. Každopádně já se nechci pouštět do odborné diskuse tohoto typu. Jen chci říct, že je to věc názorů.

Kolegové z Pirátské strany nám nějakým způsobem přibližují stávající situaci, k tomu, jak potlačit kriminalitu ve vztahu například příkladů z období prohibice ve Spojených státech apod. Kdybych měl jít úplně natvrdo do této argumentace, tak bych musel říct - fajn, tak zlegalizujme část prostituce v České republice, zlegalizujme část prodeje zbraní apod. A tady jsou mezi námi lidi, kterým to nevadí, a jsou mezi námi poslanci, kterým to vadí. A já patřím mezi poslance, který nechce v České republice drogy, nechce prostituci zlegalizovat a nechce zlegalizovat prodej nelegálních zbraní. Takže pojďme už konečně hlasovat a uvidíme vůli Poslanecké sněmovny. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak s tím hlasováním si ještě budete muset trošičku počkat, pane poslanče, protože vaše vystoupení vzbudilo tři faktické poznámky, to by člověk neřekl. Takže nyní pan poslanec Milan Brázdil, předseda STANu Vít Rakušan, místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Tak, pane poslanče, dvě minuty.

 

Poslanec Milan Brázdil: Děkuji za slovo. Mnozí vystupovali, dovolte taky, velmi krátce. Kolegyně, kolegové, máme my jako homo sapiens nárok být někdy opojeni? No jasně že máme, muzikou, láskou, bicími, můžeme být opojeni, ale prosím vás, neměli bychom si tím ubližovat. A když tady jsme byli... Lékaři, jak se k tomu stavíte? Já jsem na záchrance 29 let, na záchytce 11 let jsem pracoval. To si nedokážete představit, co to s lidmi dělá, včetně alkoholu, včetně všeho! Co z nás dělá "nehomo sapiens". Proto nezvednu ruku a budu strašně rád, když i vy, kolegové, to zabijete v prvním čtení, a půjdeme k tomu léčebnému, které pomáhá, ale nedělá z lidí nelidi.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní předseda STANu Vít Rakušan, připraví se místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Pane předsedo, dvě minuty, prosím.

 

Poslanec Vít Rakušan: Já děkuji za slovo a omlouvám se všem, kteří už tady zvedají oči v sloup, že se debata protahuje. Já vystupuji poprvé a slibuji, že naposled, ať se bude dít cokoli. Jenom jedna krátká poznámka. Ta debata je v jedné věci trochu falešná. Tady se jakoby proti sobě staví ti, kteří se zastávají marihuany, ti, kteří jsou proti ní, ti, kteří poukazují na to, jak marihuana může škodit, jak ničí mladé životy apod. Ale o tom se tady nebavíme. My se tady bavíme o státem řízeném pokrytectví, kdy něco dovolené je a něco dovolené není, my se tady bavíme o situaci, kdy něco kriminalizováno je a něco kriminalizováno v této věci není, a bavíme se také o tom, že v naší zemi - a tady bych věřil panu doktorovi, vaším prostřednictvím, co to s lidmi dělá apod. Já ty lidi taky viděl a fakt to není hezký pohled, ať je to jakákoli droga, ať je to alkohol, který je také drogou.

Ale my jako Česká republika v této zákonné úpravě, kterou máme, patříme mezi zeměmi v Evropě k těm, kde mladí lidé konzumují marihuanu téměř nejvíce! Já se tedy ptám, jestli je tady příčinná souvislost s nějakou zákonnou úpravou nebo jinými jevy v naší společnosti, které by mladé lidi vedly třeba jiným směrem, než aby byli závislí na nějakých drogách. Proto já říkám - toto je odstraňování státem řízeného pokrytectví. Já jsem pro to, abychom o tom na půdě Poslanecké sněmovny diskutovali, a naopak některé studie dokládají, že země, kde byla liberalizována legislativa ve vztahu k lehkým drogám a bylo umožněno právě to, aby si lidé mohli sami pěstovat na svých zahradách pro vlastní potřebu marihuanu, naopak čísla lidí, kteří spadají do problémové skupiny, výrazně klesala. Tady není souvztažnost mezi přísností (předsedající upozorňuje na čas) a liberalizací. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní faktická poznámka místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal a připraví se pan poslanec Rostislav Vyzula. Dále Jana Černochová, paní poslankyně Procházková. Tak prosím, vaše dvě minuty.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já bych jenom v návaznosti na své předchozí vystoupení chtěl ještě podotknout, že i prodej zbraní je legální a je řádně regulován. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí pan poslanec Rostislav Vyzula na faktickou a připraví se Jana Černochová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Děkuji, pane předsedající. Já jenom opravdu krátce, poněvadž tady toho bylo řečeno hodně a debata se prodlužuje. Sám samozřejmě chápu, že toto téma je populární, ale mně to tady připadá spíš jako předvolební kabaret. Ale nicméně pokud chcete o tom diskutovat - chápu třeba pana Dominika Feriho, že máme právo o tom diskutovat - můžeme v rámci novely zákona, sněmovní tisk 864. Nicméně některé věci, které tady byly řečeny, mně prostě nedají, abych jen tak seděl. To, co tady předvádí Pirátská strana, je na úrovni fake news. To je problém, který máme v současnosti ve společnosti a i zde se to takhle objevuje.

A jenom jeden příklad za všechny, pokud se týká cannabisu a závislosti. Já jsem si narychlo vyšel z PubMed, to je databáze, celosvětová databáze, která shromažďuje veškerý výzkum v oblasti medicíny, je sponzorovaná a vedená ze Spojených států a uvedl jsem si tam tato dvě data o cannabisu a ediction. A jenom abych to správně řekl, prosím vás: Našel jsem si 4 601 výsledků, kde jsou studie, které prokazují, že cannabis je návykový. Jsou to i review, takže v tom jsou další studie, prosím vás. Takže nemaťme společnost aspoň v této věci, musíme si říct pravdu. Je to nebezpečná věc, protože mladí lidé potom přecházejí na jinou drogu. A pokud o tom chcete dál diskutovat, prosím, ale už bylo řečeno téměř všechno. (Předsedající upozorňuje na čas.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak nyní faktická poznámka paní poslankyně Jana Černochová a připraví se paní poslankyně Věra Procházková. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Já myslím, že je škoda, že se nachází Česká republika v situaci, v jaké se nachází - nejenom Česká republika - v souvislosti s covidem, protože tahleta debata by určitě patřila na nějaký odborný seminář, protože samozřejmě i já jako starostka Prahy 2 v rámci různých preventivních programů konzultuji tyhle věci s odborníky a skutečně to, co tady říkala Zuzana, nebo částečně i to, co tady říkal pan navrhovatel, jsem slyšela i já. Takže skutečně nejsem odborník na toto téma, ale určitě pan navrhovatel se tady pokoušel ten bod přerušit právě třeba i z toho důvodu, abychom mohli diskutovat tuhletu věc s odborníky, abyste tam vy své připomínky, otázky mohli mít zodpovězeny. Já nechápu, proč tahleta část nehlasovala pro přerušení toho bodu (ukazuje na poslance ANO ve střední části sálu), když to tady pan kolega navrhoval - vaše otázky mohly být zodpovězeny.

K tomu, co tady říkal pan poslanec Onderka. Vždyť to byli zástupci sociální demokracie, konkrétně pan náměstek Hulínský, myslím si, že možná i pan náměstek Dolínek, kteří navrhovali zákon o regulaci prostituce. Stejně tak už to tady říkal pak kolega Pikal - zbraně, veškerý zbrojní materiál podléhá regulacím, na to zákon je. Takže to, co tady zaznělo, neplatí ani v jednom z těch případů, pane kolego, prostřednictvím pana místopředsedy.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí paní poslankyně Věra Procházková na faktickou a připraví se pan poslanec Roman Onderka. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Procházková: Děkuji za slovo. Jako lékařka pracující v ambulanci pro léčbu bolesti používající a doporučující marihuanu jako léčebný prostředek bych samozřejmě pro to byla. Já mám ale velký problém s tím, co dneska je povoleno: abyste si doma vypěstovali rostlinku a sami si ji vykouřili nebo si s ní udělali, co chcete. (Šum v sále.) Ale nesmí se to distribuovat. A to je to, co mně vadí. Mně to vadí tohle. Musím říct, že tohle se nedodržuje, je to běžná záležitost, a vadí mně na tom vašem návrhu to, že to chcete distribuovat. To mně opravdu vadí, protože byla bych pro eventuálně, aby si to každý doma vypěstoval. A to, že to může komukoliv zase poskytnout, to se mi vážně nelíbí, takže pro to nemůžu hlasovat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP