(9.50 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Dle § 67 musím udělit vždycky přednostní právo vždy, což činím, panu předsedovi Stanjurovi. Doufám, že to hlasování o programu nějak zvládneme.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Zvládneme, pane předsedo, nebojte.

Tak, ve dvou věcech s paní ministryní souhlasím. Ano, tam jsou ti, kteří hrají roli užitečného idiota. A za druhé, kdybyste dneska schválili náš návrh, ten návrh zákona mohl odejít na Pražský hrad. Dneska. Takže to, po čem volala paní ministryně, její kolegové a kolegyně, kteří před chvílí hlasovali, neumožňuje, aby to dneska odešlo.

Ale problém je úplně někde jinde. Copak o kompenzacích obcím a městům mluvíme poprvé? Jak to, že to v tom zákoně vůbec nebylo? Odkud jste spadla, paní ministryně, že teď říkáte: Jo, ono je to špatně napsané. Možná to špatně napsané je, ale jak to, že jste to, paní ministryně, předložila do vlády a do Sněmovny bez kompenzací obcí, když mimo jiné na naší AntiCovid komisi ve Sněmovně jsme se shodli jednomyslně zástupci všech stran, že při každé další kompenzaci se musí automaticky kompenzovat výpadky příjmů krajů a obcí? Je to v tom tisku 1134? Je, nebo není? Není.

Z 500 korun čistého jste udělali 333 korun čistého. Senátoři chtěli jenom dorovnat 667 korun, aby to bylo těch 500 čistého. A zase to není nic nového. Vy jste tady dala nesouhlas, už jsme o tom v Poslanecké sněmovně hlasovali. Ten zákon by nám Senát ani nevracel. Vracel nám ho kvůli vaší politické pýše, že jste nebyla ochotna jako obvykle připustit, že opozice má pravdu. Tak to napíšou znovu a pro jistotu tam dají ještě lepší částku, ale ta PR mašina už nefunguje. To ty lidi nezajímá. Je zajímá, abychom to přijali. A dneska jsme to přijmout mohli!

Včera jsem jasně vysvětlil, a bylo to vlastně na žádost premiéra, abychom se připravili na ta jednání, jenomže on řeší Sputnik. Hotovo. Nevím, kdo tady na mě křičí, proč ne, tak ať to řekne na mikrofon. Řešíme něco, co nemá certifikaci v Evropě. Jaký má smysl to v těchto hodinách a v těchto dnech řešit? Zase se jezdíme učit na východ místo na západ.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: S přednostním právem paní ministryně, poté pan místopředseda Filip.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Tak znovu, pane předsedo Stanjuro, opakování je matka moudrosti. Je to potřeba pořád opakovat, abychom to slyšeli, ať to slyší všichni. 13,4 miliardy dělaly kompenzace obcím. Na kompenzačním bonusu přišly o něco přes 8 miliard a asi 5,3 - možná se pletu o 100 milionů, nevím to teď z hlavy přesně - 5,3, 5,4 je pořád přeplaceno. Tak mluvte korektně! Novela zákona o kompenzačním bonusu pro lidi v insolvenci znamená dopad pro obce 100 milionů, prosím. Znovu opakuji - 100 milionů. Proto tam ty kompenzace nebyly, protože máme bohatě předplaceno!

A o krajích jsem také mluvila. Víte, že jsme dali na dotačních a jiných programech přes 20 miliard, a říkala jsem vám, že když se podíváte do pokladního plnění, tak meziroční rozdíl z výdajové strany mezi rokem 2019 a 2020 je asi plus 46 miliard. V březnu udělám brífink a ukážu, až dostaneme účetní závěrky, jak na tom kraje, města a obce jsou. Ale znovu opakuji, předplaceno je 5,3 miliardy. V této novele je dopad 100 milionů, proto to tato novela neřešila. To je celé.

A protože chystáme nový zákon, bude to nový zákon o kompenzačním bonusu, který bude ta tisícovka, počítáme samozřejmě s kompenzacemi, a proto tam ten mechanismus - ale správně, legislativně technicky správně - nastavíme. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan místopředseda Filip s přednostním právem.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedo, členové vlády, paní a pánové, já budu reagovat na pana kolegu Stanjuru. Já vím, že Vídeň je východně od Prahy. Sebastian Kurz se dohodl bez EMA, bez Evropské unie jako členská země Evropské unie, že si Sputnik objedná, že ho budou vyrábět v Rakousku. Takže vy, vážení neoliberálové, kteří říkáte, že musíme mít diverzifikaci zdrojů, si tady klidně necháte vnutit jednoho jediného nebo dva dodavatele, kteří neplní dodávky, kašlou na to, nemůžeme vůbec plnit očkování občanů České republiky, a vy si myslíte, že to máme tak nechat, že nebudeme brát vakcíny od těch ostatních států? No tak dobře, tak budeme za hlupáky my, protože všichni ostatní je už dávno koupí a nikde nebude žádná další vakcína.

Ale to vám asi vyhovuje? Protože čím větší nepořádek, tím větší chaos chcete vyvolat, to vám vyhovuje. Klidně navrhnete kompenzační bonus a nezajímá vás, jestli to bude v rozpočtu nebo nebude, a říkáte, že my budeme dělat užitečné idioty. Tak hlasujte pro ten rozpočet! Hlasujte si pro to, co jste navrhli, abyste věděli, jakou díru do rozpočtu chcete udělat. Myslíte si, že může fungovat státní rozpočet bez toho, aniž by byly navázány rozpočty obcí a krajů, když je jednotná daňová soustava? No to si nemůže myslet žádný idiot, ale vy takové návrhy podáváte! Normálně je podáváte. Když si naši experti v KSČM spočítali návrhy, které jste podali v rámci státního rozpočtu, tak jste udělali díru dávno přes 500 miliard. Kdo by pro to mohl hlasovat? Idioti ne!

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Válek.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Tak jsem doufal, že dneska budeme řešit mimo jiné to, a především to, jak pomoci občanům České republiky, a místo toho tady řešíme IQ a hladiny IQ a teď jsme se dostali k idiotovi. Chtěl bych upozornit, prostřednictvím pana předsedajícího, pana poslance Filipa: ještě tam má v talonu další hladiny IQ, což je debil a imbecil, čekám, kdy s tím přijde.

Myslím, že toto je zbytečné a nesmyslné, takovéhle debaty. Vakcína Sputnik je jistě vakcína, která se dá použít, to by ale pan ministr Blatný nesměl opakovaně říct, že dokud on bude ministr, tak tady vakcína Sputnik nikdy nebude. Tak možná by se kluci na vládě mohli domluvit, jak to tedy vlastně je, jestli má odborný ministr pravdu, nebo nemá odborný ministr pravdu. Kdyby se, prostřednictvím pana předsedajícího, pan poslanec Filip zeptal svých poslanců, členů zdravotního výboru, co pan ministr Blatný na zdravotním výboru říká, tak by možná viděl, že se bude muset zbavit pana ministra Blatného, abychom mohli vakcínu Sputnik používat. Dobře, pokud je toto plán, prostřednictvím pana předsedajícího, pana poslance Filipa, pak by bylo dobré navrhnout jeho odvolání. Já si myslím, že v tomto případě má kolega Blatný naprostou pravdu, protože jakákoliv vakcína, která bude v České republice použita, a pokud by, prostřednictvím pana předsedajícího, pan poslanec Filip četl to rozhodnutí rakouských kolegů, tak by věděl, že oni uvažují o tom, že tam vybudují továrnu, která vakcínu bude vyrábět, která bude splňovat všechny podmínky pro čistý, sterilní provoz, který vyžaduje výroba té vakcíny, a že tato vakcína bude testována jejich národním úřadem, a pokud to jejich národní úřad schválí, tak pak ji budeme používat.

Ano, můžeme požádat pana ministra, aby český SÚKL schválil využití vakcíny Sputnik. Pokud český SÚKL vydá vyjádření, posoudí to a řekne, že tato vakcína je v pořádku, můžeme ji používat, nevidím v tom taky žádný zásadní problém. Ale silácká prohlášení, že něco dovezeme, naočkujeme to - ono by velmi stálo za to, taky vědět, a opravdu vědět, kdo podepisoval jednotlivé smlouvy na ty objednávky.

Taky jsme tady slyšeli, že hlavně bude AstraZeneca, ve skutečnosti bude hlavně vakcína firmy Pfizer ve 12 milionech dávek, to znamená 6 milionů občanů bude touto vakcínou moct být proočkováno, protože takhle jsou objednávky postaveny. Mohlo by taky zaznít, že na trhu je možné objednat vakcínu AstraZeneca. Kolega Jurečka, prostřednictvím pana předsedajícího, to tady říkal a já to podtrhuji. My máme informace, které si ověřujeme a ověříme si je, že opravdu tato nabídka padla, místo nás si to koupili Němci, protože holt my jsme ten zájem neměli.

To znamená: není to tak, že kdyby se vláda snažila, že nejde sehnat vakcína. Jde! Ale toto je opravdu všechno vedlejší. Zásadní je, že ani neexistuje žádný plán, který by vláda měla. Vy se tady bavíte o nějakém řešení nějaké situace. Tak jak ta vláda řeší situaci Nemocnice v Chebu? Jak? Nijak! Nijak! (Potlesk z řad poslanců TOP 09.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP