(18.30 hodin)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Je to úsměvné, když se opoziční poslanci přou o to, jak naplnit nějaké návrhy usnesení. Nicméně paní poslankyně Richterová uvedla jeden příklad, který podle mě vůbec není realizovatelný, abychom zohlednili home office například formou odpisů. Nevidím za prvé tu souvislost. A za druhé, je to na novelu daně z příjmů, a to určitě není tak, že by je to motivovalo v těchto týdnech a měsících. A fakt nevidím - jsou firmy, které prostě už mají odepsáno, nic neodepisují, nebo pro ně odpisy jsou výrazně malá částka. Teď mluvím zejména o těch malých zaměstnavatelích. Ti velcí vždycky mají výhodu a umějí to i lépe zorganizovat. Ale v okamžiku, kdy máte malý kolektiv, potřebujete, aby spolu komunikovali, tak ti zaměstnavatelé se snaží třeba, aby v každé kanceláři byl jeden. A je to vlastně jakoby home office. Případně se mohou na chvíli sejít a udělat nějakou krátkou poradu.

Já jsem se proto ptal, že nevidím ty nástroje vlády, jak pozitivně motivovat k home office kromě toho, že vláda bude vyzývat. Pokud dostanu ubezpečení, že vláda nebude přemýšlet, že to bude nařízeno, protože nevím, jak by se to kontrolovalo, tak omlouvám se, ale zrovna odpisy to nejsou, to určitě ne. A protože si žádný neumím představit, proto jsem se ptal a poprosil bych, jestli má někdo jiný nápad, tak sem s ním. Aby to bylo rychlé, pozitivní, aby ti zaměstnavatelé to taky v praxi uplatnili. Ale zatím jsem bohužel nic neslyšel. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní jsem měl několik přihlášek s přednostním právem. Nejprve pan ministr zdravotnictví Jan Blatný, připraví se pan předseda Jurečka, poté paní ministryně financí.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já bych chtěl z pohledu Ministerstva zdravotnictví odpovědět na ty dotazy a návrhy a názory, které zde byly v posledních pár desítkách minut konzultovány.

Mohu se zaručit za to, že Ministerstvo zdravotnictví bude poskytovat data tak, jak tomu bylo doposud, o průběžném šíření epidemie a o jejím zvládání. A stejně tak od dnešního dne jsou poskytována data o očkování, která budou od pondělí rozšířena o volné datové sady, které budou k dispozici. Po krajích budou uvádět informace podle jednotlivých prioritních skupin.

Pokud se týká provozu malých provozoven, obchodů a podobně, tak upozorňuji na to, že ve stupni číslo pět, který je koncipován tak, aby byl tou záchrannou brzdou v případě, že se děje něco velmi špatně, tam žádnou zásadní změnu navrhovat nebudeme. Ale už od stupně číslo čtyři je možno všechny tyto provozovny, včetně malých provozoven, za přísných hygienických opatření otevřít.

Prioritou jednoznačně je návrat žáků prvního stupně do základních škol. Nedá se předpokládat, že by k tomu došlo dříve než začátkem února, ale jestliže to epidemická situace dovolí, potom toto datum je reálné. Týká se to i malotřídek. A v případě, že to bude možné, tak následující skupinou jsou i studenti devátých ročníků a maturitní ročníky. Vzdělání je jednoznačně prioritou a bude tím prvním, co bude umožněno.

Již nyní je podporováno a v protiepidemickém systému je opakovaně vyzýváno k maximalizaci práce z domova, takže na tom se nic nemění.

Jednoznačně se hlásím k tomu, že je společně třeba pracovat na přípravě legislativních návrhů a změn tak, abychom v budoucnu mohli podobné situace kontrolovat jinak než jenom s pomocí nouzového stavu. Jaký průběh bude toto jednání mít, jak dlouho bude trvat, nyní neumím říct, ale myslím si, že se všichni shodneme na tom, že toto je určitě potřeba.

A poslední velmi konkrétní dotaz, který byl na obnovení provozu lyžařských vleků. Je snahou, aby tento specifický segment byl umožněn, jak jen to brzy půjde, ale za předpokladu, že to epidemická situace dovolí. Opět zde mohu říct, jestli chcete slyšet nějaké datum, že to může být na přelomu ledna a února, jestli to epidemická situace dovolí. Všichni se jistě shodneme na tom, že kdyby tomu tak nebylo, tak bude potřeba tuto dobu ještě posunout, ale je určitě zájmem, aby tato část podnikatelů, která má specifické možnosti, nebyla znevýhodněna.

Věřím, že jsem odpověděl na ty otázky, ke kterým se zde diskutovalo. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Nyní pan předseda Jurečka, poté paní ministryně financí, poté pan předseda Kováčik. Všechno přednostní práva.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já chci stručně k otázce práce z domova neboli home office poznamenat tolik, že ona to je samozřejmě obecná výzva, apel. O. k, ale problém je v tom, že dneska zákoník práce toto nemá vůbec ukotveno. Takže tady chci upozornit na to, že náš kolega Vítek Kaňkovský připravil pozměňovací návrh do novely zákoníku práce, abychom pravidla home office tam vůbec definovali, aby tam byla vyřešena i otázka bezpečnosti ochrany zdraví při práci, což byl moment, proč se to v minulém období nepodařilo už do toho zákoníku práce dostat. Budeme to tady projednávat, počítám, někdy v únoru, takže poprosím na všechny strany, aby se na tom našla shoda a podpora. Díky moc.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Slovo má paní ministryně financí. Poté pan předseda Kováčik.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane předsedo. Takže já k těm daňovým věcem. Samozřejmě je to tak, jak se ptal pan předseda Stanjura. Už 14. května vydalo Ministerstvo financí - myslím, že jsem to podepisovala osobně - závazné stanovisko v tom směru, aby se to sjednotilo, že vlastně jsou testy - přímo se mohou dávat do výdajů. Takže tady se o žádných odpisech bavit nebudeme, to jde přímo do výdajů. A když se ta debata rozhořela a mluvilo se o tom, tak ještě jsme to znova potvrdili 18. 6., aby to bylo prostě úplně jasné. Já si myslím, že dneska to ví už každý.

Potom samozřejmě je pravda ta, že daňový odpočet za provedený test nedává smysl. Když pominu teď to, že spíš chceme ubírat daňové výjimky než přidávat - to teď vůbec neřeším, protože jsme prostě v krizové situaci - tak to nedává smysl vůbec. Za prvé, může si to dát do výdajů. Aby si ještě uplatnil odpočet, tak nedává. Ale kdo si ho uplatní? Ten, kdo má základ daně. Komu základ daně nevznikne, protože je třeba ve ztrátě, tak si prostě nic neuplatní. Takže zase ti malí, drobní, na které vy tady cílíte, z toho nebudou mít nic. Nemocnice, neziskovky, nic, těch se to netýká. Takže je to trošku jako o ničem. Protože samozřejmě když to tady projde, tak se to vybubnuje, ale já to dostanu na stůl a nic s tím neudělám. A budu mít tyhle argumenty. A pak budou ti hodní Piráti, kteří to navrhli, a ta zlá Schillerová, která to zase nechce. Ale já už jsem na to zvyklá, já si s tím poradím.

Bonus. No, nevím jaký bonus, jakou formu bonusu. Jestli chcete dotační titul, tak úřadovat kvůli těm pár korunám dotace, no to prostě tedy nevím. To bude muset tady pan ministr Havlíček si najmout ještě dalších tisíc lidí, a pak budete zase říkat, že máme moc úředníků. Je to nesmysl. Prostě nesmysl. A jestli to chcete udělat formou bonusu, jako je na děti, nebo kompenzační bonus, tak zase to bude muset někdo procesovat, bude to Finanční správa, bude to o pár korunách. Prostě to nedává žádný smysl. Říkám, proto jsme to dali jako výdajovou položku přímo do výdajů. A ještě jsem udělala jednu věc, že jsem dala pardon na DPH z testů prováděných in vitro. To jsme ještě prostě pro plátce DPH udělali takovouhle věc.

Co se týče těch home office, tak je samozřejmě pravda, že my nebudeme přece regulovat soukromému sektoru. Myslím si, že každý zaměstnavatel, soukromý zaměstnavatel, který tady vytváří hodnoty a samozřejmě dělá podnikání za účelem zisku, tak má především prioritní zájem, aby jeho lidé byli zdraví. To je přece jasný. On nechce, aby byli nemocní, on chce zdravé lidi. Takže sám udělá maximální opatření pro to, aby prostě oddělil, aby tam udělal nějaké... Ale pokud to jde. Pak máte celou řadu oborů, kde to nejde prostě. Kdo to nemůže udělat. Takže nechme to na nich, neregulujme je.

Veřejný sektor je zregulovaný. My máme pro veřejný sektor vydaná určitá pravidla. Každý se tím řídíme. Teď třeba na Ministerstvu financí fyzicky dneska - já ta data dostávám pravidelně - je asi 400 lidí. To znamená, zbytek je na home office, točíme se tak, aby - já tedy ne, já jsem tam pořád, nebojte se, že bych byla doma - ale v podstatě jinak se točí úředníci tak, aby nedošlo na Finanční správě, na Celní, a tak dále, aby nedocházelo k tomu, že nebudou tyto úřady akceschopné. Mluvím tedy teď za svůj rezort. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP