(11.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Takže já vás ještě jednou přeruším a požádám kolegy a kolegyně o klid. Prosím, pokračujte.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Jste tam... jak v lavicích ve škole si povídáte.

Tyto zvýšené náklady na mimořádný příspěvek nepůjdou k tíži zaměstnavatele, to považuji za velmi důležité. Zaměstnavatelé si vyplacený příspěvek odečtou z pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Nemusíte podávat žádost, celý mechanismus je pro zaměstnavatele velmi jednoduchý. Výše bonusu 370 korun, a je to až 370 korun, vychází z dohody v rámci sociálního dialogu, velmi si toho cením a jsem ráda, že jsme se se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, to znamená s odbory, dohodli a našli jsme shodu a společnou řeč.

Bonus ve výši až 370 korun by měl dorovnat ušlý příjem všem zaměstnancům s příjmem do 28 000 korun, celkově by tak měla izolačka dorovnat ušlý příjem v případě karantény či izolace plně až 1 380 000 zaměstnanců. Ochota nechat se vytrasovat a zavřít do karantény je dnes totiž příliš malá a jsem si jista, že zavedením návrhu tohoto bonusu ji zvýšíme.

Často padají dotazy a připomínky k možnému zneužívání, velmi často to debatě dominuje, proto je důležité říci, že ani bonusem nikdo nebude mít vyšší příjem, než kdyby plně pracoval. Pro tento bonus jsme totiž nastavili strop ve výši 90 % hrubé mzdy, což je 100 % redukovaného vyměřovacího nákladu. Ani při zavedení izolačky tak nikdo nebude finančně motivován k tomu, aby nešel do práce a jen kvůli bonusu nastoupil do karantény, případně uměle nahlašoval osoby ze svého okolí.

Kolegyně, kolegové, dovolte, abych to shrnula. Tato finanční motivace má podporu nejenom v rámci sociálního dialogu, ale také mezi odborníky vládního NERVu. Náklady jsou velmi přiměřené. Pokud se často uvádí, že náklady na plošný lockdown, to znamená na plošnou uzávěru ekonomiky se pohybují ve výši 2 miliard korun denně, tak náklady na izolačku budou při současném průměrném počtu karantén stát zhruba 400 milionů korun za měsíc. To znamená, že pokud očekáváme platnost po dobu tří měsíců, tak se pohybujeme na úrovni nákladů 1,2 miliardy korun. Nemusím asi zdůrazňovat, že izolačka tak může být relativně jednoduchým a levným řešením, jak ven z nekonečné uzávěry ekonomiky, která je několikrát, nebo několika desítekkrát násobně dražší, o škodlivosti plošných uzávěr zde asi nepotřebujeme diskutovat.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, prosím vás o podporu tohoto tolik potřebného zákona, který je výsledkem nejenom jednání na politické úrovni, ale právě i v rámci dialogu se sociálními partnery, v rámci boje s pandemií byla prosazena celá řada restrikcí, proto považuji za velmi důležité, abychom přijali také tuto změnu, která jde pozitivní cestou a motivuje občany k zodpovědnému chování, nikoliv abychom pouze trestali, zakazovali a strašili. Velmi vám děkuji za podporu tohoto návrhu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové za její úvodní slovo. Připomínám, že ve zkráceném jednání podle § 99 odst. 5 a odst. 6 se nekoná prvé čtení návrhu. Přejdeme tedy ke druhému čtení s tím, že výbor pro sociální politiku, jemuž byl vládní návrh zákona přikázán rozhodnutím předsedy, jej projednal a přijal usnesení, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 1153/1. Požádám zpravodajku paní poslankyni Alenu Gajdůškovou, aby nás informovala o projednání tohoto návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Paní zpravodajko, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedající, vážená vládo, paní poslankyně, páni poslanci, projednávaný návrh zákona byl doručen Poslanecké sněmovně 9. 2. 2021 spolu s žádostí projednat tento návrh zákona v legislativní nouzi podle § 99. Paní ministryně již podrobně návrh představila. Já jenom připomenu, že zásadním obsahem je příplatek k čerpání nemocenské ve výši 370 korun na den pro zaměstnance k výplatě nemocenské po dobu 10 dnů v karanténě nebo v izolaci. Vyplácí zaměstnavatel a tento příplatek si dále odečítá z odvodu na sociální pojištění, jde to tedy na úkor Ministerstva práce a sociálních věcí. Toto ustanovení bude platit bude od 1. 3. do 31. 5. 2021 pro všechna infekční onemocnění. Cílem, jak už bylo řečeno, je motivovat lidi, aby se karanténám a izolacím nevyhýbali, snížilo se množství sociálních kontaktů a zamezilo se tak šíření infekcí, zejména COVID-19.

Výbor projednal tento návrh 10. 2. 2021. Debata byla v podstatě ve třech okruzích, debatovalo se o délce, po kterou se poskytuje příplatek k nemocenské, dále o zahrnutí osob samostatně výdělečně činných ve dvou variantách, těch, kteří si neplatí nemocenské a těch, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění, a dále byla debata i o možnosti zneužívání karantény.

Po úvodním slově ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Dany Roučkové, zpravodajské zprávě poslankyně Aleny Gajdůškové a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

I. navrhl Poslanecké sněmovně, aby se konala obecná rozprava o návrhu zákona;

II. navrhuje Sněmovně, aby se vedla podrobná rozprava ke všem částem návrhu zákona;

III. navrhuje Sněmovně, aby své jednání k tomuto návrhu zákona ukončila nejpozději do 19 hodin dne 11. února 2021;

IV. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, sněmovní tisk 1153;

V. výbor zmocnil zpravodajku výboru, aby se stanoviskem výboru seznámila schůzi Poslanecké sněmovny a ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.

Toto usnesení ještě obsahuje ustanovení, respektive část, která je směřována vůči Ministerstvu práce na sociálních věcí. Výbor VI. žádá ministryni práce a sociálních věcí, aby v termínech 3. května 2021 za měsíc březen, 1. června 2021 za měsíc duben, 1. července 2021 za měsíc květen zaslala poslancům výboru informaci o počtu vyplacených mimořádných příspěvků zaměstnancům při nařízené karanténě a celkovou výši vyplacených příspěvků za příslušný měsíc spolu se srovnáním za předchozí měsíc. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP