(11.50 hodin)
(pokračuje Gajdůšková)
Při jednání výboru byly projednávány, jak jsem hovořila o těch okruzích, pozměňovací návrhy, které předložila paní poslankyně Richterová, a bylo přijato usnesení, které jsem vám teď představila. V průběhu včerejška - dneška ještě byly do systému vloženy další pozměňovací návrhy, které, předpokládám, jejich předkladatelé odůvodní, a já se k nim vyjádřím a stejně asi paní ministryně v závěru tohoto projednávání. Zatím děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce a poznamenávám, že Poslanecká sněmovna může upustit od obecné rozpravy, ale protože výbor navrhl, aby se obecná i podrobná rozprava konala, tedy budeme muset o tom rozhodnout.
Já zagonguji, abych přivolal ty, které jsem požádal, aby vedli jiné diskuse než k tisku 1153, mimo sál, a o tom, že povedeme obecnou i podrobnou rozpravu, rozhodneme v hlasování číslo 9, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro to, abychom vedli obecnou i podrobnou rozpravu? Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování číslo 9 přítomno 100, pro 64, proti 1. Návrh byl přijat.
Povedeme tedy obecnou rozpravu, kterou otevírám. Mám do ní v tuhle chvíli pět přihlášek. Jako první je přihlášená paní poslankyně Alena Gajdůšková, ani nemusí využít své přednostní právo jako zpravodajka, ale je to její vystoupení v rozpravě s jejím stanoviskem. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji ještě jednou za slovo. Vážený pane předsedající, dovolte, abych se v této chvíli jako řadová poslankyně vyjádřila k předkládanému návrhu zákona.
Při jednání výboru byla i debata o možném zneužívání, o jakési nespravedlnosti v tom, že by k nemocenské, k řádné nemocenské, měl být dán příplatek. Můžeme to tak vnímat. Ale víte, já jsem nezapomněla dobu, kdy jsem měla ten běžný příjem a v té době dvě děti na vysoké škole. Já jsem si v té době být nemocná prostě nemohla dovolit, protože výpadek na 60 % příjmu prostě znamenal velké a velké problémy přesto, že člověk třeba nějakou rezervu měl. A to je ten problém. Máme dneska už analýzy, že 34 % lidí covid přechází, nehlásí se k němu, chodí mezi ostatní. Já věřím tomu, že roušky alespoň trošku zamezují přenosu infekce, ale dobře to není. A jestli se chceme vypořádat s touto infekcí, která nás všechny už skutečně ničí, tak je nutné udělat všechna možná opatření, abychom šíření té infekce zabránili, abychom se mohli znovu vrátit k normálnímu běžnému životu.
Takže prosím, skutečně podpořme tento návrh. Věřím, že povede k tomu, že lidé budou respektovat to, že mají zůstat doma, že mají 14 nebo 14 dnů karantény, která je potřebná, vydržet tak, aby nenakazili ostatní a aby se nemoc přestala šířit.
Ještě v této chvíli velmi rychle představím pozměňovací návrhy, které jsem předložila spolu s panem kolegou Romanem Onderkou k tomuto návrhu zákona.
První se týká hlášení volných pracovních míst. Je to pozměňovací návrh, který směřuje spíš do budoucnosti a má za cíl vytvořit situaci k tomu, aby úřady práce uměly už v této chvíli připravovat cílenou aktivní politiku zaměstnanosti, pokud by nám pomaličku - a já doufám, že to nebude rychleji, nicméně měli bychom být připraveni - narostla nezaměstnanost. Důvodem předkládaného materiálu, ke kterému se potom přihlásím v podrobné rozpravě, je, aby měl úřad práce relevantní přehled o nově vytvořených či uvolněných pracovních místech ve svém územním obvodu, tedy aby měl k dispozici reálnou a aktuální nabídku volných pracovních míst zaměstnavatelů. V pozměňovacím návrhu se současně navrhuje automatické vyřazování volných pracovních míst po třech měsících, jejich vedení v evidenci s možností prodloužení evidence na základě žádosti zaměstnavatele, a to nejvýše o další tři měsíce.
Další pozměňovací návrh vychází z problémů, na které jsme narazili již na jaře při první vlně pandemie. My jsme si asi většinově mysleli, že většina lidí má příjmy buď jako osoby samostatně výdělečně činné, nebo jako zaměstnanci, ať už na plný, nebo zkrácený úvazek. Na jaře se ukázalo, že je spousta a spousta lidí, kteří svůj příjem mají dán tím, že skládají dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. A vzpomeňte si, měli jsme velké a velké problémy, jak vůbec o těchto lidech vědět, a samozřejmě s tím souvisel problém, jak jim pomoci, jak jim kompenzovat výpadky příjmů. Proto další pozměňovací návrh se týká evidence nepojištěných dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a zaměstnání v pracovním poměru malého rozsahu. Jde o to, aby zaměstnavatelé měli povinnost tyto dohody hlásit a ve svém důsledku to určitě bude znamenat omezení šedé ekonomiky a zneužívání těchto dohod. Určitě si přejeme a víme, že tyto dohody - a tak to bylo myšleno, proto jsou v právním řádu - byly myšleny jako možnost přivýdělku, ať to byli senioři, maminky na mateřské, studenti atd. Ale bohužel, říkám, zvrhlo se to a já mám informace z terénu, že tyto dohody jsou skutečně velmi a velmi zneužívány. Je to svým způsobem nevolnictví pro ty lidi, kteří takto jsou nuceni fungovat, a je to nekalá konkurence ze strany firem, které nezaměstnávají lidi, a tudíž jim neposkytují plnou právní ochranu tak, jak to říká zákoník práce, ale prostě jsou první na řadě, mohou je kdykoli propustit atd. K tomu tedy směřuje druhý pozměňovací návrh. Já se k nim potom přihlásím v podrobné rozpravě.
Děkuji za pozornost a ještě jednou prosím o podporu tohoto návrhu zákona a zvážení podpory těch pozměňovacích návrhů. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Aleně Gajdůškové. Nyní vystoupí pan poslanec Jan Chvojka, připraví se paní kolegyně Richterová.
Podle § 19 zákona o jednacím řádu napomínám kolegy Lubomíra Volného a Mariana Bojka a žádám je, aby si nasadili roušky, když jsou tady, aby respektovali nařízení vlády i hygienická opatření tady ve sněmovně.
Prosím, pane poslanče, máte slovo. ***