(12.10 hodin)
(pokračuje Pikal)

Jako první bod máme zařazen bod vládní návrh zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů. Jedná se o sněmovní tisk 1158, ten je předložen ve zkráceném jednání, tudíž před jeho projednáním bychom podle § 99 odst. 5 měli posoudit, zda jsou podmínky pro projednání zmíněného návrhu zákona ve zkráceném jednání splněny. Já k tomuto otevírám rozpravu, tedy k tomu, jestli jsou splněny podmínky pro projednání ve zkráceném jednání. Nevidím nikoho, že by se mi... Pan poslanec Volný. Prosím, pane poslanče. (V sále je velmi rušno.)

 

Poslanec Lubomír Volný: (Hovoří bez roušky.) Děkuji. Dobrý den, dámy a pánové. Pro projednání tohoto zákona v nouzovém stavu rozhodně nebyly splněny všechny podmínky. Je to tak důležitý zákon, který nemůžeme projednávat velice rychle a ve zrychleném řízení. Já vás žádám, abyste toto nepodpořili, protože toto je Pandořina skříňka, kterou otevíráme budoucí hygienickou totalitu v rámci České republiky. Není možné tento zákon schválit ve zrychleném řízení bez toho, že byste zradili své voliče, kteří vás dostali do této Poslanecké sněmovny. Nikdo z vás, nikdo z nás tady nemá od svých voličů mandát k tomu, abychom na ně uvalili takovéto povinnosti, abychom na ně uvalili možnost, že dříve nebo později si někdo tento zákon novelizuje, upraví si jej podle sebe, ke COVIDU-19 připíše COVID-21, COVID-22, COVID-35 a uzavře nás tady kdykoliv na základě rozhodnutí jednoho muže na doživotí v nějakém epidemiologickém lágru. Takže prosím vás, nehlasujte pro to, že tento zákon se může schválit ve zkráceném řízení, protože je to nemorální, je to špatné a je to útok na vaše voliče, je to útok na lidi, kteří vás dostali do této Sněmovny.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já požádám o úklid pultu, pokud tedy pan poslanec nechce vystoupit i tak do zamořeného prostoru. (Žádost z pléna o dezinfekci řečnického pultu.) Přerušuji jednání Sněmovny na pět minut. (Hlasy ze sálu.) Nebo na minutu. (Neklid v sále.) Tak na tři minuty, do 12.15.

 

(Jednání přerušeno od 12.12 do 12.15 hodin.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přeji hezké popoledne. Pauza je ukončena, takže budeme pokračovat. Rozprava je otevřena. Na faktickou poznámku tady mám předsedu klubu Pirátů Jakuba Michálka. A potom se s přednostním právem připravuje předseda klubu SPD Radim Fiala. (Velký hluk a neklid v sále.) Já poprosím o klid v jednacím sále. Pane předsedo, máte tedy svoje dvě minuty. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já budu reagovat jenom jednou poznámkou na vystoupení pana Volného. Jediný útok, který tady ve Sněmovně je, je to, že vy tady nenosíte ochranné prostředky, sedíte tam hnedka vedle nás a ohrožujete nás tak jako ve slovenském parlamentu fašisti rozšířili covid a nakazili ostatní poslance. Takže my když potom půjdeme za našimi babičkami a dědečky, tak je budeme ohrožovat kvůli tomu, že vy se chováte nezodpovědně. To je něco, co já absolutně odmítám. A proto, jestli to bude takhle pokračovat a bude tady rozklad státu v přímém přenosu, kdy stát není schopen prosadit právo ani na půdě Poslanecké sněmovny, tak si myslím, že bychom měli schválit změnu zasedacího pořádku. Máme tady prázdnou galerii pro veřejnost a měli byste si sednout tamhle za ta skla, budete tam mluvit, budete tam sedět na galerii, budete tam mít spoustu prostoru, můžete si tam prskat, jak chcete, nebude tady nikoho ohrožovat, dáme vám tam knoflík a tam si můžete realizovat svůj politický program. Ale nemyslím si, že byste to měli dělat tady v přítomnosti ostatních kolegů!

Děkuji za pozornost. (Potlesk napříč sálem.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: S faktickou poznámkou je přihlášen poslanec Lubomír Volný. Tak prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Lubomír Volný: Prostřednictvím předsedajícího pane kolego, pokud máte problém s tím, že tady někdo šíří infekční nemoc, tak požádejte premiéra, který má být v karanténě čtrnáct dnů, protože se setkal s nemocným člověkem, který měl příznaky, a je prokázáno, že vakcinace nechrání před infekcí. Takže tady máme člověka, který prokazatelně má být v karanténě a v té karanténě není, a to vám z nějakého záhadného důvodu nevadí.

A za druhé, prosím vás, vy chcete uvalit povinné testování na děti, takže buďte tak laskaví, a pokud chcete, abych já nosil roušku, uvalte povinné testování na poslance. A já tady veřejně říkám, že jestli zavedeme povinné testování před každou schůzkou Poslanecké sněmovny, a to veřejně, abychom lidem šli příkladem a strkali si ty špejle do nosu, tak já si je pro ty lidi do nosu strkat budu a začnu nosit roušku. Přestaňte být pokrytci. Uvalujete na národ různá omezení, zákazy, teď chcete prostě schválit totalitní zákon, a sami, vy sami nejdete příkladem! Nenosíte roušky, nosíte je pod nosem, každý okamžik někoho potkám, že ji má sundanou tam ve foyer. Vy lžete, jste podvodníci. Schvalte povinné testování všech poslanců před každou schůzí Poslanecké sněmovny! Já se budu testovat a potom budu nosit roušky. Jinak vy jste jenom pokrytci, podvodníci a lháři!

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní na faktickou poznámku vystoupí pan poslanec Ondřej Profant. Stále je připraven předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Pane poslanče, prosím, vaše dvě minuty. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Profant: Děkuji za slovo. Velká část poslanců Pirátské strany dneska byla na antigenních testech, protože považujeme za důležité jít příkladem, pro informaci pro pana kolegu Volného prostřednictvím pana předsedajícího. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP