(13.00 hodin)
(pokračuje Michálek)

Za sedmé, do zákona jsme dostali i některá další zlepšení, která se můžou v porovnání s tím základním směrem zdát jako vedlejší, ale myslím si, že tento stát by neměl zapomínat na nikoho, kdo je ve svízelné situaci a může trpět nedostatečnou právní úpravou. Dostali jsme tam tak ustanovení, že nebude docházet ke zpřísňování trestu, v uvozovkách, za ukradený rohlík během nouzového stavu, pouze pokud tam bude souvislost s pandemií a jejím zvládáním v České republice, aby se nám zbytečně neplnily věznice už tak přeplněné kvůli dlouhým trestům.

Bude taky zrušen zákaz zahalování na shromažďováních, to znamená, když dneska legálně lidé demonstrují bez roušek a shromažďují se a je tam riziko šíření pandemie, tak je to zcela legální, protože toto ustanovení z nepochopitelných důvodů je ve shromažďovacím zákoně. Nyní bude povinnost se v uvozovkách odhalit pouze na výzvu příslušného orgánu policie nebo samosprávy.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás jenom upozorním. Já vás nechám chviličku klidně, jenom mi řekněte, jak dlouho to tak vidíte.

 

Poslanec Jakub Michálek: Já už to ukončím když tak.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobře, já chci být vstřícný, tak chviličku.

 

Poslanec Jakub Michálek: Velmi krátce to shrnu. Ještě je tam jedno ustanovení - umožnění přístupu ke studijním materiálům. A sama vláda tam má řadu důležitých změn, pro které stojí za to tento zákon schválit. Samozřejmě to nevyřeší všechny problémy, je to pouze právní rámec pro vládu, aby situaci lépe zvládla a neměli jsme zde pořád nouzový stav. Pandemická pohotovost je výrazně mírnější než nouzový stav, protože během ní nelze omezovat volný pohyb - např. večerka - a nelze nařizovat nucené práce a dělat další výrazné zásahy do práv občanů.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak to bylo vystoupení Pirátů. Já tedy vyhlašuji polední pauzu. Jenom upozorňuji, že podle dohody poslaneckých klubů začínáme ve 14 hodin, nikoliv ve 14.30 jako obvykle. Takže ve 14 hodin budeme pokračovat. A ještě upozorňuji členy organizačního výboru, že začíná ihned organizační výbor. Přeji dobrou chuť.

 

(Jednání přerušeno ve 13.01 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP