(14.40 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Jurečka.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já navážu na slova pana ministra vnitra Jana Hamáčka. Myslím si, že inspirovat se dobrými příklady v zahraničí je super, jenom tahle kampaň má zpoždění 10 měsíců. Britská vláda to byla schopna udělat hned na startu loňské vlny pandemie, tak já poprosím, aby ta vláda v tomhle byla rychlejší.

Mám jednu prosbu - škoda že tu není premiér na úvod této schůze, především na něj a samozřejmě také na čelné představitele této vlády, včetně potom pana ministra Hamáčka. My se snažíme i na dotazy lidí, které dostáváme, podporovat respekt vůči opatřením, vůči tomu, ať omezujeme kontakty, ať se chováme rozumně, máme rozestupy, roušky, rozum, ruce. Dostávám stovky dotazů od minulého týdne, od pátku, co si o těch opatřeních myslíme. Ale prosím vás, neděláte nám to tedy vůbec jednoduché. Jako dnešní příběh s jídelnami napříč republikou, včetně jídelen v nemocnicích, v sociálních zařízeních, až po jídelny ve Sněmovně, tak to fakt před těmi lidmi jsme za blbečky. Je to jako v Kocourkově - je tady nejlepší krizový manažer, který nám říkal v neděli na Primě a Č - "já, já, já", on to zařídil jediný v této zemi, tak prostě neumí předtím, než tohle opatření vykopne vláda ven, si zavolat několika lidem, zeptat se, jak to opatření bude v praxi fungovat, jestli už také nejsou firmy, které to mají vyřešeno, které mají oddělena místa v těch jídelnách, a napřed se to vykopne, zveřejní se to, medializuje, lidi nám píšou, hlavně tedy vám, co ta vláda se zbláznila. My to také musíme spoluvysvětlovat. Vysvětlovat těm lidem, že my jako opoziční poslanci fakt nejsme vláda, že my jsme o tom nerozhodli. Ale logiku to prostě fakt nedává. Tak se zkuste někdy zeptat dřív, než ty věci vykopnete. Ilustrující byla páteční debata: v pátek ráno jeden kilometr, pak tedy nějak, my jsme se snažili udělat kompromisní řešení, tak tedy je tady katastr nebo město nebo obec. Já tomu rozumím, že každý parametr je zpochybnitelný a že se hledá nějaký kompromisní. Ale když to není dopředu promyšleno, odkonzultováno do těch důsledků, tak pak lidi v tom těžko hledají logiku.

Takže vás žádám, prosím, vyvarujte se tady těchto nonsensů, těchto ulítlých opatření, která prostě nedávají logiku, a ti lidé díky tady těmto opatřením dál a dál snižují důvěru v to, co vláda dělá. Prosím pěkně, važte, než tyhle věci dáváte ven, jaké to bude mít dopady a jakou to bude mít odezvu. Děkuji moc.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Další s přednostním právem pan předseda Stanjura, poté pan předseda Bartošek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pan ministr to pochopil správně, že kampaň je dobrá, to nebyla kritika, ani to, že jsme se inspirovali v zahraničí. Pane ministře, já jsem se na vás neobracel jako na ministra vnitra, abyste to přes svůj resort nějak zařídil tady v této místnosti. Ale jste vicepremiér, významný člen vládní koalice, a bez souhlasu vládní koalice se to, o čem já jsem například mluvil, nedá realizovat, a ten souhlas zatím není.

My jsme chtěli vybrat zákony, které bezprostředně souvisejí se současnou situací, ty projednat - neříkám, že se na nich shodneme, to je jiná věc - ty přednostně projednat a Sněmovna nějak rozhodne. Nemá cenu si tady dopředu říkat, který zákon projde, který neprojde. Ale před chvílí pan předseda Chvojka navrhl na 17 hodin zákon, který jsme vůbec nemuseli projednávat, nebýt politické arogance ministryně práce a sociálních věcí, která prostě na sílu tlačila nesmyslné přílepky, které určitě nesouvisely s legislativním stavem nouze. To nebylo ve stavu legislativní nouze, ty dva přílepky, které jste si vy jako socialisté tam prosadili. Ten zákon mohl dávno platit. Vy nám ho pak pošlete včera v 8 nebo v 9 večer a paní ministryně jde do televize a řekne: A zítra to schválí Sněmovna a pozítří Senát. Kde jsou nějaké rozbory? Kde jsou nějaké oponentury? V eKLEPu bylo něco úplně jiného, než vláda schválila. Tak začněte u sebe, prosím. Ten zákon už mohl platit, ale vaše ministryně si postavila hlavu, běžela a s ní 99 kolegů nebo 100, ona nehlasuje, takže 100 kolegů běželo proti zdi a pak do té zdi narazilo. Přitom senátní návrh byl velmi dobrý, dokonce zareagoval dřív než vláda na to, že karanténa bude 14 dnů. Jenom politická arogance způsobila to, že ten zákon neplatí, a máme nedodělek, polotovar s heslem, s PR, s tiskovkou, bez času na nějakou dobrou debatu. Ptali jste se zaměstnavatelů? To jste asi nestihli. Mně volají zaměstnavatelé od včerejšího večera, od té tiskové konference. Ale teď v 17 rychle to odhlasujme, nejlépe v 17.01 to schvalme a pošleme někam do Senátu. Takhle se dělat v krizi nedá! Opravdu ne.

Takže místo abychom si racionálně řekli, které zákony potřebujeme, třeba neprosadili 100 %, jak chtěli socialisté s těmi svými přílepky, tak ne, musíme to projednat znova a znova a znova, v kvapu, bez možnosti na dobrou debatu. Pak se zvyšuje riziko, že ten zákon nebude fungovat.

Já bych poprosil všechny vládní činitele, aby přestali osočovat veřejnost. Pořád slyším, já bych řekl, až neurvalá slova na adresu veřejnosti. Dneska je 2. března. Je to rok a den, já bych naopak chtěl ocenit naši veřejnost, tu drtivou většinu občanů, že mají ještě trpělivost s touto vládou a že se snaží dodržovat, ale oni nevědí co, neví to ani vláda - jídelny, účetní - a takhle můžeme pokračovat. Nemá to cenu. A když chceme jenom, abychom tady zasedali a projednávali zákony, které jsou bezprostředně důležité, tak ne. A podívejte se! Já říkám: 160 nás tady v pátek bylo a minimálně jeden kolega je covid pozitivní.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Pan předseda Bartošek, přednostní právo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já mám jeden návrh, máme zde řadu třetích čtení, která čekají na schválení. Jako první je zařazen bod 326, sněmovní tisk 966, nízkouhlíková energetika, u kterého očekávám, že bude nadále probíhat diskuze. Z toho důvodu, aby mohla být schválena jiná třetí čtení, navrhuji tento bod zařadit na konec bloku třetích čtení z toho důvodu, aby se jiné zákony mohly projednat. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Válek.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Ať jsem aspoň trochu pozitivní. Já bych chtěl poděkovat, jestli jsem to správně zachytil, panu ministrovi Hamáčkovi, protože na návrh Dominika Feriho, aby se zítra ráno v 9 hodin zařadil ten bod, kde se zodpoví určité dotazy a nejasnosti - aspoň mám informaci, já jsem tam nebyl v té chvíli, kdy jste se tvářil ne úplně negativně - že připustil, že by to možné. Já zase, možná to zní zlehčeně, ale mám konkrétní dva dotazy a poslal bych je panu ministrovi všechny s předstihem - my jsme se tak domlouvali na grémiu, že bychom to takto udělali, bavíme se opravdu o praktických věcech, které bychom chtěli odladit tak, aby to bylo co nejvíc užitečné a ku prospěchu občanů.

Jeden dotaz je možná okrajový, ale pro řadu lidí velmi významný. V těch výjimkách cestování mezi okresy vypadly bohoslužby. Pro řadu lidí je to velmi důležité, pro řadu lidí je to nepodstatné, nicméně aspoň bychom mohli zvážit, jestli by to nebylo možné v případě, že ten člověk nemůže v době Velikonoc cestovat jinam než mimo okres. Aby to byla výjimka. Nebo nemusí, ale aspoň abychom o tom věděli, že to nechceme.

Druhá věc, kterou považuji za důležitější: my se tady bavíme o testování ve státních podnicích a přesně definovaných zařízeních. Mně třeba není jasné, jestli do toho patří i akciové společnosti, protože některé nemocnice jsou akciové společnosti, tak jestli se jich to týká nebo netýká. Tak zase bych rád naprosto nekonfliktně - opravdu teď nejsem poťouchlý, to by bylo poznat, tak doufám, že teď je poznat, že nejsem - tak opravdu rád bych, abychom ty konkrétní - fakt, prostřednictvím pana předsedajícího, pane předsedo Faltýnku, fakt ne - tak opravdu bych chtěl, jestli by bylo možné to zařadit ráno, podpořil bych ten návrh Dominika. A chtěl bych, abychom tady tyto dotazy odpověděli, protože si myslím, že je to naše role.

Vracím se k tomu minulému týdnu, třikrát pozitivní v eRoušce, a v podstatě jsme nevěděli, jak správně postupovat. A my bychom měli být ti, kteří to říkají a kteří využijí toho, že Česká televize toto přenáší, a ty informace, když odsud jsou, občané se mají na co odvolávat. Je to jednoduché, je to jasné, tak zkusme to takhle udělat, tentokrát bez politických bojů a jenom ku prospěchu těch lidí, co to poslouchají, nebo těch, kteří to třeba neposlouchají, a i tak se to dozvědí.

Druhá věc je, já bych znovu chtěl, abychom opravdu poděkovali zaměstnancům Poslanecké sněmovny, a to velmi, velmi silně, protože si musíme uvědomit, že jich se týkají všechna opatření tak jako všech ostatních, to znamená, jich se týká to, že jsou zavřené mateřské školy, a musí tím pádem hlídat svoje děti. Jich se týkají různá omezení, a přesto po nich chceme, aby pracovali daleko víc než běžně, protože řadu zákonů dostávají večer, dostávají je přes noc. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP