(15.30 hodin)
(pokračuje Fiala)

Já si pamatuji, že se mě na to ptali už redaktoři České televize asi před půl rokem, a kromě toho, že jsem nabyl přesvědčení, že je nutné podpořit tu komisi, vytvoření vyšetřovací komise, protože tady už je něco prohnilého, a nevím kde, jestli v policii nebo někde. To prostě není možné v dnešní době, abychom nebyli schopni říct po roce vyšetřování, že se něco stalo a že někdo za to může. Já si myslím, že je to principiální věc, že to musí být padni, komu padni a že ta fyzická nebo právnická osoba prostě musí dostat nepodmíněný trest.

A teď to, proč jsem se vlastně rozhodl vystoupit. Celá slavná Evropská unie tady mluví o takzvaném Green Dealu, o tom, jak bude snižovat emise, o tom, jak budeme mít čisto, čisté ovzduší, jak budeme snižovat CO2, všechno, co má uhlíkovou stopu, je špatné. Krávy už se nebudou chovat na maso, protože prdí a mají uhlíkovou stopu. Tak to přesně říká Evropská komise a Evropská unie. Ale tady prostě nejsme schopni vyšetřit takovou totální havárii, která zničí kus naší země. To je pro mě úplně nepochopitelné, že budeme vynakládat v budoucnu, a za hnutí SPD říkám jasně, že nepodpoříme žádný Green Deal, protože to je ideologické šílenství zelených a rudozelených, ale co prostě je pro mě úplně nepochopitelné a to, co si myslím, že bychom měli řešit, aby nám tady někdo nekazil a neničil životní prostředí, faunu a flóru v České republice. Za hnutí SPD říkám, že uděláme všechno pro to, aby se to vyšetřilo co nejdříve. Podíváme se v té vyšetřovací komisi i na to, proč se to nevyšetřilo a kdo za to může, protože taková věc se prostě nesmí opakovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí pan poslanec František Elfmark a připraví se paní poslankyně Jana Krutáková. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec František Elfmark: Já děkuji za slovo.

Vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, přesně za deset dní, 20. března, to bude půlrok od katastrofy na řece Bečvě. V září 2020 by asi nikoho z vás nenapadlo, že ještě dnes, 10. března, tady tuhle katastrofu budeme vůbec řešit. Je tomu ale bohužel tak. Po půl roce stále neznáme příčinu ani zdroj havárie, a jak už zmínili mí předřečníci, nad kauzou se vznáší mnoho otazníků. Soudní znalec, který v lednu veřejně v médiích prohlásil, že viníka již zná a pouze shromažďuje důkazy, opět nechal prodloužit lhůtu, ve které má vypracovat posudek.

Osobně pochybuji o tom, zda všechny zapojené orgány postupovaly tak, jak měly, koneckonců jsem k tomu svoje pochyby vyjádřil již mnohokrát i na výboru životního prostředí. Na stejném výboru jsem vysvětlil, proč si myslím, že obzvláště Česká inspekce životního prostředí pochybila, a navrhl jsem i usnesení požadující odvolání pana ředitele Erika Geusse. Nalezení příčiny a místa havárie je jedna věc, já ji ovšem považuji za nutnou, a proto podporuji vznik sněmovní vyšetřovací komise.

Učinit adekvátní opatření, aby se podobná situace již pokud možno neopakovala, je ale věc druhá. Považujeme za nutné učinit legislativní opatření, která se soustředí na prevenci a jasný přístup k haváriím. Stále nám chybí metodika, jasný postup popisující kompetence, jak a kdy mají které zúčastněné orgány v případě havárie jednat. Proto předsedkyně výboru, má kolegyně Dana Balcarová, na jednání výboru příští týden 17. 3. zařadila na 11 hodin bod, který se jmenuje Informace pana ministra Brabce k přípravě nové legislativy směřující k zajištění jednotného přístupu k šetření havárií v životním prostředí a informace o postupu v šetření kauzy Bečvy, na který pozvala právě pana ministra. Velice doufám, že dostaneme od pana ministra dobré zprávy a že nová legislativa je v procesu tvorby.

Havárie na Bečvě však není jen politickou kauzou - jak všichni vnímáme a vidíme, od začátku vzbuzuje velké emoce mezi širokou veřejností. V médiích k této kauze vyšlo již nyní přes sto článků, kterým není řeka a život lhostejná. Vzniklo mnoho iniciativ, mnoho skupin, petic a tak dále. Já bych tady rád všem iniciativám poděkoval a rád bych vás s nimi seznámil. My jsme vytvořili k této kauze web Za živou Bečvu.cz a najdete tam veškeré věci, které k této kauze dodnes byly v médiích. Udělali jsme ho proto, aby se tam občané, kteří si nejsou vědomi toho, co se všechno stalo, a neznají tu linku v čase, mohli všechno dočíst. Petice Arniky za výzvu Řeky bez jedů podepsalo do dnešního dne celkem 6 737 lidí. Petici za objasnění postupu úřadů Co se skutečně stalo na Bečvě aneb 8 otázek, na které si veřejnost zaslouží znát odpověď, podepsalo k dnešnímu dni 18 328 občanů. Petice za Spravedlnost pro Bečvu!, petice za důsledné vyšetření otravy Bečvy - 3 203 podpisů. Otrávená Bečva nám není lhostejná!, facebooková stránka s 3 000 členy. Bečva bez jedů - facebooková stránka, 822 členů. Uměním za obnovu Bečvy aneb Bečva teče skrz naše srdce, streamované koncerty a tak dále, benefiční aukce uměleckých děl a výtvarníků - dodneška se vybralo 197 018 korun na obnovu života v řece Bečvě. Projekt ReBečvuj - můžete přispět na investigativní činnost novinářů. Proběhlo Světlo pro Bečvu, je to věc celorepubliková, nejen v Praze, ale i v Jaroměři, v Hradci Králové. Jenom tak pro zajímavost: v Hradci Králové se zaregistrovalo 102 lidí a tak dále. Když se podíváte i na Pomozte nám oživit řeku Bečvu, kdy byl otevřený transparentní účet a k dnešnímu dni se vybralo přes milion korun na obnovu řeky Bečvy.

Tyhle všechny iniciativy a myslím si, že jsem možná nenašel úplně všechny, ode mě zaslouží dík k tomu, že jim životní prostředí, a nejen řeka Bečva, ale obecně životní prostředí, není lhostejné a že vnímají, že konkrétně v této kauze není něco v pořádku. Já bych byl velmi rád, aby dneska byla komise zřízena, ale ještě mnohem radši bych byl, kdybychom nic zřizovat nemuseli, kauza byla dávno vyřešená a my jsme společně ve výboru udělali společně s ministerstvem taková opatření, aby se tahle věc už do budoucna neopakovala. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní faktická poznámka, pan poslanec Pavel Růžička, a připraví se paní poslankyně Jana Krutáková. Pane poslanče, vaše dvě minuty. Prosím.

 

Poslanec Pavel Růžička: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já jenom, abych si v tom udělal trošičku pořádek, co to je katastrofa, protože náš právní rámec tento pojem nezná, tak bych se chtěl tedy ujistit, protože někteří předřečníci tady mluvili o havárii, někteří mluvili o katastrofě, tak aby bylo jasné, o čem mluvíme, protože jestliže někdo neumí zformulovat ani název vyšetřovací komise, je to smutné. Takže my známe pouze pojem mimořádná událost podle zákona o integrovaném záchranném systému a ty mimořádné události se dělí na určitou skupinu, takže já vám tady pomůžu. My tady máme provozní havárie, mluví o tom zákon o integrovaném záchranném systému: havárie velkého rozsahu způsobené vybranými nebezpečnými látkami. Takže když se tady snažíte něco docílit, tak to udělejte aspoň tak, ať to má nějaký právní rámec.

K panu ministrovi: já jsem člen výboru pro obranu a člen výboru pro bezpečnost. My jsme se na výboru pro obranu, kde je předsedkyně za ODS, několikrát snažili u živých případů dostat na výbor státního zástupce, aby nám okomentoval ty případy, které jsou v běhu a šetří se. Nikdy se nepodařilo tam toho státního zástupce dostat, protože vždycky na to odpověděl, že to je v šetření a že to bude komentovat, až šetření skončí. Takže, paní předsedkyně Pekarová Adamová a pane poslanče Blaho, vy tady zpochybňujete činnost státních zástupců a policie. To je super, takže vy to vždycky zpochybníte v tom, když se vám to hodí, a když se vám to nehodí, tak říkáte, že tu práci dělají suprově. Já si nedovedu představit, že by pan ministr životního prostředí do čehokoliv zasáhl, protože on ať by udělal cokoliv, tak vy to budete komentovat, že to je špatně. Kdyby tlačil na policii, tak budete říkat, když ten výsledek nebude podle vašeho přesvědčení, že to pan ministr ovlivňoval. Když se pan ministr chová seriózně (upozornění na čas), tak vám to taky vadí. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP