(16.50 hodin)
(pokračuje Jurečka)

Neberu argument, který vy tady říkáte, o tom, že jste dostala zprávu ten den o měřidlech. Ale samozřejmě mě by zajímalo potom v tom případě, a to je právě předmětem debaty na vyšetřovací komisi, jakou mají citlivost ta měřidla, jaké všechny náznaky jsou schopné detekovat, s jakou chybovostí. To tady nemáme prostor ve dvou minutách technické říct. A když se bavíme o těch věcech řekněme z hlediska dalšího posunu, samozřejmě, jinak bych se na ty věci díval, kdybych tady viděl úzkou součinnost resortů, které by řekly na základě svých zkušeností: Děláme tyto a tyto kroky, které změní přístup k budoucím podobným haváriím, a budeme jim umět předcházet, máme tady na stole konkrétní změny legislativy na základě této skutečnosti. Ale ani to nevidím. Nevidím, že by tady vystoupil ministr životního prostředí, kterého si jinak lidsky vážím, a řekl: Už máme zanalyzovanou celou sérií věcí, kde se stala pochybnost a kterou teď dokážeme ještě do konce volebního období změnit.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan ministr se mi přihlásil s přednostním právem, nicméně předtím budu muset vypořádat faktické poznámky. Takže pan poslanec Benešík, poté paní poslankyně Balaštíková, poté pan poslanec Podal. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji, pane místopředsedo. Tak byl tady propírán bývalý hejtman Zlínského kraje za KDU-ČSL Jiří Čunek. Já jsem mu v mezičase volal, abych se ho zeptal na to, co tady bylo řečeno. Jak jsem koupil, tak prodávám: Žádné svodky mu nechodily, o ničem neví. Většinu informací, které měl, měl z monitoringu tisku a o žádných čidlech také neví. A zajímavé je, že ta čidla, že o tom slyšel poprvé, že ani DEZA se těmi čidly nebránila, že co by asi první udělala, tak by řekla: Máme čidlo, které to jasně vyvrací.

Takže jak jsem koupil, tak prodávám. Jiří Čunek se od toho naprosto jasně distancuje a explicitně mně řekl, že s paní Balaštíkovou o havárii na Bečvě nikdy nemluvil. (Smích zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a nyní paní poslankyně Balaštíková s faktickou poznámkou.

 

Poslankyně Margita Balaštíková: Já jsem se přihlásila k něčemu jinému, ale tímhle jste mě, pane kolego, prostřednictvím pana předsedajícího, dostal. K tomu se nedá nic říct. Mě to mrzí, když si pan hejtman na žádný rozhovor o Bečvě nevzpomíná. Jenom mu prosím zavolejte a zeptejte se ho, jestli taky k Bečvě nekomunikoval, a s kým tedy komunikoval o tom, že Zlínský kraj dá 100 000 Českému rybářskému svazu na úhradu úhynu ryb. Když tedy se mnou nikdy o Bečvě nemluvil, jak je možné, že jsme jako radní o tom rozhodovali? Já už se víc vyjadřovat nebudu, je to smutné, co jste předvedli. (Potlesk z lavic ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Podal, poté pan poslanec Jurečka s faktickými poznámkami. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Zdeněk Podal: Děkuji za slovo. Já bych chtěl říct, že paní poslankyně Balaštíkové, vaším prostřednictvím, si velice vážím a rozhodně jsem ji nechtěl rozčílit. Já jsem využil tento případ pouze jako modelový k tomu, protože sám jsem zažil několik havárií, kdy jsme skutečně to uklízeli na vlastní náklady z peněz naší organizace. A k tomu přistupuje ještě jedna věc. Pokud vůbec jsme chtěli nějakou náhradu, když byl zjištěn viník, tak jsme se museli soudit! To byly další náklady, bez možnosti nebo jistoty, že vůbec vyhrajeme, platit právníky a tak dále. Takže já jsem to využil jako model k tomu - pokud tam byla platba, já to nevím, je to možné, pak se omlouvám v tomhle konkrétním případě - ale obecně skutečně platí, to se může každý podívat, že ryba vsazená do vody, byť za peníze rybářů, se stává věcí ničí. A když jsem se na to ptal i pana ministra, tak říkal: No jo, a jak poznáš při úhynu, která ryba byla rybářů a která se přirozeně vytřela? No, to se samozřejmě zjistit nedá, ale bylo by dobré v takových případech myslet na tu kompenzaci. To není jenom o těch rybách, i o té práci, motohodiny, používají svoji techniku, pracovní sílu. Takže nás to stálo velké peníze, všechny tyhle události. O tom jsem mluvil, aby se na to nezapomnělo, že to je opravdu i o těch rybářích, kteří jako mravenečci vždycky nastoupí a vždycky pomůžou. Takže nechtěl jsem urazit, chtěl jsem jenom na tohle upozornit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Jurečka, poté pan poslanec Blaha. Prosím.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já tu debatu zase vrátím do nějaké racionální roviny, a to je přesně ten případ, kdy o těchto věcech má smysl diskutovat právě na půdě vyšetřovací komise, protože tady mluvíme o někom, kdo tady není, je to tvrzení proti tvrzení. Já to slyším, to, co říkala paní kolegyně Balaštíková, dneska poprvé, že ona dostává tyto informace. Bylo by super, kdyby třeba byla schopna ty informace nám přeposlat. Já se velmi rád podívám na informace o těch čidlech, kolik jich bylo, kde jsou rozmístěna, jaké hodnoty ten den měřila. Fakt za to budu rád a nemyslím to nijak ironicky. Říkám to prostě úplně normálně, věcně.

A pak třeba také je dobré se pobavit o těch diskusích, když se tady zmíní, že škoda byla zaplacena, byly poslány peníze. Já nevím - on to někdo už odhadl? Je tady už nějaký kvalifikovaný odhad odhadce, který odhadl škodu, která byla na řece Bečvě způsobena, a náklady na její eliminaci? Já jsem to nezaznamenal, já o tom nevím. Jestli to je nějaká nová informace, že 7,5 milionu korun rovná se škoda, tak mně připadá, že to tak není. Předpokládám, že se ještě pracuje na tom, aby se celá ta škoda kvantifikovala, včetně nákladů, které s tím byly spojené. Tak prosím vás pěkně, nepodávejme to veřejnosti, jako že teď už dostaly některé rybářské organizace nějakou část peněz. Ještě je paradox, že vždycky to zachraňuje Ministerstvo zemědělství, tyhle průšvihy, ať už je to počínaje kormoránem a dalšími, byť by to mělo jít správně resortně za Ministerstvem životního prostředí, ale to je jiná debata. To tady nebudeme tahat. Ale nevytvářejme dojem iluze, že se poslaly někam peníze, že problém je vyřešen a škoda je nahrazena. Není. Jako příběh zarybňování 40 kilometrů toku řeky Bečvy nevyřeší 7,5 milionu korun.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Blaha, poté pan poslanec Benešík, poté paní poslankyně Balaštíková. Tím bychom vyčerpali v tuto chvíli faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Stanislav Blaha: Děkuji, pane místopředsedo. Já budu reagovat na paní poslankyni Balaštíkovou. Jsem přesvědčen o tom, jak tady slyším ty debaty, že zřízení vyšetřovací komise naopak dává smysl, protože zaznívá tady celá řada nových dotazů, které do této chvíle nebyly na stole, a myslím si, že má význam se o té věci bavit a všechny informace dát do nějakých souvislostí tak, abychom se přiblížili k nějaké pravdě.

Nejčastějším argumentem všech těch, kteří jsou odpůrci zřízení vyšetřovací komise, je to, že ta komise stejně nic nevyšetří. A co když jo? Co když se mýlíte? Proč tomu nedáte šanci? Nic tím neriskujete. Pojďte to podpořit. A pokud ta komise nic nevyšetří, tak můžeme říct: Ano, měli jste pravdu. Ale neriskujete tím vůbec nic, pokud to zřízení podpoříte a komise začne pracovat.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Benešík s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji za slovo. Já bych chtěl jenom zdůraznit, že jsem reprodukoval, doufám, že poměrně přesně, to, co říkal Jiří Čunek, který tady není a nemůže vystoupit, protože samozřejmě se to dotýká celé KDU-ČSL. S tím, že - teď je to moje poznámka - to, že rada schvalovala pomoc rybářům v nějaké výši, rozhodně nepotvrzuje to, že Jiří Čunek se svou paní radní musel o tom mluvit. To si myslím, že není, že tam ten vztah prostě rozhodně být nemusí. A myslím si, že taktéž mně sdělil, že postup Krajského úřadu Zlínského kraje v kauze otravy Bečvy byl prověřen a současní radní Zlínského kraje - KDU-ČSL je momentálně v opozici, takže radní nemá - konstatovali na zasedání zastupitelstva, že postup kraje v této záležitosti byl bezchybný. Takže v této věci rozhodně minulé vedení kraje nepochybilo a já jsem velmi rád, že diskutujeme tuto záležitost a bavíme se o tom, jestli zřídíme vyšetřovací komisi. Je tady také návrh na to, že bychom mohli zřídit pracovní skupinu. To je, myslím si, velmi věcná debata a jsem velmi rád, že o takové věci na rozdíl od toho, jestli dětem nebo studentům udělíme maturitu, nebo ne, nerozhodujeme na základě ankety na Instagramu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní paní poslankyně Balaštíková, pak se přihlásil pan poslanec Elfmark a paní poslankyně Fialová. Prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP