(17.10 hodin)
(pokračuje Brabec)

Další věc. Nezlobte se, mě mrzí ty osobní výpady. Jasně - opozice, koalice. Ale, pane poslanče Blaho, vaším prostřednictvím, pane předsedající, jestli si myslíte, že bývalý ředitel chemičky trhá mouchám křídla a dusí zvířátka, tak se, prosím, omluvte. Já jsem se jenom podíval, při vší úctě, do vašeho životopisu, vy jste strojní inženýr a máte tam jako koníčka, že si rád posedíte s rodinou a nebo s přáteli. Já jsem vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a od šesti let sedím u vody, od dětství sedím u vody, jsem aktivní rybář. A ano, mě tam strašně mrzí ti rybáři, prostě co se tam stalo, protože já se na to dívám jako rybář. A jsem vášnivý houbař, to se o mně ví koneckonců z mého Facebooku, takže já trávím v přírodě celý život. Vy určitě také, ale prosím, neříkejte mi, že nemám nějaký vztah k životnímu prostředí nebo k přírodě jenom proto, že jsem v nějaké etapě svého života řídil chemičku. Doufám, že se shodneme na tom, že to není fér. To není fér. Pokud byste měl nějaké jasné důkazy o tom, že jsem něco způsobil, tak to, prosím, říkejte, nebo to řekněte, ale tohle mi to nepřipadá fér - posuzovat člověka z toho, že někde pracoval. Zeptejte se lidí v Lovosicích, když jsem tam pracoval, jak jsem se staral o životní prostředí nebo prostě o to okolí. Já si myslím, že se tam nedozvíte nic špatného. Doufám, že drtivá většina těch věcí, které se třeba povedlo v tom resortu udělat, snad o tom říká, já doufám, ale to bych neměl tvrdit já, ale někdo jiný, ale ty osobní výpady mě mrzí. Můžeme mít jiný názor politický, ale, prosím, tohle mi skutečně nepřipadá fér.

Já vám chci říct jednu věc. Vím, že mi to třeba nemusíte věřit. Kolegyně, kolegové, já bych byl nejšťastnější, kdyby se naplnilo to, co jsem si opravdu v té době myslel, že během několika hodin nebo dní to bude vyřešené, protože ty informace tenkrát byly takové, že tam skutečně bylo něco naměřeno. Já jsem dneska nejvíc nešťastný, že se to takhle táhne, nejvíc naštvaný, že se prostě ty termíny posouvají - i od znalce. Na druhou stranu chápu a musím respektovat a respektuji, že tady je prosím nějaké vyšetřování, a protože jsem si šel do těch některých kauz, které byly, a už tady byly některé zmiňovány i jiné, tak jsem skutečně zjistil, že některé ty znalecké posudky se dělaly i delší dobu než čtyři měsíce nebo pět měsíců, že se třeba dělaly i rok. A proboha, to není nějaký návod pro znalce. Já jsem se strašně těšil, že na konci prosince už budeme vědět a policie bude konat. Když se to protahovalo do konce února, tak už jsem byl nervózní, a teď mi to samozřejmě velmi vadí, v tom se naprosto shodneme. To musí být padni, komu padni, protože tohle tady prostě nesmí zůstat nevyřešeno. To ty lidi štve.

Já se těm rybářům vůbec nedivím a znovu říkám, že lidsky jim rozumím, protože skutečně znovu říkám, že jsem možná kolik, osmačtyřicet let aktivním rybářem, i když tu povolenku jsem měl někdy od deseti let, teď jsme si zrovna psali s rybáři. Hádejte, za kým ti rybáři přišli, když nedostali to, co chtěli? No za mnou. Ale to není jenom o panu Pernickém, tady jsou i jiní lidé. Tady je pan Trybuček, jednatel Moravskoslezského rybářského svazu, vedení rybářského svazu. Vážení, s těmi jsem mluvil mockrát a já jsem jim také pomohl v tom, když za mnou přišli a říkali: Nám kraje slíbily, že nám pomůžou s hrazením kafilerie, nedostali jsme nic. Tak jsem volal hejtmanům nebo těm lidem, které na těch krajích teď aktuálně už po volbách znám a prosil jsem je, aby dodrželi ten slib, protože my jsme to měli jasně rozdělené: Ministerstvo zemědělství dá peníze na zarybnění, protože to nemůže udělat Ministerstvo životního prostředí - to by měl Marian Jurečka dobře vědět jako bývalý ministr - samozřejmě, Ministerstvo zemědělství má ve své správě povodí, to znamená, že ono k tomu má blíž než Ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo životního prostředí zaplatí studie, které jsme zaplatili, dělá se stav řeky, to dělala různá akademická pracoviště, Povodí Moravy, to jsme všechno platili my a budeme platit prostřednictvím agentury, které jasně potvrdily, vážení, že Bečva není mrtvá řeka. Stala se tam katastrofa, samozřejmě tam uhynuly desítky tun ryb, to je jasné a nezpochybnitelné a je to katastrofa, ale není to mrtvá řeka, zaplaťpánbůh to není mrtvá řeka. To potvrdily studie z hlediska makrobentosu a stavu a tak dále, nechci jít do detailů.

To znamená jednoznačně na legislativních věcech a my víme, jak tam řekněme zahaprovala asi komunikace úřadů mezi kraji, koneckonců pan poslanec Blaha je zastupitelem Zlínského kraje, takže i tam se může podívat. Vyšetřuje kraj, vyšetřuje krajský úřad, jak v Deze, tak v Tesle Rožnov, zcela nezávisle. Vyšetřuje policie, vyšetřuje Inspekce životního prostředí i ty další věci, a my měníme legislativu, takže já znovu říkám: My chceme ty věci dotáhnout jednoznačně do konce, a čím dřív, tím líp.

Mě to nejvíc štve, a to je slušné slovo, nebudu tady ve sněmovně sprostý, že se to takhle táhne, ale rozumím policii - oni chtějí mít tolik důkazů, aby uspěli, protože to bude jednoznačně věc, která skončí u soudu, a přirozeně případný viník, který bude obviněn a potom třeba obžalován, se bude bránit, budou potřeba jasné důkazy. A to je něco, co je skutečně veřejný zájem na tom, aby znalec dobře odbyl svoji práci a vybavil policii dostatečným množstvím argumentů.

To znamená, že tady se na tom naprosto shodneme, aby to bylo co nejdřív, abychom uklidnili veřejnost, a samozřejmě rybáři mají jednoznačně naši plnou podporu v tom, abychom škody částečně uhradili. Ty peníze nevznikly jen tak náhodou, ty vznikly z jednání s rybářským svazem, aktivním jednáním s konkrétními lidmi z rybářského svazu, nikdo nic nezakopává pod koberec. To vám můžu odpřisáhnout znovu na zdraví všech nebo všeho, co je mi blízké nebo na všechno, co je mi drahé, na zdraví blízkých, prostě nikdo nic nezakopává pod koberec, nikdy by si to nedovolil. Děkuju vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Jsou zde faktické poznámky. Jako první pan poslanec Benešík, poté pan poslanec Blaha, poté pan poslanec Jurečka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji, pane místopředsedo. Já jenom, abychom si rozuměli. Samozřejmě souhlasím s tím, že vyšetřovací komise nemá - ani nemůže - měnit, upravovat legislativu. To samozřejmě dělá Poslanecká sněmovna prostřednictvím nebo ve spolupráci i se svými výbory. Ale právě závěry takové vyšetřovací komise by měly nebo mohly být mimo jiné použity k návrhu takových opatření, která zabrání podobným haváriím, podobným katastrofám nebo je alespoň minimalizují, což samozřejmě může znamenat taktéž změnu nebo úpravy legislativy. Takže já tady neříkám, že vyšetřovací komise má měnit legislativu, v žádném případě. Ta má přijít s nějakými závěry a ty závěry k tomu mimo jiné mohou být použity. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní pan poslanec Blaha, v tuto chvíli poslední faktická poznámka, spíše jediná. Prosím.

 

Poslanec Stanislav Blaha: Děkuji, pane místopředsedo.

Jenom krátce. Já jsem samozřejmě vycházel taky z veřejně dostupných údajů a to, že jste rybář a že rád houbaříte, to se možná dozvím někde na sociálních sítích, ale principiálně jste se kvůli tomu asi ministrem životního prostředí nestal. Vaše poslední působiště bylo v Lovochemii, součásti koncernu Agrofert, a zřejmě proto jste se taky dostal na kandidátku ANO, a to není nic osobního. To je prostě práce s veřejnými údaji a tak, jak vy jste si našel moje koníčky a záliby, kdybyste čerpal z jiného veřejně dostupného zdroje, tak byste se dozvěděl, že jsem taky rybář a že třeba rád jezdím na kole a lyžuji, ale to asi není podstatné.

Ten chaos prostě vyvolávají výroky jednotlivých zástupců těch institucí. Jednou něco řekne policie, je uvaleno embargo, není uvaleno embargo, pak se rozvykládá znalec. To jsou prostě všechno věci, které minimálně stojí za to, aby se tím někdo zabýval. Takže jestli nám jde všem o stejnou věc, a zaznívá to vlastně z úst všech, tak to pojďme umožnit, pojďme vytvořit tu komisi a následně ji nechme pracovat.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Kobza, připraví se paní poslankyně Gajdůšková. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, pane ministře, bylo toho řečeno hodně, ať už k věci, nebo ne tak úplně k věci. Jako geolog, který se zabýval vodou dlouhé roky, bych se zase vrátil zpátky k meritu věci a možná kousek od těch ryb bych se vrátil k vodě, protože voda je pořád to nejcennější, co tady máme. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP