(Jednání pokračovalo v 18.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Vážené kolegyně, vážení kolegové, je 18.00 a budeme projednávat pevně zařazený bod

 

485.
Informace vlády ke strategii očkování, dostupných vakcínách a jejich dostatečnosti

Projednání tohoto bodu jsme přerušili ve středu 3. března na 87. schůzi v 18 hodin, kdy byl pevně zařazen jiný bod. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů za vládu zaujal ministr zdravotnictví Jan Blatný a zpravodaj tohoto bodu pan poslanec Zdeněk Ondráček.

Budeme tedy pokračovat v přerušené všeobecné rozpravě, do které se přihlásili... Bylo přerušeno vystoupení paní poslankyně Hany Aulické Jírovcové, která vystupovala se stanoviskem klubu KSČM, a dále byli s přednostním právem přihlášeni pan poslanec Marian Jurečka a paní poslankyně Jana Černochová. Prosím paní poslankyni Aulickou Jírovcovou, aby se ujala slova ve všeobecné rozpravě. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, protože byla přerušena rozprava, dovolím si trošku začít od začátku. Nebudu určitě dlouhá, protože jsme nestihli víceméně nějak debatovat nebo přečíst to, co jsme si připravili za příspěvky.

Chtěla bych podotknout, že opravdu za KSČM jsme iniciovali projednání tohoto bodu, abychom zde otevřeně prodiskutovali současný stav a dostali odpovědi na naše otázky, které se nám prostě nedostávají. Já jsem dneska z dalších pracovních důvodů nemohla být přítomna na mimořádném jednání zdravotního výboru, které se konalo v obědové přestávce, každopádně si myslím, že i ty informace, které tam byly uvedeny a které dostali mí kolegové, zazní ještě z úst pana ministra zdravotnictví. Nemyslím si však, že tam bylo odpovězeno na ty otázky, které chceme slyšet třeba i my, a proto budeme rádi, když se o nich budeme bavit.

Nechceme se možná bavit jen o současných zavedených opatřeních. Jsme sami zvědavi, jaké bude vyhodnocení v příštím týdnu, i když jak jsem sledovala pana Duška, tak i on hovoří o tom, že jsme vlastně v bodě zlomu a mohlo by se blýskat na lepší časy s tím, že zavedená opatření nějak zapůsobila. Jsem sama zvědava, jak po těch třech týdnech, respektive příští týden, nám bude naše vláda říkat, jestli tedy ukončíme takzvaný lockdown, anebo jestli budeme nebo jestli bude vláda dál chtít pokračovat v tom uzavření, v kterém dneska Česká republika je. My všichni vnímáme, jaká opravdu situace je. Je velmi těžká, je to těžké období pro všechny občany České republiky, a především je to těžké období pro naše zdravotníky. Myslím si, že samozřejmě jsou zde i další oblasti, které bych měla jmenovat, ale já se chci zaměřit dnes opravdu na ty zdravotníky, na zdravotní personál.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Paní poslankyně, já vás přeruším a poprosím o klid v jednacím sále, protože je tady neúměrný šum. Děkuji vám mnohokrát. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedající. Máme zde ve Sněmovně mnoho lékařů, lékařek, abych tedy, pardon, genderově byla vyvážená, ale samozřejmě i mnoho zdravotních sester, a myslím si, že bychom možná měli nechat mluvit především je, protože oni znají tu situaci nejlépe, a myslím si, že - ať se nám to líbí, nebo ne - úplně si zcela nejsem jista, jestli vůbec dokážeme a jestli to děláme, nebo Ministerstvo zdravotnictví, jestli dokáže prezentovat tu aktuální situaci a ten stav.

Já se zástupci zdravotníků v našem Ústeckém kraji mluvím. Snažíme se jim vnést trošku nějakého elánu, protože oni ho nemají. Sestry, lékařky, lékaři doslova padají, měla bych říct na ústa, ale oni doslova padají na hubu. A i to, že vláda teď řekla, že budeme dávat našim zdravotníkům nějaké finance - myslím, že to je 75 000 korun tam, kde slouží u covidových pacientů - nemyslím si, že je to to hlavní, co chtějí slyšet. Měla by tam třeba být i změna úhradové vyhlášky, protože nemocnice opravdu volají po tom, že mají nedostatek peněz, a to já jsem třeba od ministra zdravotnictví za celou dobu neslyšela. Na výboru pro zdravotnictví jsme se o tom bavili několikrát a myslím, že i kolegové z ANO se i pana ministra na to ptali, ale víceméně mám pocit, že tuto část ministr, i když bylo přislíbeno, že se bude řešit, nějak výrazně neprezentuje.

Říkám to proto, že už nějaká zatěžující situace, myslím si, že dopadla opravdu téměř na každého občana. Lidé nám tady umírají ve velkém počtu. Ráno jsou ještě na tom docela dobře a v poledne už prostě nejsou. Jsou to tragické záležitosti a věci. My se dnes máme bavit o očkování, o testování a já se ptám - už to nejsou jenom lidé vysokého věku nebo vyššího, už jsou to bohužel i lidé mého věku nebo i starší, ale ovlivňuje to životy všech lidí - proč v České republice pan ministr Blatný neumožňuje a nechce a stále mediálně prezentuje, že opravdu nechce umožnit, aby i jinde po světě využívané vakcíny nebyly v České republice používány? Je mi to velice líto, ale musím říci, že takzvaně - a já se panu ministrovi možná omluvím rovnou - že takzvaně žába na prameni, to tak vnímám.

Víte, já jsem teď dostala informaci, že v některých očkovacích centrech našeho kraje - neříkám, že to je pravidlo všude - ale že dokonce někde musí být i policisté, protože naši občané se prostě doslova perou o to, aby tu vakcínu dostali. Tohle jsme opravdu chtěli? Ten strach a zároveň říkat: My vám ty vakcíny dodáme, ale my je nemáme. Máme slíbené dodávky, ale oni nás zase vypekli a zase nám posílají jenom polovičku?! To opravdu chceme? My vám otevřeme systém, ale ten systém vlastně neumožní, nebo se můžete registrovat a zároveň čekáme další týdny, měsíc, než vůbec je povolán ten člověk na to, aby se šel očkovat, protože zrovna nemáme tu očkovací dávku, tu vakcínu? Anebo si radí lidé mezi sebou ve stylu: Vakcína v jedné nemocnici není, dodávka je v druhém městě. Zrušte registraci zde, běžte tam. Co děláme z těch lidí? Aby seděli u počítačů, aby celé rodiny se bály jenom proto, že naše vláda nedokáže zajistit to, co slibovala? A zároveň tam stojí a říká: Ano, ona sice je vakcína jinde ve světě jiná, ale my to neumožníme, protože nechceme, abychom obcházeli EMA, a zároveň nejsme schopni, aby SÚKL tohle všechno obhospodařil a řekl: Ano, ta vakcína samozřejmě je v souladu s těmi podmínkami, které jsou, je bezpečná pro naše občany a můžeme nakupovat ve velkých dávkách tak, abychom zabezpečili co nejdříve proočkovanost našich lidí. Myslím si, že to je nezodpovědnost a pan ministr Blatný by měl z toho vyvodit nějaké důsledky. Myslím tím osobní. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP