(18.10 hodin)
(pokračuje Aulická Jírovcová)

Proto se ptám, kolik dávek uvedených tří vakcín, to znamená AstraZeneca, Moderna a Pfizer, bude odesláno do České republiky v dubnu, v květnu a červnu. Ptám se schválně, protože já už ani těmto číslům nevěřím, a myslím si, že jak tady všichni sedíme, tak jim nevěříme nikdo.

Proč požádal Úřad vlády o posouzení vakcíny Sputnik, a Ministerstvo zdravotnictví ne? Udělit výjimku může opět jenom Ministerstvo zdravotnictví. Proč stále pan ministr Blatný odmítá tuto vakcínu posoudit České republice, pokud nebude schválena EMA? Ano, minule tu říkal, že jsou zde další legislativní záležitosti, to znamená úhrada této vakcíny a tak dále. Ale copak mi tady neděláme v legislativní nouzi úpravy, které platí okamžitě? Proč se to prostě neudělá?

A také bych se chtěla i zeptat, jaký je současný stav proočkovanosti našich zaměstnanců ve školství. Myslím, že lockdown a uzavření mateřských školek a škol dal vlastně prostor na to, aby se proočkovali tito zaměstnanci, a v příštích týdnech - a myslím, že my máme zítra bod návratu dětí do škol a chceme se o tom i zítra bavit, jak vláda chce připravit, aby se děti vracely do škol, protože to si myslím, že už je za hranicí všeho, ale my si k tomu samozřejmě budeme mluvit zítra.

Další věci: oblast testování. Víme od listopadu loňského roku a žádáme, aby se testovalo ve velkém, a především ve firmách. Ale co dělá vláda? Slibuje, že to udělá, zařídí, a nyní máme do 15. 3., což vlastně máme za chvíli, povinnost, aby se všichni protestovali (se smíchem) ve firmách nad 50 zaměstnanců. Víte, já jsem třeba teď se setkala s takovou jednou myšlenkou - ne myšlenkou, situací, kdy jedna společnost, která dělá služby, nebudu jmenovat jaké, tu povinnost nemá, protože ona oficiálně těch 50 zaměstnanců nemá. Ale když se podíváte na stránky, tak má zhruba 850 lidí. A víte, jak to dělá? Protože má dohodáře. Musím říci, že tyto lidi, nebo vůbec tuto oblast, nedokážete pojmout, ale tito lidé dělají služby po firmách, po společnostech, a pokud ta společnost, kde dělají určité záležitosti, služby, práci, nebude po nich vyžadovat, aby byli testovaní, tak prostě tato firma nemá tu povinnost, nebo bude mít až později.

Zároveň dáváte 60 korun na jeden test, a které tedy jsou čtyři za měsíc. Super. Zároveň ale říká Ministerstvo zdravotnictví, že antigenní test by se měl provádět jednou za tři dny. Takže firma má test jeden týdně místo toho, aby to byl dvojnásobek, to znamená, aby se opravdu testovalo aspoň jednou tolik. Máte na svých stránkách uvedený seznam - který ale nelze otevřít, zřejmě se něco rozbilo - dodavatelů těchto testů, a zároveň víme, že během toho, co se vyhlásilo toto samotestování a tyto možnosti, tak antigenní testy vzrostly z nějakých 120, 130 korun na daleko vyšší částky. A vy, pane ministře, moc dobře víte - a bavili jsme se o tom několikrát - že nouzový stav vám umožňuje regulaci určitých cen, určitých výrobků. Já si myslím, že kdybyste udělali to, že respirátory, roušky pro malé děti - mimochodem, u roušek pro malé děti není odpuštěno DPH - a ceny testů nebo samotestů antigenních byste zregulovali, tak komu tím pomůžete? Především občanům České republiky. A do této doby - a už vám to bude vlastně trvat jenom 14 dní - jste neudělali nic.

Mě velice mrzí, že vláda této republiky zastavila téměř celou ekonomiku a zároveň umožňuje jenom určité oblasti, aby vydělávala na občanech České republiky. Za KSČM toto odmítáme a požadujeme opravdu, aby se konečně vláda postavila k tomu, že chce pomoci lidem, a nejenom jim říkat příkazy a restrikce, ale aby jim umožnila trošku tu situaci, která je. Lidé tady prostě jedou na dřeň, nemají finance, mají toho plné zuby, a vláda jede ve výrazných restrikcích. Nikdo po vás nechce, abychom rozvolňovali a dělali další věci ve velkém. Na druhou stranu si musíte uvědomit, že občané jsou rok vlastně jenom v nehorázných restrikcích, jsou všichni unaveni a ve větší míře to jenom bojkotují, a já už se jim nedivím, protože i toto uzavření ve výrazném počtu ty dopady má na policisty, na vojáky, kteří pomáhají, a především na zdravotní personál.

Mě by třeba zajímalo i to, jestli pan Hamáček ví, jak ti kluci, když tam stojí - musí tam být opravdu desítky hodin - jestli se někdo o ně postará, jestli jim někdo dá něco k jídlu a další záležitosti, které tomu patří. Myslím si, že kdyby mohli, tak se na to svým způsobem někteří opravdu vykašlou, protože v takovém zápřahu, a na druhou stranu, jak se k nim chová jejich vlastní ministr a samotná vláda, není se čemu divit.

Takže, pane ministře, budeme rádi, když dokážete na některé otázky odpovědět, a samozřejmě určitě budeme diskutovat ještě dál. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Já vám také děkuji. S faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Jan Lipavský, připraví se pan poslanec Tomáš Martínek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Lipavský: Děkuji. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já bych chtěl důrazně varovat před tím voláním, které se jednou ozývá tamhle od pana poslance Volného, nyní to tady slyšíme od komunistické strany, a to je před snahou podávat zdravotnický materiál, léky, které neprošly náležitou certifikací, které nemají všechny ty razítka, štemply, a z principu nevíme, co v těch ampulkách je, kdo to vyrobil, jak to vyrobil.

Evropská unie, Česká republika, má svůj právní řád. My bychom měli především dbát o dodržování tohoto právního řádu a samozřejmě součástí tohoto právního řádu je i odpovědnost za to, jaké látky jsou pacientům podávány, a od toho právě slouží ta certifikace, od toho máme SÚKL, od toho máme na evropské úrovni organizaci EMA. Jakékoliv snahy o obcházení těchto institucí jsou velice nebezpečné a já bych před nimi chtěl varovat. Samozřejmě, dvě tyto látky mají velice silný lobbing ze států, ze kterých pocházejí, ale úplně stejným metrem měříme i látkám ze Spojených států amerických a stejným metrem bylo měřeno evropským, domácím výrobcům, kteří samozřejmě museli celou tou procedurou projít, nyní prošli, a proto je můžeme podávat.

Takže zde bych opravdu chtěl ještě jednou důrazně varovat před látkou, o které někdo prohlásí, že funguje, ale není to schopen doložit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Další vystoupí pan poslanec Tomáš Martínek, připraví se pan poslanec Ondřej Benešík. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Vážené dámy, vážení pánové, děkuji. Já bych se chtěl zeptat prostřednictvím pana předsedajícího předřečnice právě na tu obsesi Sputnikem V, který si většinově nechtějí aplikovat ani ruští občané, proč by měl být zvýhodněn pouze a právě ruský výrobce, který vzhledem ke svým výrobním kapacitám není schopen dodat nějaké relevantní počty této vakcíny v současné době? Proč stejně netlačíte třeba i na vakcínu společnosti Novavax, která má být od dubna ve výrobě v České republice ve velkých objemech? Ta je již o 30 dní déle ve schvalovacím procesu EMA. Tak proč není ten tlak z vaší strany třeba na to, urychlit spíše schvalování této vakcíny, která bude vyráběna v Česku, bude zaměstnávat české občany a podporovat českou ekonomiku? Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Další vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Ondřej Benešík, připraví se pan poslanec Zdeněk Ondráček. Prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP