(18.20 hodin)

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych chtěl říct, že certifikace, kontrola a testování medikamentů, těch vakcín, tady není proto, aby někoho šikanovala nebo vylučovala. Tady se prostě jedná o bezpečnost, zdraví a možná životy občanů. To znamená, testovaná, prověřená vakcína standardní cestou ať je použitá, ať se jmenuje jakkoliv, a to platí pro ruského výrobce nebo ruskou vakcínu stejně jako pro americkou nebo indickou. Tady to má chránit naše občany a jejich zdraví. O nic jiného nejde.

Já si jenom kladu dvě otázky, proč ruská strana už dávno nepožádala o prověření a certifikaci. Já jsem zaznamenal zprávu, že snad dnes k tomu konečně došlo po těch dlouhých týdnech a možná měsících, kdy se o tom mluví, ale na rozdíl od ostatních výrobců to neudělala a protahovala to. To je první otázka, proč to tedy trvalo tak strašně dlouho, než se uvolili k tomu procesu, kterým museli projít jak evropští, tak američtí nebo jiní výrobci podobných vakcín.

Druhá věc je, proč ruská strana to nabízí všude možně v situaci, kdy nemá zdaleka proočkované vlastní obyvatelstvo a je na tom, co se týče proočkovanosti, velmi, ale velmi špatně.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: S faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Zdeněk Ondráček, připraví se pan poslanec Zdeněk Podal. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Vážení páni kolegové z Pirátské strany, kteří jste vystupovali teď přede mnou v reakci na paní kolegyni Aulickou Jírovcovou, já chápu vaši rusofobii a že vám činí špunty v uších, ale zkuste si znovu přečíst, co paní kolegyně řekla. Ona neřekla, že tady chceme ruskou vakcínu Sputnik V bez nějaké certifikace, ale ptáme se, proč pan ministr a popřípadě SÚKL nedělá nic takového, aby mohl SÚKL plnit to, co plnit má. A vy stále čekáte a stále se vymlouváte na EMA. To je krásné, vy se vymlouváte, vy se vymlouváte, vy se vymlouváte, ale je tady prostě část společnosti - a to nezapřete - která prostě tu ruskou vakcínu Sputnik chce, nechala by se očkovat. A je to napříč - to není jenom o tom, že to jsou voliči KSČM, SPD nebo kohokoliv jiného. Je to prostě určitá generace lidí a určitá skupina lidí, kteří říkají: My bychom si ten Sputnik vzali a nechali se očkovat, protože tomu důvěřujeme.

Jestli čtete některá média, která mluví o proočkovanosti v Rusku 2 až 3 % a že nejsou schopni ani vyrábět, tak mi vysvětlete, jak je možné, že už mají - a teď já nevím, tady pan kolega Kobza nějakou informaci dával - já nevím, možná 20, možná 30 států, se kterými mají smlouvy a objem dodávek v číslech přesahujících miliardy. Tak jestli to je tak špatná vakcína, tak proč se tím ti lidé nechávají očkovat? My jenom říkáme a myslím, že to kolegyně řekla, a jestli tomu nevěříte, tak si to znovu přečtěte, že chceme, aby konečně tahle vláda začala něco dělat, včetně pana ministra, a pokud ne, tak ať prostě odejdou, ať prostě odejdou a nechají tam někoho jiného, kdo pro tu vládu bude chtít dělat. Včetně pana ministra, včetně ředitelky SÚKL, a myslím, že to řekl pan prezident dostatečně jasně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Mám tady čtyři faktické poznámky. Jako první vystoupí pan poslanec Zdeněk Podal, připraví se pan poslanec Svoboda. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Podal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, já možná budu velice zjednodušovat, ale každých osm minut umírá u nás jeden člověk. Poznali jsme to už i ve Sněmovně. Ani my se tady tomu nevyhneme, takže se začněme tady bavit o tom, kdy konečně bude dostatek vakcín pro všechny, kteří se chtějí dobrovolně očkovat.

Já nejsem lékař a nemíním se touhle otázkou zabývat. Mně je jedno, jaká vakcína, ale hlavně, aby mně pomohla. A takhle uvažuje drtivá většina lidí dnes, přes 60 %, a jediným úkolem vlády je - to za ni nikdo nevyřeší - ať už tady je dostatek vakcín, jak slíbili, ať se očkuje, protože skutečně každých osm minut - to se opakuji - nám jeden člověk zemře. A to si nemůžeme dovolit, tolik nás zase není. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Svoboda, připraví se pan poslanec Martínek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Bohuslav Svoboda: Děkuji. Mně se skoro nechce mluvit, když tady slyším ty nesmysly. Živím se medicínou celý život a pravidla pro to, co podáváme pacientům, jsou velmi přísná pro to, aby ti lidé neumírali, pro to, aby se ti lidé vyléčili, a když se vyléčí, aby byli zdraví, a ne aby si poškodili některé jiné orgány. To je naprosto zásadní věc, od té není žádná výjimka.

Jen tak mimochodem, SÚKL tu výjimku nemůže udělat, na to právo nemá. Mohl by udělat generální pardon pan ministr, ale já pevně věřím, že to neudělá, protože každý, kdo je lékař a ví, o co jde, tak nemůže dělat takovouto výjimku.

Jsem přesvědčen o tom, že třeba je ta vakcína dobrá, ale když to nevíme a nemáme to potvrzené, nesmíme tu výjimku udělat. To je prostě zákon, který platí. Platí v medicíně a já jako lékař bych nikomu nepodal lék, který by byl na takovouto výjimku puštěn ven. Děláme to ve výjimečných případech, když se jedná o řešení konkrétního nádoru, konkrétního onemocnění, kdy už ten lék je v nějaké fázi zkoušení, že přistoupíme na to, že s ním pracujeme jako s experimentálním lékem. To je možné zúčastnit se takové akce, která představuje součást nějakého výzkumného úkolu.

Ale v tuto chvíli řešíme epidemii. Vážení, při epidemii musíme podávat ten lék obrovskému množství lidí. V okamžiku, kdy jeden z lidí, který zahyne po podání neregistrované vakcíny, ten lékař, který ji podal, se soudů do smrti nezbaví a nakonec bude potrestán proto, že podal něco, co nemělo schválení, které to mít má. Nechci o tom víc mluvit prostě proto, že vám garantuji, že tato věc je špatně.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Jako další vystoupí pan poslanec Martínek, připraví se pan poslanec Jurečka a pan poslanec Lipavský. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Děkuji. Já jen doplním, že doufám, že i Sputnik V získá certifikaci EMA, podle Evropské komise požádal před šesti dny o zahájení certifikace. Stejně tak doufám, že ji získá i Novavax, který požádal před 35 dny o zahájení certifikace, který se bude vyrábět v České republice, a bude tak jasné, když získají certifikaci, že ta vakcína je bezpečná a účinná.

Jen pro zajímavost řeknu, že Pfizer/BioNTech trvalo získat certifikaci 76 dní, Moderně 51 dní, AstraZeneca 120 dní, Johnson & Johnson je již v tuto chvíli v procesu 99 dní, CureVac 26 dní. To jen tak pro zajímavost.

A to, co možná tady nepadá a co bude také důležité pro mnoho občanů: pokud by potom třeba certifikaci EMA ta vakcína nezískala, tak by hrozilo riziko - protože z toho, co se doslýcháme, je možné, že plno zemí bude požadovat pro svůj vstup do země následně i očkování nebo aktuální test, a to očkování znamená, že bude požadovat pouze očkování vakcínou, která získala certifikaci od EMA, takže pokud by pak následně Sputnik nezískal tu certifikaci, protože by třeba nesplnil bezpečnostní kritéria nebo účinnost, tak by občané museli dokládat aktuální test a nemohli by jednoduše cestovat do jiných zemí EU, jak to některé země plánují. Takže i z tohoto hlediska je jistější samozřejmě i pro občany, aby nepřišli o tuto výhodu, kterou jim potom můžou nabízet právě ty certifikované vakcíny. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Marian Jurečka. Připraví se pan poslanec Jan Lipavský, všechno faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Když to tady poslouchám, tak musím říci - odborné věci, prosím pěkně, kolegyně, kolegové, nechejme odborníkům. Je tady několik našich kolegů, kteří jsou lékaři, vystoupil třeba před chvilkou pan kolega Svoboda a jeho vystoupení jasně mělo odbornou kvalitu. Já se ptám tady předřečníků, prostřednictvím pana předsedajícího, například kolegyně Aulické, když tady máte takovéto silné apely na pana ministra, vy ponesete tu zodpovědnost? Vy ponesete nějakou zodpovědnost vůči těm lidem, kterým to případně přinese nějaké další komplikace?

Mohu mít spoustu výhrad vůči postupu této vlády k pandemii, spoustu výhrad vůči postupu v rámci resortu Ministerstva zdravotnictví, ale v této věci prostě ministr tady má tu nejvyšší zodpovědnost, a nemá tady ani prezident, ani premiér se snažit naléhat na ministra, že má nějakým způsobem mimo veškeré standardní mechanismy uhnout a vyhovět jenom proto, že je tady nějaký zájem z Ruska nebo z Číny. Kdyby to pan prezident myslel vážně, tak tady pléduje úplně stejně za výjimku pro vakcínu Johnson. Proč to nedělá? Není to zvláštní? ***
Přihlásit/registrovat se do ISP