(18.30 hodin)
(pokračuje Jurečka)

Takže prosím pěkně, nechejme ty lidi, kteří nesou plnou zodpovědnost, dělat kvalitně svoji práci, protože oni tu zodpovědnost ponesou, i když v úřadě nebudou. Ale vy, kteří tady dneska útočíte na pana ministra - je paradoxní, že se ho jdu tady v tento okamžik zastat já - tak vy tu zodpovědnost neponesete.

A myslím, že to, co dneska předvedl prezident, který naprosto mimo kompetence ústavy žádá o nějakou personální změnu ve vládě premiéra, je naprosto mimo normální reálie fungující demokratické zodpovědné země, kde každý člen vlády nese plnou zodpovědnost za své ministerstvo, nikoliv předseda vlády ani prezident.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Jan Lipavský, připraví se pan poslanec Ondřej Benešík s faktickými poznámkami. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Jan Lipavský: Děkuji za slovo. Sluší se poznamenat k mému předřečníkovi, že prezident Zeman se vyjadřoval i na adresu ředitelky SÚKLu, což je úplně mimo kompetenci prezidentského úřadu. To je čistě záležitost vlády, respektive Ministerstva zdravotnictví.

A ty informace samozřejmě máme. Jsou informace, že ruští a čínští hackeři zaútočili na EMA, podařilo se jim i opatřit nějaké informace, které se pak v pozměněné podobě dostaly na veřejnost. Je to přesně příklad toho hybridního působení, rozeštvávání společnosti a opět útoků na právní stát a na právní postupy, které my bychom si zde v Evropě a v České republice měli pokud možno co nejvíce hýčkat, a ne je nabourávat tím, že nějaká skupina obyvatel by si ráda tu vakcínu dala, protože se asi na nějakém dezinformačním serveru dozvěděla, jak je skvělá a úžasná.

My se budeme chtít tímto tématem zabývat dále ve Sněmovně, ale to už asi není otázka zde na plénu. Každopádně je to ta otázka, kolik lidí vlastně věří vakcínám, kolik lidí je ochotno se nechat očkovat a jaké mýty se ve společnosti ohledně těchto záležitostí šíří. Zde by stát měl sehrát pozitivní roli skrze nějakou informační kampaň. Není úplně příjemné slyšet, že se neustále zpožďuje, ale o tom můžeme povídat jindy.

Klíčové je, aby stát a jeho příslušné orgány dokázaly garantovat občanům České republiky, co dostanou za tu látku, a ne, že o tom někdo prohlásí, že to je skvělé a že to funguje. Takhle nemůže fungovat stát. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Ondřej Benešík. Připraví se pan místopředseda Vojtěch Filip a pan poslanec Zdeněk Ondráček. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Zopakoval bych to, co jsem tady říkal, prostě jedná se o bezpečnost našich lidí, to je celé. Každý má stejné možnosti a já se jenom ptám, proč Sputnik nepožádal? A pokud tedy se ta informace potvrdí a už požádal o certifikaci, proč tak neudělal dříve?

Johnson & Johnson zřejmě dostane povolení tento týden, možná už zítra. Výhoda této vakcíny je taková, že stačí jedna dávka. Takže mně to přijde trošku jako závod s časem, aby se sem nějaký Sputnik dostal, ale to je chyba ruské strany, že se nepodřídila těm samým kritériím a postupům, ke kterým jsou nuceni legislativou tak, aby ochránili zdraví těch uživatelů, což jsou i naši občané, ti ostatní. Takže znovu opakuji, Johnson & Johnson jako další možnost bude k dispozici zřejmě už tento týden, respektive dostane povolení. A pokud vím, tak výrobní kapacity těch schválených vakcín byly navýšeny natolik, že je velmi reálné, že od dubna budou státy Evropské unie získávat až 100 milionů vakcín měsíčně, počínaje dubnem. Taková je informace z Evropské komise.

Čili pokud k tomu skutečně dojde, tak si to spočítejte. Populace Evropské unie je 450 milionů lidí. Pokud by k tomu došlo, tak my tady budeme mít opět problém s tím, jak to vyočkovat rychle, a ne tolik s dodávkami vakcín. Ale i tak těch vakcín tady máme taktéž poměrně zajímavé množství na skladě. Takže to není otázka politická, je to otázka bezpečnosti našich lidí.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec, místopředseda Vojtěch Filip, připraví se pan poslanec Zdeněk Ondráček a pan poslanec David Kasal. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedající, paní a pánové, budu stručný. Cituji pravděpodobně z nějakého podivného serveru - tedy podle pana kolegy Lipavského: z české Wikipedie. Možná evropská registrace. Dne 20. ledna 2021 bylo informováno, že 16. ledna byla u Evropské lékové agentury - EMA - podána žádost o registraci vakcíny Sputnik V v Evropské unii. Tak jestli tohle je nějaký podivný server, tak si to vyřiďte s Wikipedií.

Prosím vás, nelžete tady, nelžete tady, nebo řekněte, která farmaceutická firma vás platí. Mně je úplně jedno, jestli to bude Sputnik, jestli to bude AstraZeneca nebo Moderna, mně to je opravdu jedno.

Mně vadí jedna věc a ptám se na to pana ministra zdravotnictví. Kde je usnesení vlády, že se změnil termín pro očkování české společnosti? Pan ministr, když jsme začínali tento bod, řekl, že to bude v září. Ale v usnesení vlády, které nám bylo doručeno, je, že se to skončí do 30. 6. To chci vědět. Kdo se tedy o to stará, jestli tady mluvíme o bezpečnosti? Ano, mluvíme o životech lidí, mluvíme o životech lidí. A prosím vás, nechme těch lží. Mě to opravdu nebaví, mě to opravdu nebaví. Tohle si přečte každý člověk. Prosím vás, víte, jak vypadáte před občany České republiky, když tady takhle žvaníte?

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Další vystoupí pan poslanec Zdeněk Ondráček, připraví se pan poslanec David Kasal, pan poslanec Tomáš Martínek a pan poslanec Jan Lipavský. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji. On tady pan kolega Benešík teď není, ale musím říct, mě to baví. Zprávy z Evropské komise říkají, že dostaneme. Ano, ta samá Evropská komise také říkala, že už v tuhle dobu tady budeme mít několik milionů očkovacích látek. No a kde jsme skončili? Samozřejmě nemáme nic, protože každý týden slyšíme, jak nás krátí, krátí, krátí.

Pan docent Svoboda, kterého si velmi vážím a párkrát jsme spolu hovořili, tady mluví o nějaké možnosti experimentální medicíny. Tak se pojďme bavit i o té možnosti experimentální medicíny, o experimentálním očkování. Já vám jenom říkám, že je tady určitá skupina obyvatel, která prostě má zájem, a vy to tady hrajete na to, že nemůže do té doby. Já se tedy zeptám, kolik lidí už dneska zemřelo po podání nebo po očkování Pfizeru a těch ostatních dalších látek.

Když se podívám z mého kraje, z mého konkrétního okresu, tak se bohužel mluví o tom, že ve Vrchlabí, v tom jednom - bohužel - domově důchodců, zemřelo velké množství lidí právě po očkování, po první dávce. Tak se ptám, jestli to je pravda, nebo to není pravda. Takže se ptáme, kolik už lidí zemřelo po těch suprových vyzkoušených mezinárodních vakcínách, které tady jsou a které tady dáváme. Jaké je to číslo? My jsme se ptali, tak ať nám řeknou. Tak nám řekněte, v České republice zemřelo 5 lidí, 10 lidí, 50 lidí. Řekněte nám to číslo.

Samozřejmě, vy tady nás strašíte, že tady zemřou stovky a tisíce lidí, když se nechají očkovat ruskou nebo čínskou vakcínou. Tak vy nás radši necháte vymřít jenom proto, abychom se nemohli očkovat. Super. Pan kolega vám říká, kolik lidí zemře nebo jak často umírají lidé. Stále to vidíte, že umírají. Ale vy prostě ve své nadutosti budete říkat - nedovolíme, nedovolíme, nedovolíme, radši umřete. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou vystoupí pan ministr zdravotnictví. Prosím, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Děkuji, vážený pane předsedající. Dámy a pánové, já jenom odpovím, už jsem to tady říkal, odpovím to jenom znovu. V České republice zemřelo 8 lidí, kteří zemřeli v nějaké době po podání vakcíny, a nebylo prokázáno, že to bylo v přímé souvislosti. Takže jenom chci naprosto jasně říct, že by nebylo správné ani pravdivé, říkat, že tady někdo zemřel kvůli podání vakcín, které jsou schválené v Evropské unii. I těch 8 úmrtí se velmi pečlivě sleduje a vyšetřuje a nebyl tam prokázán žádný takový efekt.

A opravdu, i když je to psáno na Wikipedii, oficiální požadavek na Evropskou lékovou agenturu Ruská federace podala minulý týden. To je informace nikoliv z Wikipedie, ale z vnitřku EMA.

Já si taky přeji, aby tato vakcína dostala schválení EMA. Ale jenom abychom to všechno dali do stejného ranku. Nemáme vůbec nikde zajištěno a nikdo neumí dokázat, že by zrovna vakcína Sputnik najednou dodala miliony dávek všem. Ten rozdíl není takový, že by nás měla ruská vakcína zachránit. Ruská vakcína nám nezachrání žádné životy, které by nám nezachránily jiné vakcíny. To prosím není pravda. To prosím není pravda. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP