(14.50 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Prosím, můžete plynule pokračovat druhou interpelací.

 

Poslankyně Olga Richterová: Druhá interpelace se týká dostatečných kapacit na očkování. Jde o to, že potřebujeme během jara být schopni naočkovat milion lidí. Je to veliká logistická operace. Kapacity v očkování bude třeba navýšit. Je potřeba si uvědomit, že stále budou zdravotníci vytíženi v lůžkové péči. Je potřeba zapojit i úvahy o tom, jak zachovat samozřejmě možnost využití bezpečných, ale třeba i venkovních prostor. Zkrátka ta otázka je, jaká je současná maximální očkovací kapacita týdně v naší republice, jak uvažujete o jejím navýšení a případně jaká je strategie pro budoucnost. Třeba Německo se už připravuje strategicky na možnost očkovat opakovaně i v následujících letech. Může se stát, že to prostě nebude jednorázová akce.

Stejně tak je, pane premiére, důležitá otázka, jestli jste podnikl kroky k získání některých dřívějších dávek vakcín. Například by se jednalo o jednání s Novavaxem v České republice, kde jste se byl fotit na facebookové obrázky, nebo o indický závod AstraZenecy. Pokud ne, tak proč? Stačí mně vysvětlení. A pokud ano, tak jaké kroky jste konkrétně podnikl?

Ale ještě jednou. Potřebujeme zejména zajistit plynulé vysokokapacitní očkování a tyto dostatečné kapacity máte zajistit vy jako premiér této země. Takže budu čekat na odpověď a věřím, že přijde dřív než za zákonných 30 dní.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, paní poslankyně. Jak už jste řekla, odpověď obdržíte písemně. Poprosím paní poslankyni Kovářovou, aby přednesla svoji interpelaci, připraví se paní poslankyně Jarošová.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane premiére. V minulých dnech jsme byli svědky několika vašich překvapivých veletočů k podobě letošních maturit. Svoji vizi letošních maturit jste horlivě také komentoval v médiích, mimo jiné i v rozhlasovém vysílání. Osobně jsem získala dojem, že se nám v celém příběhu ztrácí pan ministr školství, který je za tuto agendu odpovědný. Musím říci, že to pan ministr napravil a vyjádřil se na tiskové konferenci a dnes i ve Sněmovně.

Nepřekvapilo mě proto, že se vás redaktorka Českého rozhlasu dotázala, zda byste neměl nechat řešení maturit na svém ministrovi školství. Tato otázka se ve světle řečeného jevila jako vysoce relevantní. Svou reakcí jste opět překvapil. Dovolím si citovat: "Paní redaktorko, já vím, o co té vaší televizi jde, a podle toho vypadá i ta vaše otázka."

Že si člověk splete rozhlas či televizi, to se stane a nemíním vám to dnes předhazovat. Ale co působí strašidelně, je věta, podle které veřejnoprávnímu rozhlasu nebo televizi o něco tajemného jde. Co jste měl na mysli, pane premiére? Prosím, podělte se s námi o odpověď na tuto otázku, když už jste neměl dost odvahy odpovědět paní redaktorce na tu její. Děkuji za odpověď.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Pan premiér odpoví do 30 dnů písemně. Poprosím paní poslankyni Jarošovou, připraví se pan poslanec Benešík.

 

Poslankyně Monika Jarošová: Vážený pane premiére, jak je to s těmi očkovacími pasy? Ministr zahraničí Petříček avizoval, že použití očkovacího pasu by mohlo být u nás v květnu jako řešení pro letní cestování a kromě očkování by měl průkaz obsahovat i potvrzení o testech. Prý by tak vznikl nástroj, který usnadní cestování v rámci Evropské unie, a to i za příbuznými nebo na pracovní jednání.

Dochází vám, že to rozdělí společnost na očkované a na občany druhé kategorie, co nebudou moci bez očkování nikdy vycestovat? Takže půlka České republiky třeba bude potrestána zákazem dovolených nebo pracovních jednání? To je diskriminace neočkovaných, pane premiére. A co zajímavého nás čeká dál? Tím to přece nekončí. Nebo ano? Co zákaz kultury nebo zákaz sportování pro neočkované? Je toho spousta, čím je můžete ještě potrestat.

To je ta vaše deklarovaná dobrovolnost? To je neskutečný nátlak, to je prasárna, když nám vláda tvrdí, že je očkování dobrovolné. Není, nevěřte tomu. A my všichni přihlížíme, jak se nám tady pod taktovkou vlády a Evropské unie ukracují naše práva a svobody. Důrazně vás žádám, pane premiére, zajistěte, aby očkování bylo dobrovolné, a netvrďte, že je, když to není pravda.

K čemu vlastně očkování je, když stoprocentně nechrání? Už prosakují informace od odborníků - jmenuji molekulárního biologa profesora Omara Šerého - že covidem se může nakazit jak očkovaný člověk, tak i ten, který si nemocí už prošel. Nehledě na to, že covid stále mutuje, vakcína nezabere na některé mutace a pojede se stále dokola, dokud si nenamastí kapsy k prasknutí výrobci vakcín a respirátorů.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní poslankyně. Odpověď obdržíte písemně. Poprosím pana poslance Benešíka, aby přednesl svoji interpelaci, připraví se znovu paní poslankyně Jarošová.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji, pane předsedo. Já tak ostrý nebudu. Předsedkyně Evropské komise prohlásila, že od dubna by mohla být zdvojnásobena dodávka vakcín v rámci EU na 100 milionů dávek měsíčně. Vycházela přitom z kapacitních odhadů výrobců, ale i z předpokladu, že do té doby dojde ke schválení dalších typů vakcín. V průměru by tak ve druhém čtvrtletí mělo být distribuováno mezi členské státy až 300 000 milionů dávek.

Schválení vakcíny Johnson & Johnson ze strany Evropské lékové agentury se očekává ještě tento týden, možná právě dnes. Obdobně se vyjádřil i komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Ten v minulém týdnu prohlásil, že EU by měla být schopna vyrobit v ročním průměru mezi 2 až 3 miliardami dávek do konce roku. Dodal zároveň, že očekává, že do konce léta by mohlo být naočkováno až 70 % dospělé populace.

Chtěl bych se tedy zeptat, jak je Česká republika připravena na toto možné zásadní zvýšení dodávek vakcín. Zkušenosti z přelomu roku jasně ukázaly, že vláda přípravu očkovací strategie podcenila a problémy s distribucí i vakcinací samotnou přetrvávají do dneška. Přitom Evropská komise vyzvala vlády členských zemí Evropské unie už v říjnu minulého roku, aby připravily národní očkovací strategie. Děkuji za odpověď.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Poprosím paní poslankyni Jarošovou, připraví se paní poslankyně Richterová.

 

Poslankyně Monika Jarošová: Vážený pane premiére, chci se zeptat na váš názor. Je opravdu nutné, aby vláda ruku v ruce s médii, které se chovají jako supi, neustále děsila občany této země? Stále jen slyšíme či čteme negativní, hororové zprávy typu rakve v ulicích, tisíce mrtvých, nemocní v tělocvičnách, sledujeme záběry z nemocnic, jehly zabodnuté v paži, beznadějné tiskové konference a covid ve všech jeho proměnách, a to dnes a denně. Stačí zapnout televizi, rádio, internet.

Nemyslíte si, pane premiére, že je třeba občanům také dávat naději, povzbuzovat je? Proč se ti lidé neustále děsí? Pak není divu, že přibývá seniorů, kteří uvažují o sebevraždě. I to je jedna ze zpráv, ale bohužel pravdivá. Strach z pandemie, pocit velké frustrace a izolace od nejbližších přivádí starší lidi k otázce, jestli má smysl dál žít.

Mně nezbývá než vyzvat naše občany, aby si v rámci duševního zdraví raději vzali dobrou knížku, protože sledovat televizi a její zprávy - zde jde opravdu o duševní zdraví.

Tak mě zajímá, pane premiére, jestli je to součástí nějaké taktiky nebo cílem, že k smrti vyděšený občan se stane poslušným - poslušným k nekonečným příkazům, zákazům, likvidačním restrikcím. Má se tak lépe podvolovat a rezignovat na zdravý rozum. Nebo co je záměrem? Já tomu nerozumím. Copak se u nás a ve světě nedějí události, o kterých by se mělo informovat? Proč je hlavní událostí dne už rok covid? Nebo se právě tyto důležité události pod rouškou všudypřítomného covidu zakrývají? Děkuji za odpověď.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Prosím paní poslankyni Richterovou, aby přednesla svoji interpelaci. Bude to poslední interpelace na nepřítomného premiéra a poté bychom ihned pokračovali interpelacemi na jednotlivé členy vlády. Prosím.

 

Poslankyně Olga Richterová: V této interpelaci na nepřítomného pana předsedu vlády navážu na otázku, jak jsou definované, jak jsou vymezené týmy, výkonné týmy vlády, které pomáhají se zvládnutím pandemie, protože mám čerstvou informaci od Unie zaměstnavatelských svazů, že není úplně jasné, jak budou propláceny testy, jak bude propláceno testování firmám, obcím, úřadům. Skutečně nejde o malou věc. Jednalo o tom na 150 tajemníků obecních a městských úřadů včera a shodli se na tom, že prostě nemají jasné info. Mají jenom informace, že se to bude hradit z fondu prevence, a nikoliv z odvodů zdravotním pojišťovnám. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP