(12.20 hodin)

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den, dámy a pánové, já se za Trikolóru vyjádřím k pandemickému zákonu. Trikolóra nepodpoří ani senátní verzi, ani původní sněmovní verzi. Jsme přesvědčeni, že se jedná jenom o jiný název pro nouzový stav.

Tady část opozice v nějaké snaze mít koláč a zároveň ho sníst se snaží vystupovat proti nouzovému stavu, ale zároveň ho nějakým způsobem podpořit. Mluvím o Pirátech, ODS a dalších stranách. Podle mě je to pozice, která je věcně neudržitelná. Vy se zaštiťujete pomocí podnikatelům. V pandemickém zákonu jsou milionové pokuty, samozřejmě pro podnikatele, jsou tam obrovské pokuty pro fyzické osoby, a případné kompenzace - já vám řeknu, jak to bude probíhat. Kamarádi politiků, ti možná nějakou kompenzaci dostanou, další desítky tisíc odkazujete na soud. Naši experti jasně ukazovali, když se kolik desítek tisíc najednou obrátí na soud, aby se domáhali kompenzace, jak to bude v praxi vypadat, kolik kdo čeho dostane. Dle našeho přesvědčení nic.

Myslíme si, že Česká republika má dostatek krizových zákonů, máme nouzový stav podle jednoho typu zákona, podle druhého a tak dále, čili v tom problém není. Poslední, co potřebujeme, je nějaká nová legislativa, kterou tady někdo ve dvě ráno při horečných politických jednáních dojednal. Myslím si, že není řešením. Navíc jak teď sledujeme tu situaci, tak i pro samotnou vládu je to málo, nebo ten pandemický zákon nemůže fungovat.

Když mám slovo, řeknu i k současné situaci. Za poslední rok máme schválené dva schodkové rozpočty v celkové ztrátě 1 000 miliard, máme 20 000 mrtvých, nejdéle zavřené školy v Evropě, desetitisíce lidí v obrovských ekonomických problémech, statisíce dalších přežívají jen na jakýchsi dočasných vládních podporách. Po takovémto roce jsme tedy dle vlády na prahu zdravotnické katastrofy. Namísto přiznání si faktů, že dosavadní strategie nebyla úspěšná, je zde snaha pokračovat stále po stejné cestě, cestě lockdownu a pasivity.

Trikolóra má dlouhodobě jiný názor. Myslíme si, že krizi musíme čelit aktivně - aktivitou, výrobou, zvyšováním počtu zdravotnického personálu a pomůcek, vlastní výrobou třeba licenční vakcíny, navýšením trasování a testování na pracovištích i jinde, aktivním úsilím v hledání nejúčinnějších léků a jejich standardizace, nejenom spoléhání na vakcínu, poučit se ze selhání společnosti při ochraně těch nejohroženějších, což byly domovy seniorů, ze kterých se rekrutuje skoro čtvrtina nebo více než čtvrtina zemřelých, nikoli čekat pasivně jako společnost zavření doma. Jsme přesvědčeni, že nechat ochranu na samotných firmách nemůže přinést horší výsledky. Firmy určitě nebudou dělat horší opatření nebo s menším zájmem než samotná vláda.

Samozřejmě čekám, že to, co jsem zde řekl, řada z vás odsoudí, ale když si přečtete včerejší vyjádření rakouského kancléře pana Kurze, tak není příliš odlišné. Zastávám poměrně podobný názor. To, co mi přijde nejhorší, je snaha hledat obětní beránky v současné těžké situaci, kterou u řady z vás vidím - snaha se z té situace...: na někoho ukázat: Ten za to může. Myslím, že to je nepřijatelné a nedůstojné. Kdybych chtěl být vtipný, tak první, co jsem dneska uviděl, když jsem šel do Sněmovny, byl pan ministr Hamáček bez roušky, jak tam kouří asi s dvanácti dalšími lidmi. Taky bych mohl na někoho ukazovat, ale samozřejmě to není žádné řešení té situace. Ale nechci mluvit o tomto.

Tolik tedy k pandemickému zákonu, a nezlobte se, já se tady ještě musím vyjádřit k incidentu, který se tady odehrál asi v 11.10 hodin. Jako předseda Trikolóry a muž se musím zastat své kolegyně. Tady jsme všichni horečně řešili, když se pan poslanec Volný tady přetahoval o mikrofon a choval se nedůstojně a neslučitelně se slušným chováním. V 11.10 tady pan Okamura sprostě řval na naši kolegyni Terezu Hyťhovou, zakazoval své spolustranici, aby se s ní bavila, a já, když jsem přišel do Sněmovny, jsem našel paní kolegyni v slzách. Já si myslím, že surovost vůči ženám je naprosto stejná věc za hranou občanského soužití a myslím, že se tím má zabývat mandátový a imunitní výbor. Jestliže v nějakých asijských kulturách je běžný nějaký svérázný vztah k ženám, tak bych vás rád vaším prostřednictvím vyzval, že tady jste v České republice a chovejte se podle toho. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak děkuji. Já se bohužel z pozice předsedy nemůžu vyjádřit, ale já jsem s paní poslankyní Hyťhovou dneska vůbec nemluvil, já jsem mluvil pouze s naší poslankyní Maříkovou, takže by bylo dobré, abyste si přestal vymýšlet a přímo lhát. Já tohleto vůbec nechápu a jsem... já tohleto vůbec nechápu, já tomu nerozumím. Já jsem s vaší poslankyní vůbec nemluvil, ani jsem se na ni dneska nepodíval. Takže to je vše.

A dál, takže já se vrátím k řízení schůze. Faktická poznámka, ale já opravdu nemůžu reagovat, protože já řídím schůzi a nemá mě kdo vystřídat, ani na to už reagovat nechci. Myslím, že už jsem to řekl, ale dávám prostor na faktickou poznámku. Takže nechcete jít na faktickou? Dobře. Takže pan poslanec Lubomír Volný dostane... jo, jdete. Tak prosím.

 

Poslanec Václav Klaus: Já myslím, že od toho máme mandátový a imunitní výbor, aby se tím zabýval. Záminka údajně byla, že paní Hyťhová napsala na sociální sítě, že jste lhal ve Sněmovně o tom, že jste jediní, kteří nepodporují pandemický zákon. Ale nebudeme to tady rozpitvávat ani na základě faktických poznámek, ani na základě vašeho hovoření od pultíku. My to chceme řešit asi tímto způsobem.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Pan předseda klubu SPD Radim Fiala. Prosím.

 

Poslanec Radim Fiala: Vážené dámy a pánové, já nevím, o co se to tady pan Klaus snaží. V takové složité situaci, kdy tady probíráme poměrně důležité materie, si tady vyřizuje své osobní emoce. Já si myslím, že to není namístě. Pojďme se vrátit k projednávanému programu.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Jako další - já už jsem se k tomu vyjádřil - jako další vystoupí pan poslanec Lubomír Volný. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Volný: Děkuji, pane předsedající. Dobrý den, dámy a pánové. Já bych chtěl vaším prostřednictvím vyzvat jak předsedu Poslanecké sněmovny, tak všechny ostatní místopředsedy, aby přestali porušovat zákon a zneužívat své pravomoci, když mi dávají napomenutí kvůli tomu, že nenosím roušku. Nebyl jsem to já, kdo schválil nařízení Ministerstva zdravotnictví České republiky z 22. 2. 2021, kde na stránce 2, čl. I, odst. 3 písm. n) autor tohoto nařízení udělil výjimku ústavním činitelům. Takže to není moje chyba, stěžujte si na Ministerstvu zdravotnictví a mě už nenapomínejte, protože v tom případě také vaše chování přednesu jako stížnost mandátovému a imunitnímu výboru, protože toto napomínání je zneužíváním vaší pravomoci.

Teď se vyjádřím k pandemickému zákonu. Tento pandemický zákon je jedním z důvodů, proč vznikla naše mimoparlamentní vyšetřovací komise ke COVID-19. Autory tohoto zákona a lidi, kteří jsou zodpovědní za minimálně tři čtvrtiny všech zemřelých z 19 000 obětí v České republice, se pokusíme pohnat ke spravedlnosti legálními a zákonnými způsoby. V této zemi na základě opatření této vlády již zemřelo 19 000 lidí. V Bělorusku, které je stejně veliké, má 10 milionů obyvatel, zemřelo 1 900 lidí. V Bělorusku je vše otevřené, chodí se za zábavou, ekonomika funguje a mají desetinu, 10 %, obětí v porovnání s Českou republikou. Je to statistický fakt, před kterým neutečete.

Opatření, která tady byla zaváděna, byla zaváděna špatně, hloupě, byla neefektivní a vraždila lidi. Já už jsem v současné době přesvědčen, že vláda České republiky není tvořena hloupými lidmi, jsem přesvědčen, že na Ministerstvu zdravotnictví nepracují hloupí lidé, jsem přesvědčen o tom, že ani jeden z ministrů zdravotnictví nebyl hloupý člověk, jsem přesvědčen o tom, že ani premiér této země není hloupý člověk. Vidím za tím úmysl a obviňuji vládu této země z masové vraždy. Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom je pohnali k zodpovědnosti, protože ta čísla jsou jednoznačná a jednoduchá. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP