(12.50 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

Já neříkám, že jsme špatní. Máme také schopnost improvizovat. Tahle schopnost souvisí i s určitými výhodnými vlastnostmi v evoluci, ale bohužel teď v epidemii je to prostě na draka! Tahle naše schopnost nerespektovat pravidla, dokonce to dávat na odiv, chápete, tyhle bezohlednosti se dneska obracejí proti nám. Když se mě někdo bude ptát, proč jsme na tom špatně, a měl bych na to laicky odpovědět, tak řeknu, tak je to právě kulturní problém. My to máme prostě v sobě, porušovat pravidla. I historický vývoj k tomu vedl.

A proto já se omlouvám, že jsem na to reagoval, i když se zdá, že je lepší mlčet - já vám rozumím, ale chtěl jsem to říci. Právě tohle, tahle bezohlednost, tyhle sprosté výrazy, ta nekulturnost, která tady ve Sněmovně se také projevuje, to je důvod, proč ten virus vítězí! Je to kulturní problém, ne technokratický!

A já to tady neříkám, abych teď na vás křičel, ale abych poděkoval opozici, poděkoval těm, kteří proti té nekulturnosti nám dneska podávají ruku. Kvůli tomu jsem vystoupil, protože jediná šance, rozumíte, jak v tomhle kulturně uspět... Nový Zéland. Nový Zéland je země, která má v něčem stejné vlastnosti jako my. Také mají tendenci porušovat pravidla a dokázali to změnit. Dokázali vytvořit velmi přísný systém. To znamená, i my s tou naší schopností improvizace a nerespektování pravidel, i my bychom měli být schopni si říci: teď to prostě nejde, teď tyhle vlastnosti jsou na nic, teď se pravidla respektovat musí.

A tohle je role nejenom vlády, ale i Sněmovny, všech, kteří dnes dělají politiku. A já vystupuji proto, abych poděkoval opozici za jednání, která se dnes vedla, děkuji za dohody, které se udělaly, a za to, že dneska tady snad nesedíme marně, protože se nakonec dohodneme. Jsou to kompromisy, to je naše práce. Ale to je to, co dnes musíme předvést v české společnosti, že jsme se dohodli a že preferujeme kulturnost proti nekulturnosti! (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vystoupení pana ministra kultury vzbudilo zájem poslanců o reakci, takže přečtu pořadí. Jako první vystoupí poslanec Lubomír Volný, druhý s faktickou poznámkou - všechno faktické poznámky - jako druhá v pořadí paní poslankyně Helena Válková a jako třetí pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Takže jako první, pane poslanče, dvě minuty máte, pan poslanec Lubomír Volný. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Volný: Já bych chtěl napřímo říct panu Zaorálkovi, ministrovi pro všechno, že raději v očích některých nekulturní, ale živý. Takže můžete být kulturní, jak chcete, nebo se tvářit, že jste kulturní, ale když máte na rukou krev tisíců lidí, tak vám to moc nepomůže. On i takový Mengele byl kulturní člověk. (Projevy nesouhlasu a bouchání do lavic.) Já bych vás chtěl, pane předsedající, požádat o prodloužení mého vystoupení o 20 sekund.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak 20 sekund to nebylo, ale dám vám prostor, abyste se mohl vyjádřit v rámci faktické poznámky. Tak pokračujte.

 

Poslanec Lubomír Volný: Děkuji. Není to pravda, že nejlépe se zvládá pandemie v zemích, kde se dodržují opatření. Už jsem to tady říkal a je to ověřitelný fakt. Nejlépe se pandemie zvládá tam, kde nejsou žádná opatření. Co s tím chcete dělat? Bělorusko - statisícové demonstrace, z našich milionů peněz placená opozice, tam kdyby lidé umírali na ulici nebo se hromadili v nemocnicích na chodbách nebo byla přeplněná krematoria, tak už to, pane kolego Bartoši, prostřednictvím pana předsedajícího, dávno víte. Minimálně vy od svých kolegů z pirátské strany v Bělorusku. Dozvěděli jsme se to v Číně, dozvěděli bychom se to v Bělorusku.

Chtěl bych upozornit pana ministra, že to nejsem já, kdo tady mluví sprostě. Jsou to jiní jeho kolegové. Vzdávají to i Rakušané, kteří si uvědomují, že svůj rakouský národ nepřinutí poslouchat, tak nevím, jak chcete vy přinutit ten náš. A nesouhlasím s vámi. My se máme zabývat léky, tady v této Sněmovně, když víme a vy to už také všichni víte, a je vaše povinnost podle vašeho slibu si to ověřit, že existují léky, které mají 80% účinnost a snižují smrtnost o -

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak jsem vám dal 10 sekund navíc, tak jestli se můžeme domluvit, děkuji. A když tak se kdokoliv může přihlásit znova. Takže pojďme, paní profesorka Válková, paní poslankyně Válková, pan poslanec Ferjenčík, pan poslanec Čižinský, pan poslanec Blažek je pořadí na faktické poznámky. Prosím, dvě minuty. Paní poslankyně Válková žádá o technickou pauzu, tedy o hygienické ošetření tady jednacího pultu. Tak jestli můžu požádat personál na žádost paní poslankyně Válkové, technický personál ve Sněmovně, aby vyhověl žádosti. Tak prosím, pán už přikročil. (Probíhá dezinfekce řečniště.)

Takže, paní poslankyně Válková, prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Já to zkusím... (V sále je velký hluk.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás požádám o klid, protože paní profesorka nemá tak silný hlas. Tak prosím o klid. Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Helena Válková: Pane místopředsedo, děkuji. Možná že ten hlas díky tomu, jak přednáším často, dovedu i zesílit. Já jsem vystoupila jenom kvůli tomu, abych řekla, že už minule jsem žádala, tenkrát jako dáma gentlemana, aby laskavě, když vidí, že sedíme v první řadě a ten odstup je opravdu minimální, pan poslanec Volný vaším prostřednictvím si nasadil roušku, aby v podstatě nás z první řady tady nenutil vždycky po každém svém projevu opustit sál, a tím uměle prodlužoval jednání k bodům, které si to nezaslouží. Nestalo se tak, naopak mně na mikrofon řekl, že když jsem vstoupila do politiky, že musím být dostatečně tvrdá. Já si takhle tvrdost nepředstavuji. Tvrdost je asi v tomto smyslu namístě, když jde o to, neustoupit z určitých zásad, principů, možná i při zdůvodňování zákonů, za kterými si stojíme, nikoliv pokud jde o zdraví. A já jsem velice přivítala projev pana ministra kultury, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, který hovořil o kultuře v této Sněmovně. Já mám ne pocit, já mám jistotu, že ta kultura se nám zhoršuje. Právě v krizových situacích, jako je tato pandemie, kdy už jsme opravdu na hranicích zdravotních, psychických a jiných možností, se ukazuje, jací opravdu jsme. Pojďme tedy prosím ukázat veřejnosti, že jsme lepší, než se na první pohled zdá. A to by bylo velice, velice žádoucí, protože je to jedna z věcí, kterou můžeme udělat snadno, rychle, nic nás nestojí a současně můžeme aspoň maličko zlepšit tu důvěru, která se blíží pomalu nule, protože veřejnost nám nevěří.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Čas! Já jsem vám dal o 10 sekund navíc, protože byl ten hluk v sále, takže jsem k tomu samozřejmě přihlédl, protože jste žena a budeme gentlemani. Takže nyní tedy vystoupí na faktickou poznámku pan poslanec Jan Čižinský, připraví se pan poslanec Pavel Blažek a pak pan poslanec Lubomír Volný. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji. Já bych rád zareagoval na pana ministra. Samozřejmě, naše chování je výrazem naší zodpovědnosti, ohleduplnosti, solidarity. S tím souhlasím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP