(17.20 hodin)
(pokračuje Bartošek)

Řada odborníků na Ústavu říká, že je sporné, zda tento nouzový stav byl vyhlášen v souladu s Ústavou. Jsem přesvědčen, že jste si toho vědomi. Jestli jste chtěli právní čistotu a nevystavovat tuto republiku riziku, že Ústavní soud rozhodne, že tento nouzový stav je vyhlášen v rozporu s Ústavou, a poté vznikne ještě další právní zmatek a spousta kompenzací, které bude muset stát vyplatit díky vaší neschopnosti a neochotě respektovat právo, tak místo toho přicházíte s tím, abyste tento nouzový stav ještě prodloužili. To je, pane premiére, hanebnost. Vy nectíte ani právo, ani Ústavu.

A jestliže říkáte: Vyhlásíme nouzový stav na vládě, to jste mohli udělat už dávno. K tomu nepotřebujete dnešní hlasování. To jste mohli udělat už dávno. Na tohleto chci od vás odpověď. Proč jste nevyužili svého zákonného práva k zákonné možnosti a nevyhlásili jste nouzový stav na dalších 30 dnů? To je naprosto klíčová otázka směrem k vládě a k vám. Já jsem přesvědčen, že jediné, čeho chcete dosáhnout, a co jste ve svém projevu říkal, že půjdete a vysvětlíte našim občanům to, že vás v tom ty strany nechaly, že není jejich zájem starat se o zdraví a životy.

A já vám zde říkám, že to je lež. To je vaše alibistické chování, které potřebujete dostat do svého agrofertního tisku, abyste manipuloval veřejnost. Protože věřte, že nám záleží na tom, aby český národ tuto krizi překonal, abychom ochránili občany a poskytli jim dostatek kvalitní a zdravotní péče. To, co zde předvádíte, je projevem politikaření a vaší politické zbabělosti. Styďte se, pane premiére!

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní mám ještě jedno přednostní právo, to znamená, vystoupí předseda lidovců Marian Jurečka a připraví se pan poslanec Lubomír Volný. Takže vy s přednostním právem, pane předsedo, ještě neomezeně. A pak to tedy začneme počítat. Tak prosím.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já se přiznám, že mě překvapilo, že vláda tento bod nestáhla poté, co jsme projednali ten předchozí včetně přijatého usnesení. Prodlužujeme jednání - už jste tedy mohli, pane premiére, s vládou sedět na jednání, mohli jste připravovat smysluplná opatření, na která tady čekáme už 4,5 měsíce, a mohli jste je jít dneska večer vysvětlit srozumitelně české veřejnosti a lidem v této zemi.

Ale na to dnešní vystoupení si dovolím jenom drobnou reakci. Vy jste tady vystoupil a vyjmenoval jste, jak průběh času šel, a zapomněl jste na tu druhou stranu mince. Zapomněl jste, když jste tady mluvil o českých turistech, kteří jeli do Chorvatska, tak říct také to - a neobviňovat je, že tady za to mohou jenom oni - ale také připomenout, že jste se podíval v srpnu do křišťálové koule a řekl jste, že ta křišťálová koule říká, že musíte na dovolenou, že jste nesnesitelný, a jel jste na dovolenou do Řecka, nebo kde jste to byl na dovolené.

Já jsem v loňském roce nebyl nikde na dovolené, na rozdíl od vašeho bývalého poradce jsem ani letos nebyl nikde na dovolené a dlouho na žádnou dovolenou nepojedu. Moje manželka také nebyla nikde na dovolené, učí ve druhé třídě, donesla si domů covid ze školy a prostě pracuje a funguje. Nejezdíme do Dubaje a do podobných věcí. Tak prosím pěkně, neobviňujte tady jinou část národa z některých věcí, a sám zapomenete tady připomenout, kde jste na dovolené byl vy a vaší rodinní příslušníci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní tedy vystoupí pan poslanec Lubomír Volný. Jenom připomenu, že Poslanecká sněmovna se hlasováním usnesla omezit řečnické doby na pět minut. Každý poslanec, který nemá přednostní právo, může vystoupit pouze dvakrát. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Volný: Děkuji za slovo. Já bych chtěl pro zpravodaje říct, že navrhuji usnesení o okamžitém zrušení nouzového stavu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás tedy požádám, abyste zpravodaji když tak to... Tak ono je to krátké, zpravodaj už si poznamenává, abychom potom věděli, o čem se hlasuje. Prosím.

 

Poslanec Lubomír Volný: Já bych se vrátil k tomu, o čem jsem mluvil minule, a zdůraznil, že když se hádáte s Lubomírem Volným, tak se nehádáte s Lubomírem Volným. Hádáte a znevažujete práci pana profesora MUDr. Jiřího Berana, CSc. Hádáte se a znevažujete práci pana profesora RNDr. Omara Šerého, Ph.D. Hádáte se s panem profesorem MUDr. Vojtěchem Thonem, Ph.D. Hádáte se s primářem MUDr. Michalem Rezkem. Hádáte se s docentem MUDr. Pavolem Törökem, CSc. Hádáte se s paní primářkou MUDr. Andreou Letanovskou, Ph.D. Hádáte se s panem Mgr. RNDr. Emanuelem Žďárským, CSc. Hádáte se s profesorkou MUDr. Martinou Vašákovou, Ph.D. Hádáte se s docentkou Irenou Koutnou, Ph.D. Hádáte se s nositelkou Ceny české Mensy za rok 2020 RNDr. Soňou Pekovou, Ph.D. Hádáte se s docentem MUDr. Martinem Balíkem, Ph.D. Hádáte se s nositelem Nobelovy ceny za izolaci viru HIV Lucem Montagnierem. A hádáte se s dvojnásobným nositelem Nobelovy ceny Linusem Paulingem. Protože z úst Lubomíra Volného tady ani v jedné debatě nezazněl jeho osobní neodborný názor. Zaznívaly pouze názory těchto citovaných osobností a profesionálů v oboru.

My opět navrhujeme okamžité ukončení nouzového stavu a při tomto hlasování se opět ukáže, kdo je kdo. Přes veškeré opoziční hrátky a snahu vykroutit se z toho, že opozice schválila pandemický zákon a že i opozice chce, aby tady byl nouzový zákon, a napomáhá k tomu vládě, tak toto hlasování o okamžitém ukončení nouzového stavu ukáže vaši skutečnou pozici.

My opět navrhujeme cílená opatření a já doufám, že pan premiér bude natolik chytrý, aby nám je ukradl. Navrhujeme, aby těch 184 miliard, které minimálně půjdou letos zase na reparace nebo na náhradu podnikatelům, se daly jako vrtulníkové peníze, rozdaly všem lidem ohrožené skupiny. Bude to vycházet na 6 000 měsíčně. Pane premiére, vaše voličská skupina seniorů vám urve ruce za to, že jim budete platit 12 000 měsíčně za dobrovolnou sebeizolaci a na nákup veškerých prostředků, aby si mohli nechat vařit v restauracích, dovézt si nákupy, mohli zůstat doma pěkně v bezpečí.

Když jim k tomu ještě vytvoříte systém, který navrhuje pan profesor Beran, to znamená systém bezpečného chození ven a návštěv, bude to perfektní a vaše čísla poklesnou. Také bych chtěl konečně odpověď jak od pana premiéra, tak od opozice. Jak to, že vám nevadí, že tady někdo získává 25 miliard, 75 % z toho možná premiér, jak to, že vám to nevadí? Jak to, že to nevadí ODS, jak to, že to nevadí TOP 09, jak to, že se na to tady ptám jenom já? Jak to, že se tady ptám jenom já na to, že pan premiér je možná ve střetu zájmu za desítky miliard korun, ne za 50 milionů? Kdo už tu rukavici zvedne? Kdy mi pan premiér odpoví a řekne jasně: Není to pravda? On to nemůže říct. Nemůže to říct, protože to pravda možná je a protože na to možná vyšetřovací komise COVID-19 přijde?

Isoprinosine, Ivermektin, to je dlouhá story. My jsme tady během 14 dnů schválili experimentální Remdesivir a teď zase schvalujeme experimentální Bamlanivimab, 14 200 dávek po 25 000 korunách, to je 300 milionů korun - zase dokonalý kšeft, přestože tento lék nemá za sebou 27 kontrolovaných skupin studií s více než 6 500 pacienty. Nemá 6 randomizovaných kontrolovaných skupin, nemá 5 dvojitě zaslepených studií, tak jako to má Ivermektin. Všechny tyto informace dostanete, abyste se nemohli vymlouvat, že jste to nevěděli. Minimálně ministr zdravotnictví má povinnost toto znát. Každá tato studie ukazuje mimořádný konzistentní a kontrolovatelný pozitivní efekt ve smyslu snižování přenosu nákazy, snižování potřeby hospitalizace a radikálního snížení úmrtí.

Studie v Argentině se zúčastnilo 1 200 zdravotníků. 788 z nich bralo Ivermektin jedenkrát týdně, ani jeden neonemocněl. V kontrolní skupině 400 lékařů, kteří jej nebrali, (Předsedající: Čas.) onemocnělo 58 %, zbytek ve druhém vystoupení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí poslanec Radek Koten a připraví se pan poslanec Jan Jakob. Tak, pane poslanče, máte pět minut. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP