(9.20 hodin)
Poslanec Vít Rakušan: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dobrý den, kolegyně, kolegové. Můj návrh se týká tisku 799, energetického zákona. Já bych tady chtěl zdůraznit, že jako opoziční poslanec přicházím s tím, aby byl zařazen vládní návrh energetického zákona. My jsme jako STAN připravili v roce 2019 vlastní návrh. K tomu bylo negativní stanovisko vlády. Vláda přišla s návrhem, kde my jsme konsenzuálně postupovali i na půdě výborů a dospěli jsme k nějakému finálnímu návrhu, který by neměl mít žádný zásadní problém s podporou napříč stranami v Poslanecké sněmovně.
Skutečně nechápu, proč se nepovedlo napevno zařadit tento bod z grémia. Já se skutečně domnívám, že jsme na konci volebního období. Kolem nás je probíhající předvolební kampaň a je jen málo bodů, kde bychom byli schopni nalézt nějaký konsenzus a energetický zákon takovým bodem z mého pohledu každopádně a jednoznačně je. Můžeme pomoci lidem, kteří se stali oběťmi energetických šmejdů.
Nevím, jestli jste zaregistrovali, ale v době covidu to bylo vystupňováno ještě do vyšší úrovně. Například se lidem nabízela změna provozovatele, poskytovatele, energetických služeb s tím, že obdrží zdarma pět respirátorů v té a té kvalitě, malá písmenka a podobné věci. My máme pozměňovací návrh, který počítá i s tím, že starostky a starostové napříč republikou budou moci nařízením obce zakazovat podomní prodej energie na teritoriu svého města, své vlastní obce.
Skutečně si myslím, že tady jde o primární pomoc lidem, těm nejpotřebnějším, nejohroženějším. Nejčastějšími oběťmi energetických šmejdů jsou právě lidé ve starším věku a je potřeba se těmto praktikám definitivně postavit a bránit. Proto, vážený pane předsedo, přicházím s návrhem, a to ve třech variantách: aby byl tento bod zařazen jako první bod dnešního jednání v bloku třetích čtení, druhá varianta: zařadit ho napevno dnes ve 12 hodin a třetí varianta a poslední: napevno na pátek ve 12.30. To je první záležitost.
Druhá záležitost: chtěl bych z tohoto místa bez zařazování bodu vyzvat vládu, aby vysvětlila zmatky, které se objevují okolo pomoci lidem na jižní Moravě. Vysvětlete nám prosím, jak to bude s dary, vysvětlete nám, jak to bude s pojistkami, vysvětlete nám, jestli budeme trestat lidi, kteří byli zodpovědní, platili si pojistné a teď by měli být trestáni právě tím, že byli léta letoucí zodpovědní. Podporujme samozřejmě všechny, kterých se tragédie dotkla, ale rozhodně netrestejme ty, kteří se dlouhodobě ke svému životu a majetku staví zodpovědně. Naopak těm bychom v této chvíli měli také pomoci.
Vím, že tady asi bude návrh na zařazení konkrétního bodu. Já to považuji za zbytečné. Považoval bych za samozřejmé, aby vláda sama vystoupila a vysvětlila ty údajné úřední šotky, o kterých mluvila paní ministryně Dostálová, a řekli nám, na čem se tedy vláda dohodla a jakým způsobem po 12 dnech od tragédie konečně pomůže lidem na Jižní Moravě.
Poslední věc, která s tím drobně souvisí. Slyšel jsem tady od pana předsedy Vondráčka, že poslankyně Jana Krutáková je omluvena bez udání důvodů. Poslankyně Jana Krutáková bydlí v Moravské Nové Vsi, dnes po 12 dnech bude mít střechu a už se těší na shledání s vámi. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Po vysvětlení s panem místopředsedou Okamurou. on si podal písemnou přihlášku v 7.45 hodin a my jsme si vysvětlili, že je k programu. V tom případě má písemná přihláška přednost, prosím.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, mám dva návrhy k programu. Za prvé, SPD opakovaně požaduje zrušení pandemické pohotovosti. Proto za SPD navrhuji zařadit na pořad této schůze Poslanecké sněmovny zrušení pandemické pohotovosti. Dlouhodobě odmítáme plošná vládní opatření, která by měla platit navíc i v době prázdnin a dovolených. Vždy říkáme, že je potřeba zacílit na ochranu ohrožených skupin.
Jenom připomínáme, že jsme jako jediný poslanecký klub hlasovali proti přijetí takzvaného pandemického zákona, a ukázalo se, že jsme měli pravdu. Za období od 14. dubna ke konce letošního června Nejvyšší správní soud využil své pravomoci a konstatoval nezákonnost mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví celkem 24krát. Jenom namátkou, jednalo se například o nezákonnost uzavření restaurací, nezákonnost uzavření mateřských, základních a středních škol, nezákonnost uzavření provozoven služeb, neodůvodněný zákaz vleků a lanovek nebo neodůvodněné testování OSVČ. Proto i z těchto důvodů odmítáme mít v České republice nadále zavedenou pandemickou pohotovost, kterou je potřeba zrušit. Příkladem nám může být Velká Británie, která i přes rostoucí čísla v důsledku mutace delta ruší od 19. července veškerá opatření a dává pandemii na stejnou úroveň jako běžnou chřipku. Od tohoto data má být nošení roušek a respirátorů ve Velké Británii již pouze na dobrovolném rozhodnutí jednotlivců. Jsme přesvědčeni, že tudy vede cesta. Bojujme s virem, ne s lidmi.
Pakliže tento bod projde, za SPD navrhuji, abychom hlasovali o usnesení: "Poslanecká sněmovna ruší pandemickou pohotovost." Je to jednoduché. Navrhuji zařadit tedy nový bod s názvem Zrušení pandemické pohotovosti, buď jako první bod dnes, nebo alternativně, pakliže by to neprošlo, dnes po pevně zařazených bodech, nebo třetí varianta zítra v 11 hodin. Takže jsou to tři návrhy.
Jako druhý bod na schůzi Poslanecké sněmovny navrhuji bod... No, ještě se vyjádřím k té pandemické pohotovosti. Také zároveň SPD odmítá snahy ministra zdravotnictví Vojtěcha nutit občany k vakcinaci. Probíhají snahy ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za hnutí ANO diskriminovat nevakcinované občany a vynutit si nátlakem vakcinaci. Naprosto odmítáme tento postup. Musí to být dobrovolné rozhodnutí každého občana a nátlak je zcela nepřijatelný.
Zavádění povinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů personálem restaurací je také zcela mimo rámec zákona. Fakticky tak pokračuje ze strany vlády praxe obcházení zákonů a zavádění covidové totality. Za SPD jasně říkáme, že kdo chce, ať se očkuje, a pro ty občany, kteří se chtějí nechat očkovat, musí vláda zajistit rychlý výběr očkování bezpečnou vakcínou. Na druhou stranu, kdo nechce, nesmí být nucen ani diskriminován. To je dlouhodobá pozice SPD.
Zároveň také SPD odmítá zavádění plošných covid pasů, které omezují práva a svobody našich občanů. Vláda se snaží tento bod také zařadit na tuto schůzi Poslanecké sněmovny a SPD udělá všechno pro to, aby, stejně jako jsme to dělali dosud, aby tento návrh neprošel.
Teď navrhuji ještě druhý bod, to je, abychom pevně zařadili třetí čtení zákona z pera SPD o ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými, takzvaný zákon o hmotné nouzi. Tento náš zákon je tady už ve třetím čtení delší dobu a stále se nemůžeme dostat k závěrečnému hlasování, přičemž, jak víme, máme už jednu z posledních možností do voleb, abychom tento zákon prohlasovali a ukončili tak plošné zneužívání dávek nepřizpůsobivými. Pakliže by tento náš návrh zákona, na kterém následně kooperovali i poslanci jiných stran, prošel, tak přinese úsporu ve státní kase cirka půl miliardy korun, a ty my teď potřebujeme. Potřebujeme půl miliardy korun přeskupit od nepřizpůsobivých k slušným a řádným občanům, takže doufám, že nám vyjdete vstříc. Já bych chtěl, aby tento bod, je to ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými, zákon o hmotné nouzi, bod 331, tisk 652, třetí čtení proběhlo buď tento pátek jako první bod, nebo příští týden ve středu jako první bod. ***