(11.10 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Já také děkuji předsedovi poslaneckého klubu panu Jakubovi Michálkovi. Nyní se s přednostním právem přihlásil předseda poslaneckého klubu STAN pan Jan Farský, připraví se ministr životního prostředí pan Richard Brabec. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi říci vám zde stanovisko za klub Starostů a nezávislých, jak se ke schválení programu dnešní schůze postavíme. Nejdříve vám tady dám krátké shrnutí. Energie rostou od června, kriticky vyskočily jejich ceny v září, 14. října padla Bohemia Energy. Milion lidí se ocitl fakt ve složité situaci, když jim začaly chodit zálohy od dodavatele poslední instance, tak byly pěti-, osmi-, desetinásobné a pro mnoho lidí to byl skutečně krizový moment, který znamenal, že nebudou mít na to, aby si v příštím týdnu nebo měsíci zaplatili energii. Nejdřív byl také zmatek, těch informací jsme úplně nedostali. Hned ten večer nebo druhý večer pan ministr Havlíček vystoupil s tím, že majitelé Bohemia Energy jsou vlastně energošmejdi, a takto je označil. Po tom, co se dělo a jak se k tomu majitelé zachovali, to beru jako zcela relevantní názor a popis té situace, ale otázka je, co dělali do té doby. Co dělalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo dopravy? Co dělal náš dvojministr v tom, aby se toto nestalo, aby lidé nespadli do režimu dodavatele poslední instance, kde prostě na několik týdnů a mnohdy měsíců jsou v situaci, kdy skutečně je řešení energií nad jejich ekonomické možnosti? Co dělal Energetický regulační úřad, který tady funguje, roky si ho platíme, ve svém poslání má to, aby dohlížel na dodavatele energií, aby je dozoroval, má také ve svém poslání ochranu spotřebitele, co dělal? Jak reagoval? To, že se před pár dny stal také obětí své neschopnosti a spadl do režimu dodavatele poslední instance, protože jeho dodavatel také přestal dodávat a zkrachoval, to už je dokreslení úplně až parodického výsledku této vlády. Nefunkční instituce, nefungující vláda a výsledek? Výsledek je ten, že lidé jsou v průšvihu.

To, co tady je předloženo, je takové řešení, omlouvám se, ale je to řešení na oko. Ono to odpovídá způsobu vládnutí hnutí ANO, ale prostě je to jenom na oko. Plošně se zruší dépéháčko, i legislativní rada vlády, i Komora daňových poradců, prostě všichni říkají: No, ale vždyť je to v rozporu s legislativou, to nemůžete jen takhle udělat. Ne, my to uděláme, protože to vypadá dobře a vypadá, že něco děláme, a my chceme předstírat, že něco děláme, aby lidé neřekli, že jsme se na ně úplně vykašlali. Ale reálná pomoc lidem, kterým z účtu dva tisíce vzrostl během měsíce účet na dvanáct, třináct tisíc, že se jim zruší dépéháčko, prostě není řešením pro ně, to nestačí, to je málo, těm vzroste cena o 300 % a vy jim ji snížíte o 20 %. A nesnížíte jenom jim, ale snížíte ji i těm, kteří to vůbec nepotřebují. Takhle rozhodíte do společnosti, respektive zkrátíte veřejné rozpočty o 25 miliard korun. Kolik z nich je vydáno efektivně? Jestliže máme 100 000 domácností v krizové situaci a každému bychom poslali 20 000 Kč, tak kolik je to? To není 20 miliard, to jsou 2 miliardy korun. Kam jde ten zbytek? Kde jsou ty finance? To prostě není zacílené a je to takové to z helikoptéry rozhazování hromady financí a peněz, které nemají protiplnění, které zase jenom půjde k tomu, že se tady budou zvyšovat ceny, bude snižovat hodnota peněz, bude je užírat inflace, lidé budou přicházet o svoje úspory a bude se zdražovat. To není řešení. Na oko to vypadá dobře, ale když někomu zvýšíte účty o 300 % a ony se mu sníží o 20 % v protitahu, tak to prostě je pořád zvýšení o 280 %.

To, že se vytuneluje Modernizační fond, který má do budoucna zabránit právě tomu, aby tady k takovýmhle situacím docházelo, má pomoci třeba tomu, aby lidé mohli mít na střechách fotovoltaické elektrárny, aby mohlo fungovat třeba komunitní sdílení elektřiny - někdo má střechu, druhý má spotřebu, tak si to mezi sebou poskytnou . To jsou oblasti, kam potřebujeme jít s Modernizačním fondem, aby se lidem nejenom v příštím roce o pár set korun až tisíců snížila tato částka, ale aby věděli, že bude pro ně dostupná energie i za pět, deset, patnáct, dvacet let a že ta cena neporoste do výšin, protože když se nepoužije Modernizační fond rozumně, tak tahle situace může nastat opakovaně. A to vždycky budeme odpouštět dépéháčko, přestože je to kosmetická úprava a přestože je v rozporu s legislativou?

Ten přístup skutečně není takový, který bychom mohli podpořit. Pro nás je zřejmé, že to řešení - alespoň tak, jak ho v tuto chvíli vidíme, ale ministři budou jmenováni teprve v pátek, přistoupí na své rezorty, přesto je to jedna ze zásadních priorit a podle příslibu příští týden se tomu vláda bude věnovat - je prostě primárně komunikace a spolupráce s dodavateli poslední instance. Tady vláda zareagovala a skutečně kus práce odvedla.

Pak je přece zájem na tom, ještě víc než 100 000 lidí je u dodavatele poslední instance, i oni sami říkají: To jsou ceny, které prostě nejsou odpovídající, přecházejte. Komunikujeme s těmi lidmi? Už jsme je všechny kontaktovali? Nebo jsme se alespoň o to pokusili? Je tady nějaká kampaň, která je posouvá ke klasickým dodavatelům právě proto, že už tento krok jim razantně sníží náklady, které mají? Máme polostátní společnost ČEZ, ona byla pro velkou část republiky nebo je dodavatelem poslední instance. Jak s ním se komunikovalo, aby tu svoji roli, ten polštář poskytl, který může poskytnout minimálně v těch zálohách, když ne ve finálním vyúčtování?

A pak je tady mimořádná okamžitá pomoc a příspěvek na bydlení, dvě řešení, která jsou ale v kompetenci vlády, k tomu se nemusíme scházet ve Sněmovně před kamerami, tady předstírat, jak děláme velká řešení, a přitom ta řešení jsou jenom na oko, a když nějaká jsou, tak jsou drahá pro celou společnost - vlastně těm, kteří je potřebují, úplně nepomůžou, ale doplatí na ně všichni.

To je důvod, proč tady ten program schůze, tyto tři zákony nepodpoříme. Příslib od nastupujících ministrů je ten, že s tím řešení přijdou. Přijdou v řádu dnů, nebude to tak, že na to řešení budeme čekat jako u této vlády několik měsíců a pak že vás budeme tlačit ke zdi a říkat: Když to dneska neschválíte, tak jste si vzali za rukojmí celou republiku. Takovýto působ politiky, takovýto populistický způsob politiky, který předstírá činnost místo toho, aby skutečně hledal řešení, takový tady aplikovat nebudeme. Děkuji. (Potlesk koaličních poslanců.)

 

Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, to byl předseda poslaneckého klubu Jan Farský. V tuto chvíli s přednostním právem mám přihlášeny čtyři přihlášky, pana ministra životního prostředí Richarda Brabce, Mariana Jurečku, Karla Havlíčka, Ivana Adamce.

Než přijde k pultíku pan ministr životního prostředí, přečtu ještě omluvy. Omlouvá se Ivan Bartoš z dnešního jednání od 11 do 13 hodin z pracovních důvodů a zároveň prodlužuje omluvu předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda do 12 hodin.

Pane ministře, máte slovo.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec: Děkuji za slovo. Já jsem původně chtěl reagovat na pana kolegu Adamce, který tady hovořil o Modernizačním fondu, a chtěl jsem jenom vysvětlit pár čísel, ale krásně mi nahrál pan kolega Farský, pan předseda Farský, a já si, prostřednictvím paní předsedající, pane předsedo, vyprošuji slova jako vytunelování Modernizačního fondu. Já doufám, že jste to myslel s nadsázkou, ale pokud byste - ano, kýváte, tak dobře, takže to beru. Já myslím, že pro slova tunelování máme jiné obsahy a přiřadili bychom je k jiným vládám a k jiným politickým stranám než k těm, které momentálně vládnou. Ale to není to téma. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP