(10.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Mohl bych ještě pokračovat dlouho, ale zkrátím to. Investovali jsme nejen do našich lidí, dopravní infrastruktury a zdravotnictví, ale i do naší krajiny a přírody. Vyměnili jsme sto tisíc kotlů, po programech jako Dešťovka nebo Nová zelená úsporám se jen zaprášilo. Nastartovali jsme největší výsadbu lesů v historii naší země po kůrovcové kalamitě, kterou nám zanechal pan Jurečka, který jako ministr do toho nedal ani korunu. Zatímco naše vláda na to vynaložila 17 miliard. Od roku 2017 se vysadilo 640 milionů stromů, zalesnili jsme 124 tisíc hektarů, dvojnásobek Národního parku Šumava. Zároveň jsme připravili útlum těžby uhlí i tendr na další blok v Dukovanech, abychom měli dost elektřiny a plnili naše cíle ohledně snižování emisí.
Mimochodem, emise, kůrovec, jádro, to mi připomíná Green Deal, o kterém taky soustavně nemluvíte pravdu. Tak abychom si to už konečně jednou ujasnili, i když vy samozřejmě jste to už slyšeli. Green Deal je politický závazek, nic se nepodepisovalo. Teď bude následovat třináct různých směrnic a tam se ukáže, jakým způsobem vy budete bojovat. A já můžu říct, že my jsme vyjednali za ČR skvělou pozici. Za prvé jsme vyjednali, že můžeme dostat až 1 000 miliard korun do Modernizačního fondu, ve kterém můžeme čerpat. A už jsme mohli pomoci lidem z těch peněz, ale vy to nechcete. To jsou peníze na zelenou transformaci, to je prosím nad rámec sedmiletého rozpočtu, díky němuž Česko dostane 978 miliard, z toho 42miliard jsem vybojoval svojí urputností navíc.
Za druhé, společně jsme dva roky bojovali s Francií a společně prosadili jádro a zemní plyn jako nízkoemisní zdroje. Takže to není teď, to trvalo dva roky, že si můžeme zvolit vlastní energetický mix. A to nejdůležitější, my de facto v rámci Green Dealu nemáme žádný závazek. ČR nemá nikde napsané, co má udělat. My jsme s Polskem vybojovali to, že průměrný závazek všech členských států je 55 %, takže pokud my se dostaneme na 47 % a tam nám započtou toho kůrovce, tak bez kůrovce by to bylo 42 %. Takže to je ta výhoda, že v rámci Green Dealu my nemáme konkrétní závazek. My jsme se přihlásili k tomu průměru. Takže když Dánsko - premiérka má všude na moři vrtule a produkuje 70 % svého proudu obnovitelnými zdroji, tak samozřejmě my to nemáme. Samozřejmě souhlasím s tím, že Evropa zešílela a chce spasit svět před emisemi, kterých produkuje jenom 9 %, ale neúčastnit se Green Dealu by znamenalo de facto nebýt v EU. Máme dostat evropské peníze, které můžeme samozřejmě využít a dát maximum těch peněz na projekty jako zalesňování krajiny, zvyšování dostupnosti vody, zadržování vody v krajině, energetické úspory a další rozumné návrhy.
Naštěstí peníze nemusíte vůbec řešit. My jsme je vyjednali za vás, tak vám stačí, abyste je rozumně investovali a maximálně evropské fondy vyčerpali. Takže prosím žádný ROP Severozápad jako v minulosti, ale transparentně vyčerpat. A pokud to někdo neví, tak těch 972 miliard a těch 1 000 miliard, to je inkaso rozpočtu. Proto jsme vždycky říkali, že ten dluh je jeden z nejnižších, a to je inkaso rozpočtu. Takže růst HDP, investice, evropské peníze, téměř 2 000 miliard, to je to, jak jsme chtěli konsolidovat naše finance, které jsou ve skvělé kondici.
Jednání v Bruselu samozřejmě pana premiéra Fialu čekají a budou nelítostná. Tam pochopíte za dveřmi, že výroky o evropské solidaritě jsou jen řeči. Za zavřenými dveřmi každá země hraje tvrdě za sebe. A pan premiér v době, kdy se na vás valí zelená fantasmagorie jako zákaz spalovacích motorů, snižování počtu emisních povolenek - to je neuvěřitelná prasárna, protože to je skutečně ničení evropského průmyslu, likviduje to hlavně průmyslové země a stále na to nikdo nechce slyšet - tak samozřejmě v této chvíli pan premiér rozdělil evropskou agendu, máte nového ministra, teď ministr zahraničí a sebe a tajemníci. Takže já nechápu, kdo je vlastně šerpa. Šerpa je to nejdůležitější, co je, šerpa je výkonný premiér a ti šerpové stále spolu mluví. Takže teď je to pan ministr Bek, nebo je to ta nová politická náměstkyně? Já se divím, že pan premiér to pustil z ruky, ale dobře. A že to budujete na Úřadu vlády, fajn. Ale proč nezrušíte celé oddělení EU na Ministerstvu zahraničních věcí? Vždyť to je úplně zbytečné. To je duplicita, ano. Tahle agenda má být na Úřadu vlády pod premiérem a klidně tam můžete ušetřit, protože to je všechno duplicitní. A bylo by dobré a já vám to jen doporučuji, abyste skutečně tuhle agendu měl v rukou. Ale možná to máte vymyšlené jinak. Ale vy samozřejmě mluvíte anglicky, to je skvělá zpráva, protože třetina vašich ministrů, jak jsme se dozvěděli, i když to máte v programu, nemluví. Takže když bude předsednictví, tak bude v kuloárech pobíhat s tlumočníkem za zády, což určitě naši partneři ocení, zvlášť u českého předsednictví.
Takže ta politika, nevím, jaká je. Stále mluvíte V4. Tak prosím vás, my jsme o tom mluvili, pane premiére, i v minulosti. Já jsem k dispozici vám dát ty informace. V4 je blok, který zastupuje 65 milionů lidí. A když se podíváte, když byla zvolena Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise, kam letěla nejdřív? No samozřejmě do Paříže a potom do Varšavy. A stejné to je Olaf Scholz, nový německý kancléř. Kam letěl? Nejdřív do Paříže a potom do Varšavy. Takže nevěřte těm novinářům, co vykládají, jaká je V4. Za zavřenými dveřmi pochopíte, tam sedí ti všichni premiéři a prezidenti. My máme Francii, nalevo máte Emmanuela Macrona, napravo máte Magdalenu, švédskou premiérku, bývalou ministryni financí. A koho chcete hledat? Jaké spojence? Však my je máme, všichni jsou tam. Musíte vytvořit ty osobní vztahy, ty si musíte vytvořit. A já vůbec nechápu to vyjádření, že koho my chceme tady někoho nového hledat. My jsme vždycky hledali dobré vztahy se všemi, vždycky. A to je hlavně samozřejmě úloha premiéra a potom to můžete zužitkovat. Když nebyly vakcíny, tak nám darovali vakcíny naši přátelé z V4, Sebastian Kurz. Viktor Orbán nám daroval 150 nových ventilátorů a vakcíny. Srbský premiér mi daroval 100 000 Pfizer/BioNTech do dvanácti dní, jak seděl v Kramářově vile, to přišlo. Angela Merkel ještě předtím, než odešla, nám půjčila protilátkový koktejl a nakonec nám ho darovala 20 000 dávek. To jsou ty osobní vztahy, které je si potřeba vybudovat. A nevěřte prosím vás těm novinářům, co tam vykládají, to je nesmysl. Za těmi dveřmi jsou premiéři sami, nikdo jiný tam není. A tam, když vám řeknou, že teď odevzdáte mobily a zapnou se rušičky, tak uvidíte, co se tam povídá. Ale určitě ne to, co tady někteří říkají.
České předsednictví. Já fakt nechápu, proč stále někdo říká, že jsme to podcenili. Vůbec jsme to nepodcenili, je to připravené. Stačí si přečíst web na Úřadu vlády. Rozpočet jsme navýšili na 1,44 miliardy. Zdvojnásobili jsme počet na stálém zastoupení v Bruselu na více než 250 pracovníků. A znovu upozorňuji, že byly všechny přípravy pod taktovkou úředníků. Jediné, co jsem prosadil, bylo, aby hlavní summit, a to je to, co se týká premiéra, byl na Pražském hradě ve Španělském sále, protože to je náš symbol, tam se můžeme čím pochlubit. Já jsem se zúčastnil čtyř těch summitů a některá ta místa byla hrozná, hrozná. Nemyslete si, že ten premiér nebo prezident, když někam doletí, že má chuť ještě jít dvě hodiny někam, nevím, kdybyste chtěli to organizovat v Brně například. Ne, vždycky spěchají, všichni spěchají, takže Španělský sál. A není to kvůli prezidentovi, je to nesmysl. Když jsme začali vyjednávat, okolí pana prezidenta vůbec nebylo nadšené, že to tam chceme udělat. Takže jenom dvě věci jsem chtěl, a to byl Španělský sál a dárek pro premiéry a prezidenty. Já jsem chtěl Moser, pro mě je Moser to nejvíc. Vybrali Rückela, no to je jedno. ***