(15.30 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)

On po mně ještě vystoupí pan poslanec Jiří Mašek, který byl na bezpečnostním výboru zpravodajem tohoto strategického dokumentu, byť bylo tedy i na bezpečnostním výboru řečeno ústy jak pana Vlčka, tak pana ministra vnitra, že to není strategie, že jsou to zatím strategické priority, ale jestliže Poslanecká sněmovna schválila, že máme tuto strategii obdržet do 14. dubna, tak ji měli obdržet všichni. Ona včera tedy přišla e-mailem z organizačního výboru, to určitě 14. dubna nebylo, ale jistě si to mohli přeposlat poslanci, protože každý má zastoupení v bezpečnostním výboru. Takže to bych určitě nějakým způsobem nenamítala. Co mi vadí, že takto důležitý dokument a takto důležitá věc není zařazena na program jednání této Poslanecké sněmovny.

Takže paní předsedkyně, já bych vás chtěla velmi poprosit o zařazení bodu, a to je Strategie zvládání uprchlické krize, a chtěla bych, aby tento bod byl zařazen na pořad této schůze. Děkuji vám.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za přednesený návrh. Nyní pan předseda Jakob s přednostním právem. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Vážené dámy, vážení pánové, kolegyně Schillerová tady říkala, že vládli před covidem vyrovnaně nebo v přebytku, tak já bych jenom tady upozornil na salda státního rozpočtu, protože jsme byli vždycky v minusu. Za rok 2014 - minus 112 miliard, 2015 - minus 100 miliard, 2016 - minus 70 miliard, 2017 - minus 60 miliard, 2018 - minus 50 miliard, 2019 - minus 40 miliard a poslední dva roky minus 500 miliard. A neargumentujte skutečnou bilancí, když jste účetním trikem zavedli do příjmů dotace z Evropské unie, nebo jak nechá vzkazovat kolega Skopeček, tak zůstatky z Fondu národního majetku. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Ano, vydržte, paní předsedkyně (k poslankyni Schillerové), ještě se přihlásila paní místopředsedkyně Vildumetzová Mračková.

 

Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, paní místopředsedkyně, za slovo. Já bych ještě chtěla zareagovat také na předsedu poslaneckého klubu TOP 09 pana Jakoba, prostřednictvím paní předsedající. On určitě ví, že hnutí ANO tady již v listopadu, v prosinci prosilo o to, abyste schválili pořad schůze, který by řešil snížení sazby DPH na energie, aby finanční prostředky dostaly domácnosti a podnikatelé z obnovitelných zdrojů z takzvaného Modernizačního fondu. Byla jsem to já, která jsem vás tady pomalu prosila: Pojďme, schvalme ten program, řešme to. Jestli pak vláda přijde s nějakým lepším řešením, tak přijďme a řekněme: Máme na stole jiné řešení, ale je nutné to přijmout od 1. ledna. Paní exministryně financí a naše paní předsedkyně prosadila to, že byla 0% sazba na energie v listopadu a v prosinci, a díky tomu se inflace nevyšplhala výš a byla okolo 6 %. My jsme vám to tady stále říkali. A mně vadí, protože já jsem v minulé Sněmovně byla a měla jsem ještě tu čest sedět tady úplně uprostřed, kde dneska sedí pan poslanec Krejza, a pamatuji si, jak sem chodili poslanci a říkali: V rámci covidu ještě musíte pomoct těmto, ještě jsou to překladatelé, ještě jsou to další, kteří potřebují, a tak dále, vládo, reagujte na to! Musíte vypsat další dotační program, musíte pomoct! Nikdo nemohl za to, že se tady covid objevil, a v tuto chvíli i řešení v rámci té uprchlické krize, i vy budete a vidíte to sami, že dneska předkládáte Strategický dokument řešení uprchlické krize, kde říkáte, že to bude asi stát zhruba 54 miliard, ale tyto finanční prostředky nemáte v rozpočtu.

Zároveň, a to je velmi důležitá informace, kterou řekl Vít Rakušan na bezpečnostním výboru, že 31. května bude probíhat jednání premiérů na evropské úrovni a že do té doby se rozpočet nebude měnit. A já se chci zeptat, kdy tedy města, obce, kraje dostanou ty finanční prostředky v rámci řešení uprchlické krize? To budeme čekat do 31. května, než tedy zasednou premiéři? Ti možná něco dohodnou, možná nedohodnou, ale všichni přece víme, že proces projednávání i změny státního rozpočtu není ze dne na den. A musím říct, že dneska, a když se bavíte s hejtmany i se starosty, když byla covidová doba, tak ty finanční prostředky dostali a dostali je hned. Dneska se avizuje, že každý kraj měl dostat 10 milionů. Tak se jich zeptejte. Nedostali do současné chvíle ani korunu!

Takže já si myslím, že používat tady to, že se tady pomáhalo v rámci covidové doby, a nebyla jiná možnost, a vy jste teď v té samé situaci, akorát že my pořád vám opakujeme to, co vy nechcete slyšet, že jsou tady dvě krize. Je tady krize uprchlická a je tady krize hospodářská a musí se řešit obě ty krize najednou. Vždyť přece musíte slyšet, jak lidé - a já to vidím i na sociálních sítích - jakým způsobem to lidi vnímají, že není v tuto chvíli ta pomoc taková, jaká by měla být. A nechcete pořád slyšet jedno, že 24 států snížilo DPH, zastropovalo ceny. A proč jsme to neudělali my? Protože to navrhla minulá vláda? To je ten důvod? Ale my jsme tady přece od toho, abychom pomohli lidem, a ti lidé pomoc potřebují a potřebují ji teď, protože jakmile to neuděláme, tak také může nastat to, že se podniky budou zavírat, že lidé nebudou mít práci a že dojde k velké řetězové reakci. Já bych vás všechny chtěla poprosit, abyste už si to všichni uvědomili a tu situaci řešili. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní místopředsedkyně, nyní s přednostním právem paní předsedkyně Alena Schillerová a já vám přeji hezké odpoledne. Pokračujeme v projednávání. Máte slovo, prosím.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji, paní místopředsedkyně. I vám hezké odpoledne. Děkuji za slovo. Ono to občanům moc nepomůže, tohle naše handrkování, kdo kolik zadlužil. Já samozřejmě ty grafy mám a já v tom ležím pořád. Víte, ono ty první roky, když se Andrej Babiš stal ministrem financí, musel splácet dluhy, které nasekaly vaše vlády - 44,4 % HDP bylo zadlužení na konci roku 2013. A že tam v roce 2017 byly evropské peníze? Proč ne? Vám také přijdou evropské peníze. Skoro 300 miliard je na cestě ještě z bývalého programovacího období a nové programovací období, výborně vyjednané, a tak dále. To znamená, to jsou věci, které budou příjmem státního rozpočtu a budou do něj zapojeny.

Znovu jenom připomínám ještě jednu věc, že saldo roku 2018 a 2019, což byly dva roky za mého ministrování před vypuknutím pandemie, skončilo, a teď se bavím prosím ne o plánu, ale o výsledku, přebytkovým jeden rok, trošku přebytkovým, ať mluvím poctivě, a další rok téměř vyrovnaným rozpočtem. Na konci roku 2021, a to jsou nedávná čísla Ministerstva financí, která jsem si dohledala na jejich webu, je zadlužení 41,9 % HDP, přestože za sebou máme dva roky, jak vy říkáte, extrémního zadlužování. Pořád nižší než na konci vašich vlád! Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP